4060: VATANDAŞIN BİLGİ HATTI (SİVİL TOPLUM VE HAKLAR)

Şubat 8, 2010 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

4060: VATANDAŞIN BİLGİ HATTI (SİVİL TOPLUM VE HAKLAR)

4060. Bu numarayı hiç duydunuz mu? Duymadıysanız ve hala bu hizmeti almaya başlamadıysanız çok önemli bir imkândan faydalanmıyorsunuz demektir.

E devlet projelerinden belki de en önemlisi Adalet Bakanlığı tarafından 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren halkımızın hizmetine sunulmuştur. Bu sistem sayesinde kullanıcı kendisi ile ilgili adalet mekanizması içinde yapılan tüm işlemlerden anında haberdar olabilmekte ve işlerini düzenli şekilde takip edebilmektedir.

Bu sistem nedir, nasıl çalışmaktadır ve nasıl ücretlendirilmektedir?

Kullanıcıya ne gibi faydalar sağlar?

Bu sistemin amacı dava bilgileri de dâhil olmak üzere, UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılan işlemlerle ilgili uyarı, bilgi, veri ve duyuruların, kısa mesaj (SMS) aracılığı ile kullanıcılara sunulabilmesidir. UYAP tarafından kullanıcıya gönderilen bilgi SMS’inin toplam ücreti, GSM operatörünün (Avea ve Turkcell) standart SMS tarifesi üzerinden 7 SMS/14 kontör olarak ücretlendirilmektedir.

Kullanıcı sorgu mesajı UYAP Bilgi Sistemine gönderildiğinde 1 SMS (2 kontör) ücret ve sorgulama sonucu kullanıcıya bilgi dönüşü yapılırsa her mesaj için 6 SMS (12 kontör) ücret ödemek durumundadır. Abone olan kullanıcılara gönderilen her mesaj içeriği ise 6 SMS (12 kontör) ile ücretlendirilmektedir. Hatalı gönderilen sorgu içeriklerine cevap şeklinde sistem tarafından gönderilen mesajlar ise ücretlendirilmemektedir.

Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle vatandaşlar haklarındaki dava veya soruşturma açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgi, veri ve duyuruları adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir.

Bu sayede kullanıcılar kendileri ile ilgili dosya ve işlemler hakkında bilgi almak için harcadıkları zaman, emek ve masrafı da ortadan kaldırdıkları gibi adliye personelinin de iş yükünü azaltmaktadır. UYAP SMS Bilgi Sistemi ile adli işlem bilgilerinin taraflara en hızlı şekilde bildirilmesi, bilgilere her an her yerden ulaşılabilmesi, tarafların UYAP sistemindeki dosyalarında yapılan işlemlerden anında haberdar edilmesi, tebligat sürecinin kısaltılması ile tebligat ve kırtasiye giderinin azaltılması, adliyelerdeki iş yükünün azalması, işlemlerin hızlanması ve uygulamada şeffaflık da sağlanmaktadır.

Bu sistemde kullanıcılar, dilerlerse anlık sorgulama (herhangi bir abonelik söz konusu olmaksızın) ile istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ya da sisteme kaydolarak (abonelik sistemi) sorgulama yapmaksızın bilgilerin SMS yolu ile kendilerine gelmesini sağlayabilmekteler. Kayıtlı Sorgulama ile sisteme kayıt yaptıran vatandaşlara ilgili oldukları dava ya da işlemlerle ilgili süreçler hakkında SMS yolu ile anında ve sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

UYAP Bilgi Sisteminde değişik içeriklerde paketler bulunmakta olup, abone olunan paket içeriklerine göre gönderilecek mesajlar değişiklik göstermektedir. Bu paketler basit, standart ve tam paket türleri bulunmaktadır. Tüm bu paketlere üye olurken TC Kimlik numarası ile birlikte seçilen paket türü ile birlikte abone yazılarak 4060 a mesaj atılması gerekmektedir. Taraf olduğunuz dosyalardaki sadece size ait bilgilerin gelmesini yani diğer taraflarla ilgili bilgileri almak istemiyorsanız kişisel ibaresini de kullanmanız gerekmektedir.

Yine önemli bir husus da mesaj gönderilen cep telefonu numarası ile mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur.

Sistemden çıkmak için ise yine 4060 a TC kimlik nosu ve Abone İptal yazılarak mesaj gönderilmesi gerekiyor.

Neresinden bakarsanız bakın, İnsanımıza gerçek anlamda değer veren bu sistem düşünce ve eylem açısından mükemmel denilebilecek kadar güzel. Bu şekilde hakkını arayan veya takip eden insanımız için hak kaybına uğramaması, tebligat yapılamamaktan kaynaklanan tutuklamaların önlenmesi açısından çok büyük kolaylıklar ve faydalar getirmektedir.

Ancak tüm bu güzelliklerin içinde ücretlendirmenin halkımızın refah seviyesi ve ekonomik şartlarına göre yüksek olduğu, halkımızın bu güzelliğe ulaşmasına engel olduğu düşüncesiyle yetkililerden ücretlendirmenin daha makul düzeye çekilmesini bekliyoruz…

İnsanımıza güzellikler ve devletimize de bu güzellikleri sunmak yakışır. Çünkü biz necip bir millet ve büyük bir devletiz…

Av. İbrahim GÜLLÜ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Yorumlar

“4060: VATANDAŞIN BİLGİ HATTI (SİVİL TOPLUM VE HAKLAR)” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Murat Pusatçı dedi ki:

    Sayın Yazar. Bilgiler için teşekkürler. Daha anlaşılır olması için A.B.C. vb. diğer paketlere abone olmak için örnekleme yaparak yazmanız mümkünmüdür. Hata yaparak yanlış yere girersek hem geciken veya hatalı bilgiye sahip oluruz, hem de paramız zayi olur. Tüketiciler Derneği Başkanı olarak bunu istemezsiniz değil mi*

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari