20 LİRA RÜŞVET SAYILMAZ

Nisan 4, 2010 tarihinde tarafından  
KONU_ŞU_YORUM-HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

20 LİRA RÜŞVET SAYILMAZ

Başbakanlık Etik Kurulu tarafından hazırlanan kitapçıkta işlemi hızlı yapan memura 20 lira vermenin rüşvet değil ‘iyi niyetli hediye’ veya ‘hediye’ sayılabileceği yazıldı.

Yıllar önce merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, “Benim memurum işini bilir” diyerek bir anlamda rüşvete yeşil ışık yakmıştı. Şimdi Başbakanlık Etik Kurulu tarafından hazırlanan bir kitapçıkta verilen örnekler bu sözü hatırlatıyor.

Akşam gazetesindeki habere göre kurulun bastırdığı kitapçıkta, “İşinizi çabuk halleden memura sembolik para vermeniz iyi niyetli hediye ve bahşiş olarak değerlendirilebilir” deniyor.

Kitapta yer alan “İyi Niyetle Verilen Hediyeler” başlıklı bölümde şu ifadelere yer veriliyor;

“… Hediye verenin herhangi bir menfaat beklentisi bulunmamaktadır. Örneğin, yabancı bir ülkeyi ziyaretinde devlet adamlarına verilen hediyeler, yılbaşında verilen ajanda ve benzeri hediyeler ile aldığı kamu hizmetinden memnun kalan bir vatandaşın, memnuniyetini ifade etmek için kamu görevlisine içinden gelerek verdiği hediyeler ya da para (bahşiş), bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu tür hediyeler daha çok sembolik niteliktedir.”

Kitapçıkta örnek olarak da, “Sadık Bey, ilk kez ev sahibi olmanın ve işlemlerini hızlı tamamlamasının mutluluğuyla, tapu memuru Semra Hanım`a 20 TL vermiştir” gösteriliyor.

HİNDİ RÜŞVET SAYILIYOR

Kitapçıkta yer alan çıkar amaçlı ilişkiler ise şunlar;

Araba, ev tahsis etmek. Tuttuğu takımın kombine biletlerini hediye etmek. Konferans verdirmek. İnceleme amaçlı gezi daveti. Tatil masraflarını karşılamak. Kamu görevlisine kendisine yönelik yaptığı özel kolaylıktan dolayı hindi vermek.

Kitapçıkta etiğe aykırı davranışlara da özel yer ayrılarak, “İlk anda masum, zararsız ve tehlikesiz olarak görülebilecek hediyeler, çoğu zaman kamu görevlisinin tarafsızlığını, kararını ve görevi etkilemekte, adeta bubi tuzağına dönüştürmektedir” deniliyor.

YORUM

Kitapta “İlk anda masum, zararsız ve tehlikesiz olarak görülebilecek hediyeler, çoğu zaman kamu görevlisinin tarafsızlığını, kararını ve görevi etkilemekte, adeta bubi tuzağına dönüştürmektedir” deniliyormuş.

Peki; 20 Lira’da masum görünüşlü ve memurun görevini etkileyecek bir bubi tuzağı değil mi?

(Örnek olarak verdikleri için) Mesela tapuda hergün bir iş takibi yapan takipçi her defasında 20 Lira verse veya  20 Liraları teker teker verse durum ne olacak.

Başbakanlık Etik Kurulu’nun memurları işini biliyor, yani rüşvetin üst sınırını resmileştirerek damarlarımıza zehiri resmen zerkediyor.

AKP İktidarı sırasında rüşvetin resmileştirildiğinin resmi kararıdır bu.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari