80 YIL SONRA SAHİL KASABASI KALMAYACAK

Haziran 28, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

80 YIL SONRA SAHİL KASABASI KALMAYACAK

MHP Milletvekili Cumali Durmuş’a, TBMM’de üyesi bulunduğu komisyonla ilgili soru sorduk, kötü haberler aldık.

Gece yarısı esnafla sohbet ederken yakaladığımız Cumali Durmuş, Küresel Isınma sonucu Akdeniz’de sahil kasabası kalmayacağını, suların tek elden idare edilmesini ve son derece idareli kullanılmasını önerdi.

MHP MYK Üyesi, Kocaeli Milletvekili, TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Üyesi Cumali Durmuş’a Kemer’deki son akşamında azalan ve niteliği bozulan suları sorduk.

Gece yarısına doğru Linet Osmanlı Mutfağı’nda çorba içerken esnafla sohbet ederken bulduğumuz Cumali Durmuş, su kaynaklarındaki israfın önüne geçmek için öncelikle suyun “Sahiplik” konusunun açıklığa kavuşturulması ve tek elden yönetilmesinin gerektiğini söyledi.

TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu’nun tespitlerine göre suyun adeta “Hovardaca” kullanıldığının tespit edildiğini söyleyen Durmuş “Önümüzdeki dönemde, Küresel Isınmanın etkisiyle suya çok fazla ihtiyaç duyacağız. Ama sınırlamasız kullanımdan dolayı ırmaklar, yeraltı suları ve göletlerdeki sular azalıyor, kirleniyor. Bu sorunların çözüm yollarını bulmak için komisyon alarak yaklaşık 250 bilim adamının görüşlerini aldık, önerilerini dinledik. Bu konuda TBMM Genel Kurulu’na Su kaynaklarının tek elden yönetimi teklifi götüreceğiz. Bu sorun AKP İktidarı’nın umurunda değilmiş gibi görünüyor ama umarım bizi mahcup ederler” dedi.

Cumali Durmuş, su kaynaklarının sanayide de israf derecesinde kullanıldığının altını çizerek, “Aslında, insanların doğdukları yerde yaşamalarını sağlayamazsanız sorunlar bitmez. Göçler sonucu büyük şehirler, çevresindeki yakın su havzalarının doyuramayacağı nüfuslara erişiyor. Sonra yüzlerce kilometre uzaktan, bu sefer başka yerlerin kaynaklarını azaltacak taşıma işleri başlıyor. Sorunlar zincirleme olarak başka sorunlara yol açıyor” şeklinde konuştu.

SAHİL KASABASI KALMAYACAK

Önümüzdeki 80 yıl içinde sıcaklığın 1–2 derece artmasıyla Akdeniz ve Güneydoğu’nun kuraklık yaşayacağını söyleyen Durmuş, böylece Akdeniz’de sahil kasabası kalmayacak. Doğu Marmara ve Karadeniz ise bundan en az etkilenecek bölgeler olacak” dedi.

KEMER’İ KORUMAK GEREK

Öğrencilerin ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için televizyon kanallarına verilen filmlerin, özel kanallarca gecenin çok ileri saatlerinde yayınlandığından yakınan Durmuş, Kemer’in de küresel ısınmanın etkilerinden korunmak için yeraltı ve yerüstü sularının idareli kullanılmasını önerdi.

GAZETEKEMER – Hanım Türk

Haber Tarih: 11.06.2008

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari