2010 A DAHA POZİTİF BAKIYORUZ!

Ocak 27, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

2010 A DAHA POZİTİF BAKIYORUZ!

Limak Otelleri Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, 2010’dan umutlu olduklarını söyleyerek, turizmi değerlendirdi. Halil Öncü’nün sorularını yanıtlayan Hakan Saatçioğlu, 2010 beklentilerini, rakip ülkelerin Türk turizmine etkilerini ve Limak Otellerinin istihdam politikasını anlattı.

Halil Öncü – 2009 sizce nasıl geçti, 2010 sezonundan beklentileriniz nelerdir?

Hakan Saaatçioğlu – 2009 turizm sezonu bizim açımızdan, umduğumuzdan daha iyi geçtiğini söyleyebilirim. Tabii ki kayıplarımız oldu, ama o kayıplarımız göz ardı edilecek kayıplardı. Geçen sene tüm Antalya’da % 3’lük bir kaybımız oldu. Müşteri sayısını yakaladık. Fakat ortalama fiyatlarımız, özellikle Ukrayna pazarından nasibimizi aldık. 2010 daha iyi gözüküyor diyemem ama, Avrupa’dan aldığımız rezervasyonlara bakıldığında  2010 sezonunda geçen yıl gibi geçecek gibi gözüküyor. Buda bizi sevindiren bir olgu.

Rusya’da da aynı şey olacak diye düşünüyoruz. İnşallah 2010, 2009’u aratmaz, hatta ve hatta üstüne çıkar diye düşünüyorum.  2010’a daha pozitif bakıyoruz. Ortalama fiyatlarımızı mevcut fiyatlarımızın üzerine nasıl çıkarırız onun çalışmalarını yapıyoruz. Bunu en iyi şekilde nasıl yapabiliriz? Tabii ki, kalitemizi arttırarak. Biz Limak grubu olarak yiyecek, içecek, personel konusunda, taviz vermeden kalitemizi yükseltip, ortalama fiyatlarımızı yükseltmeyi düşünüyoruz.

Halil Öncü – Yani 2010 daha iyi bir sezon mu olacak?

Hakan Saaatçioğlu – 2010 yılı , 2009 dan biraz daha iyi olacak diye söyleyebilirim. Fakat şöyle tarihe bir bakarsanız, her iki üç yılda bir Türk turizminde bir çöküş oluyor. O çöküşü biz 2009’da çok fazla yaşamadık diyebilirim.  Başbakanımızın da dediği gibi, teğet geçti diyemem ama, fakat nasibimizi aldık.

2010’da 2009’dan biraz daha iyi bir sezon bekliyorum. Diğer ülkelere bakarsanız bizden çok çok daha kötüler. O yüzden biz önümüze bakarak, en iyi şekilde bunları değerlendirerek, 2010’u 2009’dan biraz daha iyi bir hale getirip 2011 için hazırlık yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Halil Öncü – Mısır, Tunus Fas gibi ülkelerde Turizmde çıkışta. Bunun yanında yanı başımızda komşumuz Yunanistan’da bir ekonomik kriz var. Bunlar nasıl etkiler Türk turizmini?

Hakan Saaatçioğlu – 2010 ve 2011 yıllarında Avrupa Pazarının bizi olumsuz etkileyeceğiniz sanmıyorum. Çünkü onların maliyetleri bizden çok daha yüksek. Mısır’a göre tesislerimiz çok çok daha iyi. Ama bir tehlike var. 2009 yılında özellikle Ukrayna pazarı, Mısır’ı daha uygun fiyatlarla daha çok keşfetme imkânı buldu. Hatta ve hatta bize hiç gelmeyen misafir portföyü Ukrayna ve Rusya’dan direkt Mısır’a gitti ve Mısır’ın daha ekonomik olduğunu görme imkânı buldu.

Umarım bu insanlar 2010 ve 2011 senesinde bizleri tercih ederler ve aradaki farkı görürler. Ama krizden dolayı biz bir takım kesimi Mısır’ı tattırma imkanı sunduğumuzu düşünüyorum. Umarım bu bizim açımızdan en kısa zamanda telafi edilir.

Halil Öncü – Tesisleriniz 12 ay açık. Birçok kişiyi istihdam ediyorsunuz? Bu konuda ne diyeceksiniz?

Hakan Saaatçioğlu – Bu bizim yönetim kurulunda almış olduğumuz bir karar. Kalitemizden ödün vermeden, personelimizi çok fazla  azaltmadan tesislerimizi açık tutuyoruz. Burada amacımız ilk önce, para kazanmak değil zararımızı azaltmak ve ondan sonra da istihdam sağlamak.

Şu anda Limak grubuna bağlı 4 otelimizde 850 personel çalışmakta. Bu bizim için çok önemli. Buna paralel olarak, Limra Otelimizde Limak Akademisi kurduk. Limra Otelin arkasında bulunan Park Otelimizde değişiklik yaptık burayı personelimizin eğitim yaptığı akademiye çevirdik.

Burada şu anda 100 aşçı eğitim alıyor. Her biri 25 kişililik dört sınıf açtık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Burada 2010 yılına kendi personelimizi hazırlıyoruz. Buraya Antalya’dan, Afyon’dan Isparta’dan gelen ve yaptığımız mülakatlar yaptığımız kişileri aldık. Burada eğitim alan arkadaşlarımız ile karşılıklı çok iyi faydalarımız olacağına inanıyorum. Aşçılık kursumuz bittikten hemen sonra da, bar ve servis kursu açacağız.

Halil Öncü -Çok teşekkür ediyorum.
Hakan Saatçioğlu – Ben teşekkür ediyorum.

Röportajın Görüntüleri ve tamamını izlemek için : http://www.dailymotion.com/video/xc002t_hakan-saatcyoylu-2010a-daha-pozytyf_travel

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari