(29 Mart-04 Nisan) KÜTÜPHANECİLİK HAFTANIZ KUTLU OLSUN…

Nisan 1, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

(29 Mart-04 Nisan) KÜTÜPHANECİLİK HAFTANIZ KUTLU OLSUN…

Dinimizin ilk emri ‘oku’ dur. Her Müslüman’ın ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip olabilmesi için mutlaka okuması gerekmektedir. Nasıl ki bir insanın beslenmek için ihtiyaç duyduğu gıda maddelerini alması gerekiyorsa aynı şekilde fikir planında kendini geliştirmek, bilgilerini arttırmak için de çok kitap okuması gerekmektedir.

İlmin yolu okumaktan geçer, okuyan insan anlar ve anlayan insan da okuduğunu hayata geçirir. Okuyan kişiye insanların değer verdikleri bilinen bir gerçektir. Bir toplumda okuyan kişilerin sayısının arttığı oranda, o toplumun kalitesinin ve kültürünün de artacağı muhakkaktır. Genelde insanımız en zaruri olan dini bilgileri bile edinmede okuma yolunu tercih etmek yerine sorarak öğrenmeyi tercih ediyor. Çok basit konuların sorulması bile kitap okunmadığına işaret etmektedir. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin kitap okuduklarını gördüğünüzde siz de hayranlık duymuşsunuzdur.

Topluma rehberlik yapacak kişilerin okuma konusunda da örnek olması gerekmektedir. Mesela bir din görevlisi, bir öğretmen yanında daima bir kitap taşımalıdır. Bu davranışı gençlere mutlaka örnek olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin kendilerini daima geliştirmelerini sağlamak için her ay bir kitap okuma kampanyasının devam ettirilmesini, Camilerde mümkünse kitap okuma odalarının veya kitaplıkların oluşturulmasını, yeni yapılan camilerde de kütüphane yerlerinin ayrılmasını tavsiye etmektedir.

Bu hafta münasebetiyle bir kitap alarak okuyalım. Okuduğumuz kitaplarımızı bir arkadaşımıza veya kütüphaneye hediye ederek diğer insanların da istifadesine sunalım. Bu mümkün olmazsa kütüphanelerden bir kitap alarak okuyalım. Ayrıca çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırabilmek için evimizde bir kitaplık oluşturalım. Ailede kitap okuyan büyükler bulunursa o ailenin çocukları da kitap okumaya alışacaktır. Aile olarak her gün kitap okumaya belirli bir zaman ayıralım. Pek çok insanın kitap okumak yerine televizyon seyretmeyi tercih ettiği bir zamanda, her ailenin okuduğu en azından bir dergisi olmalıdır. Diyanet Dergisi, Diyanet Çocuk Dergisi ve Diyanet İlmi Dergi’nin zevkle okunabilecek ve istifade edilebilecek dergiler olduğunu, okuma konusunda çevremize iyi bir model olmamız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Bu vesileyle Kütüphanecilik Haftasının okuma alışkanlığını kazanma noktasında hepimize hayırlar getirmesini diler, Kütüphanelerde görev yapan tüm kardeşlerimize işlerinde sabır ve kolaylıklar dilerim. Ne mutlu okumayı sevenlere ve okumayı tavsiye edenlere…

Mehmet MUSLU

Kemer Müftüsü

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari