2. EL OTODA NOTERLİ SATIŞA ONAY ÇIKTI

Aralık 25, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

2. EL OTODA NOTERLİ SATIŞA ONAY ÇIKTI

İkinci el araçlarda satış ve devirlerinin işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Noterlerin satış ve devir işleminde alacağı ücret de belli oldu.

Teklife göre, noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak ve düzenleme, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Satış ve devir işlemleri, her türlü harçtan, damga vergisi ve değerli kağıt bedelinden istisna tutulacak. Bu istisnalar 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olacak.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında 20 TL maktu ücret alacak.

İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak.

Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak.

Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak.

Satış ve devir işleminin, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirilmesiyle birlikte alıcı adına trafik tescil işlemi gerçekleşmiş sayılacak.

Yapılan satış ve devir işlemi üzerine noterler, yeni malik adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek.

Satış ve devir işlemlerinin bildiriminden itibaren bir aylık süre içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu veya Emniyet Genel Müdürlüğünün uygun gördüğü kamu kurum veya kuruluşları tarafından yeni malik adına tescil belgesi düzenlenerek elden veya posta aracılığıyla teslim edilecek.

Satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisna olacak.

Trafik tescil kuruluşunda yeni malik adına yapılacak tescil nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri de satış ve devir esnasında noterler tarafından tahsil edilecek.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak.

Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 TL, hükümlere uymayan noterlere ise her bir işlem için 1000 TL idari para cezası verilecek.

Düzenleme uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Ancak, satış ve devir işlemlerinde harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri istisnası ile 20 TL artı KDV şeklindeki noter ücreti uygulaması, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

EYÜP AYAR DÜZENLEMEYİ SAVUNDU

Teklif ve değişiklik önergeleri üzerinde görüşlerini dile getiren milletvekillerinden AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, satış ve devirleri emniyete veren düzenlemenin doğru bir düzenleme olduğunu savundu.

”Noterleri düşünüyoruz, milyonlarca insanı mağdur ediyoruz” diyen Ayar, noterlerin gelirlerinin yarıya yakınının satış işlemlerinden sağlandığını ”düzenlemenin esas gerekçesinin bu olduğunu” ileri sürdü.

AKP Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali, noterlerin kesin tescil belgesini de düzenlemesi durumunda, noterlerin işlemleri yapmasının iyi bir uygulama olabileceğini kaydetti.

AKP Manisa Milletvekili Recai Berber, işlemlerin noterde tek elde yapılmasının vatandaşa kolaylık getireceğini söyledi.

Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, düzenlemenin, işlemlerin tek bir yerden ve kolaylıkla yapılmasına olanak sağlanacağını anlattı. Ağbal, satış ve devir işlemlerinde maliyetlerin bugünden çok daha aşağıda olacağını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Nevzat Önder, kendileri için, ”vatandaşların tek bir noktadan ve az maliyetle bu işlemleri gerçekleştirmesinin” önemli olduğunu ifade etti.

Önder, tescil belgesinin neden noterler tarafından verilmediğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, tescil işlemlerinin güvenli bir ortamda ve pahalı makinelerle yapılabildiğinin altını çizdi.

AKP Konya Milletvekili Hasan Angı, hem noterlerin hem de emniyetin tescil işlemi yapabilmesine olanak tanınmasını istedi. Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Önder, bu öneriye karşılık, ikili bir yapının mümkün olmadığını anlattı.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ağbal, bir soruyu yanıtlarken, 30 bin TL değerinde bir araba için 252 TL olan noter masrafının, düzenlemenin ardından 20 TL’ye düşeceğini bildirdi.

Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni de noterlerin bazı yakınmalarının olduğunu ancak, ücret yüksekliğinin harç ve vergilerden kaynaklandığını belirterek, düzenlemenin ardından bu şikayetlerin de ortadan kalkacağını söyledi.

Yeni, noterlerin mahalline gidip işlem yapabildiğini, yetki verilmesi durumunda nihai tescil belgesini de düzenleyebileceklerini kaydetti

Adı, ”2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olarak değiştirilen teklife, önerge ile iki madde daha eklendi.

Bu maddelere göre, Maliye Bakanlığının, belediyelerin vergi borçlarına karşın taşınmazlarının Maliye Bakanlığı tarafından satın alınması ve borçlarına terkin edilmesi hükmünün, 2014 yılına kadar uzatılmasını öngörüyor.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, araç devir teslimi ile ilgili teklifin görüşülmeden oylanması konusunda uzlaşmaya varıldığını hatırlatarak, bu kanun teklifine başka maddeler eklenmesinin ”doğru ve şık olmadığını” savundu.

İKİNCİ EL ARAÇBİZİM KOCAELİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari