1431. HİCRİ YIL VE AŞURE GÜNÜ

Aralık 22, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

1431. HİCRİ YIL VE AŞURE GÜNÜ

“Hicri 1431. yılına 17 Aralık 2009 Perşembe günü girdik. 26 Aralık 2009 günü ise Aşure günüdür.” İslâm Dini’nde, Müslümanların manevi hayatının vazgeçilmezi olan ibadetler hicri yıla göre yerine getirilir.

Yani Oruç, Hac ve kandil günleri ayın hareketlerine göre düzenlenen hicri takvime göre hesaplanır. Şu anki kullandığımız, güneşin hareketlerine göre hesaplanan Miladi Takvim 365 gün 6 saat iken, Hicri Takvim 354 gün sürmektedir. Buna göre her ay yaklaşık olarak bir sene öncesine göre 11 gün önce başlar.

Bu şekilde Oruç, Hac ve kandil günleri yıl içinde her mevsimde yerine getirilmiş olmaktadır. Özellikle oruç ve hac gibi kendine göre zorlukları olan ibadetler 33 yılda bütün bir yılı dolaşarak aynı tarihe dönmektedir. Bu nedenle Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem, Müslüman âlemi için çok önemlidir.
Hicrî senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Bugüne “Aşure” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk gelmesi yanında aşure gününde gerçekleşen Cenâb-ı Hakk’ın on peygamberine on değişik ikram ve ihsanı sebebiyle de bu isim verilmiştir. On peygambere verilen lütuflar hadis kitaplarında geçmektedir.
26 Aralık 2009 günü Muharrem’in 10. günü yani Aşure günüdür. Aşure gününde ilk akla gelen ibadet ise, oruç tutmaktır. Nitekim Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Medine’ye hicretinden sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. “Bu ne orucudur?” diye sordu. Yahudiler, “Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı Firavun’u boğdurduğu gündür. Hz. Musa (a.s.) şükür olarak bugün oruç tutmuştur” dediler. Bunun üzerine Resülullah (s.a.v) da, “Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz” buyurdu.

Peygamberimiz (sav): “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir” buyurmuştur. Başka bir hadisinde de: “Muharrem’in onuncu günü, yani Aşure günü oruç tutun, fakat Yahudilere muhalefet edin. O orucu, ya bir gün evvelinden başlayarak yahut bir gün sonrasını ekleyerek tutun.” buyurdular. Bu nedenle Muharrem ayının 9.10. veya 10.11. ya da 9.10.11. günleri oruç tutmalıyız. Ayrıca aşure gününde sadaka vererek, ikramlarda bulunarak da bu günü değerlendirebiliriz. Bu amaçla toplumumuzda aşure pişirip dağıtma hususu adet haline gelmiştir. Herkes imkânı nispetinde ailesine, akraba ve komşularına ikramda bulunur; bugünlerin faziletini bildiren hâdiseleri hatırlayarak ihsanda bulunursa şüphesiz sevabını kat kat alacaktır.

Bilhassa, Peygamberimiz, mü’minin aile efradına aşure gününde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir. Bir hadiste şöyle buyrulur: “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” Bu aile mefhumunun içine akrabalar, yetimler, kimsesizler ve komşular da girmektedir. Fakat bunun için fazla külfete girmeye, aile bütçesini zorlamaya da lüzum yoktur.

Bu vesileyle 1431. Yeni hicri yılının, Muharrem ayı ve aşure gününün Kemer halkına, ülkemize, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan dilerim.

Mehmet MUSLU Kemer Müftüsü

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari