2009 DA KAZANDIRANLAR / KAYBETTİRENLER

Ocak 13, 2010 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

2009 DA  KAZANDIRANLAR / KAYBETTİRENLER

Ülkemizde geçtiğimiz Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek reel getiri Tüketici Fiyatları ile indirgendiğinde % 6,24 ile Borsa Endeksi‘nde  gerçekleşmiştir. 2009 Aralık ayında finansal yatırım araçlarından Borsa Endeksi, Üretici fiyatları Endeksine  indirgendiğinde  ise % 6,10 ile en yüksek oranda aylık reel getiri sağlamıştır.

Üretici Fiyatları Endeksine  indirgendiğinde; yatırım araçlarından Külçe Altın % 1,73 ve Dolar  % 0,64 oranında  aylık reel getiri sağlamıştır.

Mevduat faizi %-0,01 ve Euro ise  %-1,35 oranında yatırımcılarına kaybettirmiştir. Tüketici Fiyatlarına İndirgendiğinde  ise; Külçe Altın % 1,86, Dolar  % 0,77 ve Mevduat Faizi % 0,12 oranında aylık reel getiri sağlarken, Euro %-1,22 oranında  yatırımcısına kaybettirmiştir.

Finansal yatırım araçları, Üretici Fiyatları Endeksi ve Tüketici Fiyatları Endeksi’ne  indirgendiğinde;  Külçe Altın üç aylık, Borsa Endeksi ise altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde en yüksek reel getiri ile yatırımcısına kazandırmıştır.

Külçe Altın, Üretici Fiyatları Endeksine  indirgendiğinde yatırımcısına üç ayda % 11,78, TÜFE ile indirgendiğinde %  9,63 oranında reel getiri sağlamıştır.

Altı aylık değerlendirmeye göre Borsa Endeksi’nin reel getirisi, Üretici Fiyatları Endeksine  indirgendiğinde        %  39,01, Tüketici fiyatları endeksine  indirgendiğinde ise %  36,30 düzeyindedir.  Aynı dönemde Dolar,  Üretici Fiyatları Endeksine  indirgendiğinde %-5,05, Tüketici fiyatları endeksine indirgendiğinde ise %-6,90 oranında  yatırımcısına  en çok kaybettiren  yatırım aracı olmuştur.

2009 Yılını bir bütün olarak değerlendirdiğimizde Yıllık olarak, finansal yatırım araçları en fazla reel getiri oranına göre,  Borsa Endeksi, Külçe Altın, Mevduat Faizi, Euro ve Dolar olarak sıralanmaktadır. Üretici Fiyatları Endeksine indirgendiğinde, Borsa Endeksi % 84,56, Külçe Altın % 26,03 ve Mevduat Faizi % 9,42  oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken, Euro %-1,26 ve Dolar %-7,86 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. Tüketici Fiyatlarına  indirgendiğinde ise Borsa Endeksi % 83,52, Külçe Altın % 25,32 ve Mevduat Faizi % 8,81 oranında reel getiri sağlarken, Euro %-1,81 ve Dolar        %-8,38 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir.

2010 da ise Yine en çok kazandıranın borsa olacağını 70 bin seviyelerine kadar çıkacağını düşünüyorum. Dolar ve EURO’nun yatay bir seyir izleyeceğini ancak yıl sonuna kadar Dolar’ın 1.60, Euro’nun 2.25 seviyelerinden yukarılara çıkmayacağını düşünüyorum. Altın’ın ise ciddi bir artış beklemiyorum.

Bol kazançlı bereketli günler dilerim.

Muhabbetle Kalın

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

kilikli_bilal@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari