24 ARALIK:MARAŞ KATLİAMI, SİZ HATIRLAYINCA BİZ UNUTACAĞIZ!

Aralık 23, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

24 ARALIK:MARAŞ KATLİAMI, SİZ HATIRLAYINCA BİZ UNUTACAĞIZ!

24 Aralık.. Biz unutmadık ama siz hatırlıyor musunuz? 24 Aralık, bir katliamın, Maraş Katliamı’nın adıdır. Maraş Katliamı, 1978 yılının Aralık ayında yüzlerce Alevi ve solcu; çocuk, kadın ve hamile demeden katledilişidir. Hem de güya din uğruna, vatan ve millet uğruna…

1978 yılının 19 Aralık’ında başlayıp 24 Aralık’ta sona eren ve benzerleri ülkemizde daha sonra da yaşanan Maraş Katliamı’nda “durumdan vazife çıkaran” ve “tahrik olan” eli kanlı ülkücü – faşist milliyetçiler ve sözüm ona dini bütün vatan bekçileri ellerinden geleni ardına koymamışlardı. Katliamı gerçekleştirenler insanlara baltalarla saldırıp onları öldürmüşler, kadınlara tecavüz etmişler, hamile kadınların karınlarını deşmişler, öldürdükleri kadınlara tecavüz etmişler, kadınların memelerini kesmişlerdir.

Bununla da yetinmemişler kundaktaki çocukları boğazlamış ve kurşun sıkmışlar, çocukları gözlerinden şişlemişlerdir. Hem de güya din uğruna, vatan ve millet uğruna… Söylemekte bile dehşete kapıldığımız, irkildiğimiz ve insanlık adına utandığımız ve yaşadığımız bu gerçekleri biz unutmadık, sizler hatırlıyor musunuz?

Hükümet, Alevi Çalıştayı’na Maraş Katliamı’nın bir numaralı sanığı olarak yargılanmış olan Ökkeş (Kenger) Şendiller’i davet etmiştir. Her ne kadar da gelen tepkiler ve muhalefet sonucunda geri adım atmış olsa da, Hükümetin Şendiller’i davet etmiş olması, Devletin barış ve demokrasi adına hafızasının çok zayıf olduğunu ve Maraş Katliamı’nı hatırlamadığını kanıtlamaktadır.

Üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen, Maraş Katliamı ile ilgili tüm gerçekler hala açığa çıkartılamamıştır. Katliamın başlamasında, gelişmesinde ve önlenememesinde kimlerin rolü olmuştur? Hangi kişilerin veya kurumların ihmali veya etkisi olmuştur? Maraş Katliamı ile ilgili bugün de süren araştırma ve tartışmalardaki iddialara göre dönemin Belediye, Cami, İmam ve Müftülük gibi kamu ve dini kurumların rolü ve emniyet müdürlüğü, asker ve polis gibi güvenlik güçlerinin ihmali yer almaktadır.

Alevi Toplumunun ve ilgili kamuoyunun vicdanında bu iddialar hala açıklığa kavuşturulmamıştır. Bunun için ilgili arşivler açılmalı, başta bugün hala hayatta olan Ökkeş (Kenger) Şendiller’den ve katliamın yaşandığı zaman kentin emniyet müdürü ve bugün Ak Parti Genel Başkan yardımcısı olan Abdülkadir Aksu’dan, ilgili makamlar açıklamalar istemelidir.

Asker ve sivil darbeciler yargılansın ama yakın tarihimizin 12 Eylülcüleri, “durumdan vazife çıkaran” ve “tahrik olan” eli kanlıları da yargılansın. Çünkü onlar hala aramızda dolaşıyorlar. Sivas’ta, İstanbul’da, Muş’ta, her yerde ve her fırsatta Alevi’yi Sünni’ye, Kürdü Türk’e, Türkü Ermeni’ye kırdırmaya çalışıyorlar. Bunlardan hesap sormak Hükümetin ve devletin sorumluluğudur.

Ne Maraş Katliamı’nı ne de Sivas Katliamı’nı.. Hesap sorulmadıkça unutmayacağız..

Ancak Hükümet ve Devlet bu katliamları hatırladığında biz unutacağız.

Başkan Binali Efe                          Başkan Hakverdi Çelik             Başkan Tahsin Akpınar

Hacı Bektaş Veli Anadolu           Alevi Kültür Derneği Antalya       Alevi Kültür Derneği

Kültür Vakfı Antalya Şubesi                    Merkez Şubesi                       Konyaaltı Şubesi maras_katliami_1

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari