11 EYLÜL SALDIRILARINA SUBJEKTİF YAKLAŞIMIM

Şubat 25, 2010 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - SÜLEYMAN TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

11 EYLÜL SALDIRILARINA SUBJEKTİF YAKLAŞIMIM

Bu saldırılarla ilgili, karmaşık düşünceler içindeyim…

Konuyla ilgili, realist düşünen yönüme başvurunca şu yanıtı alıyorum: Bu tür karmaşık ve politik boyutları olan olaylarla ilgili yaklaşımım, kendi içinde çelişik gibi görünse de şudur: Her olay aynen bizlere göründüğü gibidir ve tamamen doğru yansımıştır. Aynı zamanda göründüğünün tam tersi olarak yansımış olabilir. Aynı zamanda da bu ikisinin karışımı veya dışında olarak değerlendirilmelidir. Bu şekilde değerlendirilecek bir olaydan mutlaka mantıklı bir sebep sonuç ilişkisi çıkar. Ancak öncelik daima “aynen göründüğü gibidir” yaklaşımına verilmelidir. Komplocu yaklaşımlar mümkün olduğunca geri planda tutulmalıdır.

Bu saldırıyı, “aynen göründüğü gibidir”’ e göre yorumlarsak; eylemi ABD’ ye çok kızan ve özellikle Ortadoğu politikalarını beğenmeyen bir grup radikal islamcının yaptığı sonucuna varırız.

Eylem, bu kişilerce çok gizli biçimde tasarlanmış ve sorunsuz olarak icra edilmiştir. Eylem tasarısı ile ilgili bilgiler toplanmış, detaylar dışarıya sızdırılmamış ve olayı gerçekleştirenler başından sonuna kadar istihbarat servislerinden gizlenmeyi başarmışlardır.

Eylemci grup, davalarına sıkı sıkıya bağlı ve öldüklerinde, öbür dünyada ödüllendirilecekleri düşüncesi ile hareket eden kişilerden oluşturulmuş ve bu yönde motive edilmişlerdir.

Nihayetinde, eylem tasarlandığı biçimde, hiç bir aksilik yaşanmaksızın gerçekleştirilmiştir. Bu bir gerçek saldırıdır ve komplo teorilerine itibar edilmemelidir.

“Herşey göründüğünün tam tersidir” veya öyle değerlendirilmelidir yaklaşımına göre ise senaryo şöyle: Olayın sorumlusu ABD içinden birileridir. Hatta denilebilir ki eylem, Amerikan istihbaratı içinde bir grubun oluru ve yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Planlama ve uygulamada katkıları olmuştur. Tek yanlış hesapladıkları şey ise hasarın büyüklüğüdür.

Sonuçlarına bakıldığında eylem, ABD’ nin işine gelmiş gibi görünmektedir. Sonucun kime yaradığına bakıp faile ulaşılmaya çalışılırsa, bu senaryo geçerliymiş gibi görünmektedir. Ancak bu yaklaşımda hatırda tutulması gereken önemli nokta, bazı durumlarda, bir eylemin hiç istenmeyen ve hesap edilemeyen bir sonuç da doğurabileceği gerçeğidir. Bu olayda, insanların bir bölümü haklı olarak Amerikan İstihbarat Servisleri’ nden şüphelenmektedir. Bu duruma yol açan en önemli neden, eylem ve sonrasında oluşan kuşku uyandırıcı noktalardır.

Maket bıçaklı birkaç kişinin bu sayıda uçağı aynı anda kaçırması ve hiçbir aksilik yaşanmaması, eylemcilerin kullandığı iddia edilen eğitim broşürlerinin kolaylıkla ele geçirilmesi, eylemi kimsenin üstlenmemesi, hiç olmazsa ikinci kuleye saldırının önlenememesi ve CIA gibi güçlü bir örgütün hiçbir şeyden haberdar olmaması gibi nedenlerle insanlar, olayın pek çok noktasına kuşku ile yaklaşmaktadır.

Diyelim ki insanlar bu şüphelere kapılmakta haklılar. Bir takım mantıklı gerekçeleleri de var. Bu noktada şu sorular akıllara gelmektedir: Eylem sonuçları itibarı ile ABD’ nin ulusal çıkarlarına ne ölçüde hizmet etti? Üstelik hangi Amerikan çıkarı üç bine yakın masum insanın hayatından değerlidir ki bu eyleme yardımcı olunsun? Kim kendi ülkesinde yaşayan, aynı havayı soluduğu vatandaşlarına karşı bu denli acımasız bir saldırının destekçisi ve planlayıcısı olabilir? Amerika, Afganistan’ a veya Irak’ a girmese kıyamet mi kopardı? Ya da bu işgaller için başkaca gerekçeler yaratılamaz mıydı? Ayrıca eylemi gerçekleştirenler hangi motivasyonla ikna edildiler? Nihayetinde olayda hayatlarını yitirdiler. Ne vaad edebilirsiniz ki böyle bir eylem için?

Üçüncü yaklaşımla düşündüğümde ise bu iki ihtimalin dışında olasılıklar geliyor aklıma. Provakasyondan hoşlanan ve ABD’ yi bazı ülkelere karşı kışkırtmak isteyen bir güç odağı. Yani belki de olayın faili ne ABD derin devleti ne de radikal islamcılar. Hem ABD’ den hem de radikal islamcılardan nefret eden bir odak…. Bu odak, birilerinin inaçlarından ve insani zaaflarından yararlanıp, bu eylemi gerçekleştirmiş olabilir.

Çok itibar etmediğim komplocu yönüm ise şunları fısıldıyor: Eylem politik bir nedenle yapılmadı. Havalar yüzünden yapıldı. Olayın faili derin devlet olsa da sebebi küresel ısınma. Birileri küresel ısınma bu haliyle devam ederse, ileride buzulların eriyeceğini ve ABD’ nin önemli bir bölümünün sular altında kalacağını, dolayısıyla yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç duyulacağını hesap etti. Böyle bir durumda gidilebilecek alanlar yaratabilmek için, derin devlet bu eylemi gerçekleştirdi.

Eylemi gerçekleştirenler, belirtilen isimler olsa bile perde gerisindekiler çok farklı. Hükümet değil, ama birtakım derin oluşumlar. İki yüz elli milyonluk halkın geleceği için üç bin insan feda edildi. Tıpkı, Kod Adı Kılıçbalığı adlı filmde verilen mesajda olduğu gibi: Gerektiğinde, ABD halkının çıkarları ve varlığının devamı için, devlet görevlileri ve normal sivil insanlar feda edilebilir.

Nihayetinde o uçaklar o kulelere çarptı. Çünkü küresel ısınmanın etkisiyle sular yükseldiğinde ABD vatandaşlarının sığınabilecekleri Afganistan gibi yüksek rakımlı bölgeleri olmalıydı. Amerikan ekonomisindeki durgunluk, Irak gibi yerlerde hakimiyet sahaları oluşturma düşünceleri ve dünyayı kontrol altında tutma çabaları da işin başkaca bir boyutunu oluşturdu…

Felsefi anlamda tamamen idealist olan yönüme başvurunca ise şu yanıtı alıyorum: Eyleme doğa üstü bir gerekçe bulunmalı. Çocukluğumuzdan beri bizlere bahsedilen feleğin çarkı bu olayın faili.. Dünya’ nın üzerinde yer alan, tek tek insanların ve bir bütün olarak insanlığın kader çizgisini belirleyen o çark. Öyle bir çark ki olayları kaçınılmaz kılan, dönen ve dönerken de canlar alan… Yapısına akıl sır ermez. Tüm gerginliklerin, yaşanan acıların mimarı. İnsanlara yaşadığı her mutluluğun bedelini ödeten, gül bahçeleri içinde bile kalplere hüzün salan o çark…

İdealist yönüme göre, bu çarkın insanlardan bir beklentisi var: Bizlerin bireysel olarak olgunlaşmamız; insanlığın da günün birinde Tanrı’ ya layık, erdemli noktaya gelmesi ve büyük sınavını tamamlaması.

İnsanlık ayağa kalktı, büyüdü, yürümeyi öğrendi, olgunlaştı ve pek çok gerçeğin farkına vardı. Erdemli filozoflar ve din bilginleri, iyiliğe, dostça paylaşımlara ve yardımlaşmaya işaret edip, insanlığın bir bütün olduğunu benimsetmeye çalıştıysalar da, bunu anlamak önemli bir kesimin işine gelmedi. Çağlar boyu bazı şeyler hep yanlış gitti. Kötü ve bencil olmak, iyi olmaktan daha kolay ve az maliyetli oldu insanoğlu için. Ancak ona doğru yolu gösterecek bir yapı lazımdı.

Çark dönüyor ve bu tarz kaçınılmaz olaylarla acı çektirmeye devam ediyor. Çünkü insanlık, onun beklentilerinden son derece uzak tavırlar içinde.

Her olayın olduğu gibi, 11 Eylül’ ün de faili o çark!

Tüm bu fikir jimnastiğinin sonunda ulaştığım net bir sonuç yok. Kimin var ki!

………..

NOT: Editörümüzün verdiği bilgiye göre, köşem 18 farklı ülkeden okunuyormuş. Bu ülkeler şunlar:

Litvanya, İngiltere, Lübnan, Dubai, İsrail, İspanya, Almanya, ABD, Fransa, Bulgaristan, Kenya, Avusturya, Irak, Ermenistan, İtalya, Kıbrıs, Ukrayna, Yunanistan.

Bu vesile ile tüm yerli ve yabancı okurlarıma teşekkür etmek ve saygılarımı sunmak istiyorum.

  • Netinial Internet

Yorumlar

“11 EYLÜL SALDIRILARINA SUBJEKTİF YAKLAŞIMIM” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Cihan-i Nur dedi ki:

    Sn.Turan,

    Kaleminize saglik. Yorumlariniz mukemmel. Okudugumda adeta kendi dusuncelerimi okuyor gibiyim. Keske o cark insanlarin hep iyiligi icin donseydi.Dunya, varolusundan bu yana hep bu cikar kavgalarina neden olmustur.Nedense bir turlu paylasamayiz.Tanrim dogru,durust insanlari korusun…..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari