ACAİP YER KEMER, ACAİP SEVİYORUM BURASINI – SİNAN KOÇAL

Haziran 17, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

ACAİP YER KEMER, ACAİP SEVİYORUM BURASINI - SİNAN KOÇAL

İlkesizlik ilke haline geldiğinde, yaşam felsefesi, siyasi duruş zedelendiğinde orada küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyor, yani güneş batıyor derdi bir büyüğüm. Ben siyaseti onun yanında yani bizim memlekette öğrendim. Doğru veya yanlış tartışılabilirdi görüşümüz, görünüşümüz. Ama siyasi duruşumuzu kimse tartışamazdı.

Ticari arayışlar sonucu geldiğim bu ilçede ise durumun hiçte öyle olmadığını öğrendim kısa zamanda. Bir genel, bir yerel seçimi izlemek yetmişti tüm Kemer’in siyasi hayatını öğrenmeme. Dün sövdüğün kişi ve partinin yanına bugün gidebildiğin gibi, dün övdüğün kişi ve partiye de zehirli bir yılana bakar gibi uzaktan bakabiliyordun.

Dahası kimse sana bu ilkesizliğin için bir şey söylemiyor hatta alkışlıyor ve seçilecek isen oy, seçecek isen vaat alabiliyordun. Başka neler alabildiğin ise kulaktan kulağa bir efsane gibi yayılıyordu.

“Hiçbir olaya önyargılı bakma burada, muhakkak bir sebebi vardır” demişti bana Soydabaş. Önyargılı bakmak bir yana empati yaparak değerlendiriyorum her şeyi, ama yine de bir terslik var gibi geliyor.

Kişi “benim ailem CHP’li, babam bu partiden neredeyse milletvekili adayı olacaktı, ben bu partiden belediye başkanlığı yaptım” diyor. Ama CHP’nin ona belediye başkan adaylığını vermediğini görüyorsunuz. Sebebi bile belli değil ama önemli bir şey olduğu kesin. O gidiyor, başka bir yerde değil, MHP’de yer buluyor.

“Nasıl biri” diyorum, “seçilecek birkaç kişiden biri” cevabını alıyorum. MHP kendi içerisinde adam yetiştirememenin sonucu olsa gerek, geçmişi unutuyor, bağrına basıyor, sahipleniyor ve seçimi, aslı CHP’li, gönlü Akparti’li, yeri MHP’li bu kişi kazanıyor. Arkasında hiçbir yerde olmayacak bir oy potansiyeli.

Yerel seçimler sırasında yerel gazetelerden okuyoruz. CHP eski ilçe başkanı ve eski İl Genel Meclisi adayı başka partilerin seçim sırasında verdiği yemek kuyruğunda görülüyor. Soruyorum yine sağa sola, “Belki, o kuyruktaki yemek daha iyiydi” diye latife yapıyorlar. Partili partisiz, seçmen veya aday kimsenin umurunda bile değil; kıstas, ilke, davranış, şahsiyet. Öyle olmak zorunda kalıyor kişiler, çünkü siyasi partilerde burada bu meşhur kısa cümlenin ardına sığınıyor. “Burası Kemer”

Bu sadece CHP, MHP arasında veya sadece bu kişilerle sınırlı değil, ben sadece örnek verdim engin hoşgörülerine sığınarak. Bu tüm Kemer için en olağan şey haline gelmiş. Sadece izledim ve bilendim aylarca. Yerel gazetelerin sayfalarında, pastane ve lokantaların fısıltılarında dinledim hepsini. Ta ki, birkaç gün öncesine kadar sürdü bu süreç. Birkaç gün öncesi ise bende taraf oldum. CHP Kemer İlçe Başkanlığı tarafından oluşturulacak yeni yönetim kurulunun içinde yer almam teklif edildi. Heyecanla ve sevinçle kabul ettim gönlümde, arkadaşlarıma danıştım.

Yönetim kurulunun diğer üyelerini sordular, “büyük bir onur” dediler,  Sadece Soydabaş’ın bir sorusuna takıldım. “Durmuş Can listede var mı?” dedi. Olmadığını söylediğimde, toprağı elleyip havayı koklamak bilgeliğine erişmiş bir Kızılderili Şefi edasıyla “demek ki, Kemer siyasi tarihi yine, yeni bazı şeylere gebe, birileri saf değiştirebilir” dedi.

Daha ilk günden arkadaşlarımla kaynaştım, hepsi benden daha fazla partili, daha fazla bilgili ve daha fazla hak ediyor Atatürk’ün kurduğu bu partide bulunmayı. Ben geçtiğimiz yerel seçimlere katılan ve bizlere bu bayrak yarışını teslim eden ekipten önceki ekipleri oluşturan kişilerin Kemer’de CHP’nin hakkını yediğini, dinamiklerinin bazı çıkarlar uğruna başkalarına peşkeş çekildiğini, parti disiplini yerine kişisel hesapların yapıldığını, kısacası CHP’nin kullanıldığını düşünüyorum.

Yeni arkadaşlarımızla birlikte CHP adına yakışır bir vakur ve tevazuuyla Kemer’in sorunlarını irdeleyeceğimize, çözüm bulma konusunda bilgi ve önerilerimizi yetkililerle paylaşarak değerlendireceğimize, sorumlu bir muhalefet anlayışı ile yerelde Kemer, genelde tüm Türkiye için çalışacağımıza inanıyorum.

 

ACAİP BİR YER “KEMER”

ACAİP SEVİYORUM BURASINI

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ACAİP YER KEMER, ACAİP SEVİYORUM BURASINI – SİNAN KOÇAL” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. ahmet dedi ki:

  DURMUŞ CAN CHP İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP. VE ÇOK ŞAŞIRDIM VE ÜZÜLDÜM LİSTEDE OLMAYIŞINA. NEDENİ NE OLABİLİR ACABA. BU DA BİR MERAK UYANDIR DI BENDE. SAYIN DURMUŞ CAN’DAN RİCAM, EĞER BU YAZIYI VE YORUMUMU OKUDUYSA CEVAP YAZMASI.

 2. Mustafa Güllü dedi ki:

  Kemeri sevdiğinize göre artık buralısınız.
  Evet Durmuş Can önemli bir isimdir ve orada olması veya olmaması
  bir şeylerin habercisidir.

 3. EMEK dedi ki:

  YAŞADIKÇA DAHA ÇOK TEZATLAR GÖRÜRSÜNÜZ KEMERDE SİYASETİ BAMBAŞKADIR…
  YALAKALAR YAĞDANLIKLAR DOLANDIRICILAR NE TİP ARARSANIZ HEPSİ BURADA…
  İZLEYİN FIRILDAKLARIMIZ ÇIKARCILAR.HEP SİYSETİN İÇİNDE…İZLEYİN…

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari