2010 NASIL GEÇECEK?

Aralık 14, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

2010 NASIL GEÇECEK?

TÜİK’in 2009 3. Çeyrek daralma rakamları beklentilerin altında kaldı. Kapasite kullanım oranları artmaya, İşsizlik oranları düşmeye  devam ediyor. 2010 yılında Büyüme rakamının asgari %5 ler civarında gerçekleşeceğini ümit ediyorum.

Ülkemiz son 2 yıldaki zorlu test dönemi başarıyla geçtiğini dünyada bulunan bir çok gelişmiş ülkeden daha iyi seviyede olduğunu söyleyebilirim.2009 3. dönemde açıklanan sanayi üretim verileri ve büyüme rakamlarının 2008 sonundaki daralma döneminin sonuna doğru yaklaştığını görmekteyiz. Açıklanan son rakamların büyümedeki gelişmelerin beklenenden daha iyi olduğunu ortaya koymaktadır.

Petrol’ün 160 Dolarlardan 40 dolarlara kadar düşmesi ile de cari açık azaldı ve her geçen dönem azalmaya devam ediyor. Petrol fiyatının ucuzlaması ve ithalatın daralmasıyla birlikte daha önce artış gösteren cari açığın düştüğü,  ancak petrol fiyatlarındaki artışa paralel olarak ve toparlanma sürecinde cari açığın yeniden yükselebileceği unutulmamalıdır.

Ülkemizin dış finansman açığını kapatabilmesi için dış kaynak bulması gereklidir, fakat finansman kaynaklarının da iyice azaldığı aşikardır. Daralma rakamlarının beklentilerin altında gerçekleşmesi ile uluslar arası derecelendirme kuruluşları da bir bir Türkiye’nin notunu yükseltmeye devam ediyor. Kriz döneminde dünyada 50’den fazla ülkenin notunun düştüğünü, sadece  13 ülkenin ise notunun arttığını hatırlarsak ve notunu 2 puan birden artıran tek ülke olduğumuzu düşünürsek her şey yavaş yavaş yoluna girecek demektir.

Merkez bankasını faiz oranlarını 6.50-6.75 seviyelerine çekmesi ile borçlanma maliyetleri oldukça düşmüş bulunmakta, borçlanma maliyetleri böyle kalırsa inşaattan diğer bütün sektörlere kadar iç talepte ciddi artış olur kanaatindeyim. Yaklaşık olarak  2, 2,5 yıl faizleri tek hanede tutabilirsek, ülkemizin faiz faturasını yarı yarıya düşürdük demektir.

2010 da başka neler olacak kısaca değinirsek;

*Dolar değer kazanacak.

* Türkiye en az yüzde 5 büyüyecek.

* Parite 1,35’lere  gerileyecek.

* Altın değer kaybedecek.1000 dolar civarında seyredecek,

* 2010’da bütçe açıkları ve kamu borçları en önemli sorun olacak.

* Türkiye kendi bölgesinde en az borçluluk oranına sahip olduğu için avantajlı.

* Enflasyon oranları düşük kalmaya devam edecek.

* 2010’da iyileşme hissedileceği için yatırımcı güvenli liman olarak sığındığı tahvil

*Merkez Bankası 2010 3.Çeyreğinden itibaren faiz artırımlarına gidecek.

*IMKB 60 Binlere çıkacak.

*Krizden paçasını kurtaran şirketler daha güçlü olacak.

*İşletmeler Bankalara karşı daha temkinli yaklaşacak.

*Bankalar vatandaşı söğüşlemeye devam edecek.

*Emlak ve İnşaat piyasasında kısmi hareketlenme olacak.

*Turizmde 2010 yılı iyi pazarlanabilirse Türkiye’nin yılı olacak.

*Reel sektör ayağa kalkacak.

Muhabbetle Kalın….

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir / Ekonomist

  • Netinial Internet

Yorumlar

“2010 NASIL GEÇECEK?” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. hakan dedi ki:

    2010 yılı öncelikle vatana millete hayırlı olmasını diliyorum. 2010 yılının şubat ayında kırizin dip yapacağını mart ayından sonrada yukarı doğru çıkışa başlıyacağını mayıs haziran gibide çıkışın dahada hız kazanacağını düşünüyorum. kırizin başlangıcı yaklaşık 2 yıl oldu ve daha öncede en derin kıriz ortalama 2 yıl civarlarında sürmüştü. bir çok sektörün en verimli ve en hızlı sezonu genelde ilkbahar ve yazdır. ilkbaharın gelmesiyle birçok sektörde işlerin açılacağı güven kazanacağı ve sonrasında da kırizin yavaşça kendiliğinden ortadan kalkacağını düşünüyorum. banka faizlerinin daha da düşeceği hatta bankalar kıredi vermek için tıpkı kıredi kartında olduğu gibi kapı kapı yüzssüzce dolaşıp kıredi verme talebinde bulunacağını düşünüyorum. çünki türk milleti kötü gününde iyileri de kötüleri de unutmaz. gereken cevabı günü gelince vermesini bilir. eğerki bu kırizden esnaf yada birey farketmez bankalardan ders alabildiyse çekilen kıriz acısı bi nebzede olsa faydalı olmuştur. şunu unutmamalı ki faizli olan her işin sonu felakettir eğerki esnafın kıredi kullanma gibi alışkanlıkları olmasaydı şuan bir çok esnaf iflasın eşiğinde yada iflas etmiş olmazdı. kıriz de olsa işler az da olsa bi şekilde kendi geçimini ve işyeri giderlerini karşılıyabilirdi. ama dedim ya kısa süreli rahatlama için bankalardan alınan kırediler bir çok esnafımızı içinden çıkılamaz hale sokmuştur umarım türk milleti bu kıredi canavarından ders almıştır ve birdaha almamak için kendine söz vermiştir. kırizin köküne bakıldığında ve hatta pahalılığın köküne bakıldığında sebebin kıredi olduğunu anlıyacaksınız. 2010 yılı ülkemiz açısından çok iyi bir yıl olacağından hiç şüphem yok sadece birazdaha sabır ve birazdaha dikkatli olmak yeterli diye düşünüyorum allah cc. hepimizin yar ve yardımcısı olsun. yeni yıla kıredisiz ve faizssiz = bereketsiz girmemek dileğiyle…

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari