2009 GIDA YILI VE GÜVENİLİR GIDA

Haziran 23, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

2009 GIDA YILI VE GÜVENİLİR GIDA

 

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu Sebahattin EMÜL, YAZDI.

Gıdanın tarifini kısaca özetleyecek olursak canlıların gelişmelerini ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan yiyecek ve içeceklerdir. 

Günümüzde milyonlarca insan gıdaya ulaşamadan hayatlarını kaybettiği gibi, yine milyonlarcası da yedikleri gıdanın olumsuzluklarından etkilenerek yaşamlarını yitirmektedir. Güvenli gıdalarla beslenme, sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi açısından oldukça önem arz etmekte ve temel teşkil etmektedir.

Dünyada tarımda önemli bir konuma sahip olan ülkemizde güvenilir gıda kavramının benimsenmesi ve kamuoyu bilincinin geliştirilmesi için “Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam” kampanyası ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 2009 yılını “Gıda Yılı” olarak ilan etmiştir.  Hedef yediden yetmişe herkesin zihninde güvenilir gıda bilincinin oluşması ve denetim mekanizması içerisinde rol oynamasıdır.

Güvenilir gıda; her türlü bozulma ve hastalığa yol açan etkenlerden korunmuş, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan, tüketime uygun ve besin değerini kaybetmemiş gıda maddesidir.

Gıda maddesi alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısa maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Etiket bilgileri kontrol edilerek, içindekiler bölümü okunup alacağımız gıdanın neler içerdiğine;
  • Etiket incelenerek üretim veya ithalat izin belgelerinin ve bu belgelerin tarih ve numaralarının olup olmadığına;
  • Etiketteki son kullanma tarihinin kontrol edilerek tarihi geçmiş gıdaların alınmamasına:
  • Ambalajlar kontrol edilerek deforme olmuş şişmiş, delinmiş, sızıntı yapmış ambalajlı ürünlerin satın alınmamasına;
  • Alacağımız gıda maddelerinin etiketine belirtilen koşullarda (nem, sıcaklık, ışık v.s) muhafaza edilip, edilmediğine; bilhassa soğukta muhafaza edilmesi gereken gıdaların bulunduğu raflardaki sıcaklık göstergelerinin kontrol edilerek alınmasına;
  • Taze meyve ve sebzeler dışında açıkta satılan gıdaların satın alınmamasına özen gösterilmelidir.

 

Tarım Bakanlığı gıdaların tarladan sofraya kadar tüm aşamalarından sorumlu bir kuruluş olarak halkımızın sağlıklı gıda ile beslenmesine yönelik olarak bazı projeler geliştirmiştir.

Bunlardan en önemlisi Alo 174 Gıda Hattı olup, bu hat 7 gün 24 saat gıda ile ilgili tüm şikayetlere açıktır. Birçok sektörde olduğu gibi art niyetlilerin para kazanma uğruna gıda sektöründe de halkın sağlığını hiçe sayarak faaliyet gösterdikleri bir gerçektir. Bu kişilerle mücadele etmek ve etkisiz hale getirmekte ancak duyarlı tüketiciler aracılığı ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle marketlerden aldığımız bir gıdada, lokanta ve otellerde, okul kantinlerinde v.s. karşılaştığımız herhangi bir olumsuzluğu hemen Alo 174 Gıda Hattına bildirip sonucunu takip etme duyarlılığını göstermemiz hem güvenli gıda almamızı olumlu yönde etkileyecek, hem de halkın sağlığını hiçe sayarak güvenli olmayan gıdaları pazarlamaya çalışanların işlerini zorlaştıracaktır.

 Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari