19 KATLI KAÇAK İNŞAAT

Haziran 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

19 KATLI KAÇAK İNŞAAT

Azerbaycanlı işadamı Mubariz Gurbanoğlu, TMSF den ucuza kapattığı Etiler’deki
HSBC binasını, tadilat izni olmadan kaçak inşaat yaparak 7 yıldızlı otele dönüştürdü

İstanbul Etiler’de bulunan ve 2003 yılında El-Kaide militanları tarafından bombalanan HSBC Bankası’nın binasındaki inşaat çalışmalarının kaçak olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada, inşaatın Büyükşehir Belediyesi’nden plan tadilatı geçmeden ve ruhsat alınmadan yürütüldüğü belirlendi. Beşiktaş Belediyesi de söz konusu binadaki inşaat çalışmaları için kendilerine ruhsat başvurusu yapılmadığını doğruladı. 2007’nin Aralık ayında TMSF tarafından düzenlenen ihalede binanın mülkiyetini alan Azerbaycanlı işadamı Mubariz Gurbanoğlu’ nun ruhsatsız inşaatını Büyükşehir Belediyesi ile hemen yanı başındaki Beşiktaş Belediyesi’nin engellememesi yolsuzluk iddialarını da beraberinde gündeme getirdi. Evinde izinsiz tamirat yapan vatandaşa göz açtırmayan belediyenin İstanbul’un göbeğinde 19 katlı devasa bir binadaki ruhsatsız inşaat çalışmasını görmezden gelmesi tartışma konusu oldu.

İnşaat izni yok

Geçmiş yıllarda bina TMSF’ nin tasarrufunda iken bombanın izlerini silmek amacıyla sadece dış cephe yenileme ruhsatı verildi. Ancak Mubariz Gurbanoğlu, binayı satın aldıktan sonra zaman kaybetmeden, TMSF’ nin taktırdığı camları söktü ve binayı tamamen ruhsatsız ve kaçak olarak 7 yıldızlı otele dönüştürmeye başladı. Ne Büyükşehir Belediyesi’nden, ne de Beşiktaş Belediyesi’nden inşaat izni aldı. Binanın otele dönüştürülmesi için gerekli resmi plan tadilatı da yapılmadı. Uygulamadaki planlara göre bölge “Yönetim Merkezi Alanı” olarak görünüyor. Buraya otel yapılması için önce “Turizm Tesis Alanı” na dönüştürülmesi lazım. Bunun için de Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu onaylı Büyükşehir Belediye ve Beşiktaş Belediye Meclislerinin kararı gerekiyor. Ancak ne böyle bir düzenleme ne de böyle bir karar bulunuyor.

Müdahale edilmedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi eski Üyesi Hüseyin Sağ, gerek Büyükşehir gerekse Beşiktaş Belediyesi yetkililerinin binaya gerekli yasal müdahaleyi yapmadığını söyleyerek “Şehrin ortasındaki bu kaçak inşaatı yetkililerin görmemesine imkan yok” dedi. Sağ, “Bodrum katları emsal dışı bırakılarak, binaya ilave üç kat daha çıkılacak. Onun üstü de helikopter pisti olacak. Bu da Etiler gibi bir yerde milyonlarca dolarlık rant demektir” şeklinde konuştu.

 

Mubariz Gurbanoğlu’ nun  lüks otele dönüştürmek istediği 19 katlı binada kaçak inşaat çalışmaları herkesin gözü önünde sürüyor.

 

Haber: Salim YAVAŞOĞLU

YENİÇAĞ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari