29 EKİM’DE BAŞKENT’TE OKULLAR KAPALI OLMAMALIYDI

Ekim 27, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

29 EKİM'DE BAŞKENT'TE OKULLAR KAPALI OLMAMALIYDI

Domuz gribi paniği devam ediyor. Aslında panik vatandaştan ziyade sağlık mercilerinde gibi bir yansıma var. Önlem alınması için uyarılar, aşı yapılması için tavsiyeler, kapatılan okullar-dershaneler, vatandaşın içinde bulunduğu karmaşıklığı körüklemektedir.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İstanbul’da tüm okullarda domuz gribi tatili vardı. Bu hafta ise Ankara’daki okullar tüm hafta boyunca tatil edildi. 30 Ekim Cuma günü de Türkiye’deki bütün okullar tatil talimatı verildi.

Bu hafta Cumhuriyet Haftası. Bugün 26 Ekim. Üç gün sonra ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Ama okullar tatil olduğu için Başkent’teki hiçbir okulda bu bayram kutlanmayacak gibi bir anlayış doğdu. Domuz gribi tatilindeki çocuklar, herhalde Cumhuriyet kutlamaları için okullara çağrılmayacaklar. Çağrılsalar da çocuklar gelmediği durumda nasıl bir yaptırım olabilir?

Yanlış bir uygulama idi bir haftalık tatil ve maalesef Cumhuriyet’in en önemli şehri Başkent’te bu karar alınmıştır. Cumhuriyet haftası boyunca okullar tatil olmuştur ve tatil ettiğiniz okulda tören yapamazsınız.

Üstelik okullar daha yeni açılmıştı. Üstelik Ramazan nedeniyle, Bayramı geçirmek sebebiyle okullar oldukça geç açılmıştı. Daha bir ay olmuşken, çocuklar henüz öğrenim yılı havasına girememişken okulların domuz gribi nedeniyle tatil edilmesi, onların henüz başlamamış olan motivasyonunu olumsuz etkilemiştir. Son derece yanlış ve öğrenciye zarar verecek bir karardır.

Bir yandan domuz gribi anonsları yapılıyor, bir yandan Ankara’da bu hastalıktan ilk ölüm vakası tüm haberlerde yer alıyor. Oysa böyle bir ölümün gizlenmesi değil midir asıl olan? İnsanoğlu her türlü grip vakasıyla karşılaştı bugüne kadar. Kuş gribi, öldürücü Asya gribi, vs. Hiç birisinde ne vatandaş ne de devlet bu kadar telaşlanmadı, panik olmadı. Dahası okullar kapatılmadı. Belki geçmiş yıllarda binlerce kişi öldü griplerden ama onları hiç kimse bilmedi, duymadı.

Çevremi gözlemlemeye çalışıyorum. Ağır grip vakası hiç görmedim. Bir okulda birkaç gribal vaka görülünce o okul tatil edilir mi? Kaldı ki 29 Ekim haftasında Başkent’te bütün okulların tatil edilmesi ne kadar doğruydu?

Şimdi burada en vahim durum, en karmaşık, çapraşık mesele vatandaşın inancının sarsılmış olmasıdır. Kimileri diyor ki aşı sakıncalıdır yaptırmam, kimileri diyor ki bu iş dünya aşı pazarının bir oyunu. Biz de sonucu bekliyoruz merakla. Birkaç ay sonrasında netleşecek olan sonucu.

Ankara’da bir hafta boyunca okulların kapatılma sebebi olarak temizlik ve dezenfektasyon işlerinin yapılacak olması gösteriliyor. Kapı kollarına kadar her taraf dezenfekte edilecekmiş. Ne kadar dezenfekte ederseniz edin, salgın hastalıklar havadan, sudan, her şeyden bulaşır. Hem okullar tatil edilmeden de dezenfekte işlemi yapılabilirdi. Velileri yardıma çağırsaydınız iki saatte olur biterdi bu iş.

Bir de televizyondan eğitim safsatası çıktı. Derslerin geri kalmaması için konular televizyondan anlatılacak, sabah erkenden kalkıp televizyon başına oturacak olan öğrenci dersi buradan izleyecek, sınıftaymış gibi ders yapacak. Bu da işin bir başka komik yanı.

Her şey bir yana, bu sene Ankara’da okullar ve öğrenciler yönünden güme gitti Cumhuriyet bayramı.

26.10.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Yorumlar

“29 EKİM’DE BAŞKENT’TE OKULLAR KAPALI OLMAMALIYDI” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
  1. Zehra Vazgan dedi ki:

    Eğitim seviyesini düşürerek halkı cahil ve köle yapmak için herşeyi yapıyorlar. Kendi çocukları en üst düzeyde eğitim alırken halka yaptıkları saçmalık, bizimki de çaresizlik.

  2. ali tutu dedi ki:

    Şimdi o adama oy werenler çıksın da camilere qitsinler.
    boş kalmasın camileri.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari