ABDULLATİF ŞENER SİYASETİ SESSİZ Mİ YAPIYOR?

Ağustos 2, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ABDULLATİF ŞENER SİYASETİ SESSİZ Mİ YAPIYOR?

Ya da şöyle soralım; Abdüllatif Şener neden yok?

AKP iktidarının geçen dönemki sürecinin sonlarına doğru muhalif çıkışlarıyla ve ‘iktidarla artık uyuşmuyorum’ tavrıyla, muhalif kesimlerin sempatisini kazanmıştı. Ülke yönetimindeki yanlışların kendisini, uzun zamandır yol arkadaşlığı yaptığı ekipten koparma noktasına getirdiğini belirterek etkili bir muhalefet geliştirmişti. Hem de mensubu olduğu partiden kopmadan, partisinin yanlışlarını konuşarak.

Bu satırlarda söylemeye çalıştığım, o iki-üç yıl öncesinin Abdüllatif Şener profilini tüm Türkiye biliyor. Komünist bir kişiliğe sahip olduğunu bizzat kendisi kamuoyuna söylemiştir. İşte o Abdullatif Şener birçok kişi ve kesimin desteğini almış, hatta CHP kanadında bile ilgi uyandırmıştı. Öyle ki, Cumhurbaşkanlığı seçimleri karmaşıklığında muhalefet, “Cumhurbaşkanı adayı Şener olursa destekleriz” demişti.

Erbakan-Çiller ikilisinin Refahyol Hükümetinde (54. Hükümet) Maliye Bakanlığı yaptığı dönemlerdeki söylemleriyle anımsıyorum Sayın Şener’i. O zamanki söylem ve yaklaşımlarını eleştirdiğim, benimsemediğim hayli fazladır.

54. Hükümette (Erbakan Hükümeti) Maliye Bakanlığı, 58. Hükümette (Erdoğan Hükümeti)  Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Abdüllatif Şener, bugün deneyimli bir siyasetçidir. Bu deneyimlerinin ışığında, birkaç ay önce kendi partisini kurdu. Türkiye Partisi dedi ve o partiyle tüm Türkiye’yi kucaklamak istediğini söyledi.

Abdüllatif Şener’in AKP içerisinde muhalif bir çizgi izlemeye başlamasından yeni bir parti kuracağını söylemesine kadar kamuoyunda yeni bir heyecan, yeni bir umut doğdu. Aslında bu umudun arkasındaki bekleyiş ve algılayış, Şener’in, kuracağı yeni partiyle AKP oylarını böleceği olasılığı idi.

Şener, parti kurma kararını verdiğinden itibaren sessiz kaldı. Ya da eskisi kadar sesli olamadı. Dolayısıyla kamuoyu merakı bu sessizliği sorgulamaya başladı. Hatta bunu Ergenekon sürecine bağlayanlar bile oldu.

Şener AKP’den kopma sürecinde iken bir de AKP için kapatma davası vardı. Bu kopuşu o zamanlar, AKP kapatılırsa, Şener’in başında olacağı yeni bir parti hazırlığı olarak değerlendirenler olmuştu. AKP kapatılmadı ve durum öyle olmadı. Bugün ise benzer değerlendirmeler devam ediyor. ‘AKP biterse oylar Şener’e yönlendirilecek ve bu taban dağılmamış olacak’ deniyor. ‘Onun içindir ki Şener’e dokunulmuyor ve aralarında herhangi bir çekişme de yaşanmıyor’ yorumları yapılıyor. Tüm bu düşüncelerin sebebi aslında Abdüllatif Şener’in fazla sessiz kalması, Türkiye Partisi’nin henüz muhalefet partisi konumunda gözükmemiş olmasıdır.

Partisini kurmadan önce Sayın Şener’le bir sohbet ortamı bulmuştuk. İzlenimlerim doğrultusunda, sessizliğinin kamuoyunda değerlendirildiği biçimlerine katılmıyorum. Kendince hesapları, beklentileri, çalışmaları olduğunu düşünüyorum. Hani doğru yerde, doğru zamanda, doğru karar tezine uymak vardır ya, işte o şekilde demek istiyorum Sayın Şener’in yürüyüşünü.

Her şeye rağmen, ülkede iyi ya da kötü, neler olup bittiğini gören deneyimli siyasetçilerin fikirlerini beyan etmeleri gerekir diyorum.

Bu ülkenin Doğu-Güneydoğu’sunda neler oluyor;

Laik ve bağımsız kurumlar neden hedef haline getirildi;

Ordu neden bu kadar yıpratılıyor;

Kıbrıs’ta neler oluyor;

Ermeni meselesi ve

Avrupa Birliği nereye götürüyor bizi;

Ve daha benzer birçok sorunun cevabı aranırken, muhalefet kanadında yer alan Türkiye Partisi ve Abdüllatif Şener’in sessizliği sorgulanmaya devam edecektir.

Bugün Türkiye siyasetinde, siyasi çizgisi benimsenmiş, muhalefet kabul edilmiş sadece iki-üç parti mevcuttur. Bunlardan CHP kendi içindeki muhalefeti aşabilirse belki daha etkin bir muhalefet yapacaktır. Milli bilinç konusunda en çok demeç vermesi beklenen MHP ise, arada bir yaratılan gerginlikler dışında var mı, yok mu belli değil. Dolayısıyla yeni bir heyecan, yeni bir ses, yeni bir muhalefetin, daha doğrusu kendi deyimleriyle bir komünistin özlemi var kamuoyunda. Onun da Abdüllatif Şener olacağı beklentileri Şener cephesindeki sessizliği sorgulamaktadır.

Abdüllatif Şener, şu sıralar teşkilatlanma çalışmaları ile yoğun bir dönem yaşıyor olabilir. Ancak bu yoğunluğun arasına ülke gündemindeki meseleleri de almak ve arada bir görüş bildirmek siyasetin ve siyasette var olmanın gereğidir. Ve vatandaş bunu beklemektedir. 

 31.07.2009

dsucuka@hotmail.com

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ABDULLATİF ŞENER SİYASETİ SESSİZ Mİ YAPIYOR?” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Turan S. dedi ki:

  Abdüllatif Şener bana göre aynı tandansta başka bir kişi çıkıpta parti kurmasın diye Başbakanın yarattığı Truva Atı’dır.
  Ülkenin kaderini değiştirecek açılımlar yapılıyor o ortada yok.

 2. MUHSİN YILMAZ dedi ki:

  Memleket kimin umurundaki. Ülkede aile hayatı dahil herşey yeniden yapılanıyor. Sınırlarımız tartışılıyor. Bay Şener ortada yok.
  Ölü doğum yapmış bir parti. Umut bağlayanlara oldu, olanlar.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari