AÇILIM KARARLILIKLA SÜRECEK

Aralık 10, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

AÇILIM KARARLILIKLA SÜRECEK

Başbakan Tayyip Erdoğan: Partim ve hükümetim bu süreci cesaretle nihayete erdirmek konusunda kararlıdır ve tüm engellemelere, tüm tahriklere rağmen yolumuzda yürüyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Açılım” sürecini kastederek, “Partim ve hükümetim bu süreci cesaretle nihayete erdirmek konusunda kararlıdır ve tüm engellemelere tüm tahriklere rağmen yolumuzda yürüyoruz” dedi. Türkiye’ye Kuzey Irak’tan gelen PKK‘lara yapılan “ilk kabulde” arzu edilmeyen tabloların ortaya çıktığına da değinen Başbakan, “Biz bu tür şeyler olması halinde o konuya yönelik olarak bu işi sil baştan yaparı” diye konuştu.

Amerikan PBS televizyonunda “Charlie Rose Show” adlı programda soruları yanıtlayan Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye yaklaşımını yanlış bulduklarını ifade ederken şöyle konuştu:

“Çünkü 50 yıldır bizi bekletiyorlar. Son 50 yıldır sorumluluklarımızı yerine getirme yolunda birçok başarı sağladık. Ancak bu sürede üye olan onlarca ülke var. Bu ülkelerin bazıları Türkiye’nin AB müktesebatını karşılama yolunda yaptıklarıyla karşılaştırılamaz bile. Onlar zaten üye oldu, Türkiye hala kapıda bekletiliyor. Gerekçe olarak da Türkiye’nin büyük ülke, büyük nüfusa sahip olduğunu, yük olacağını söylüyorlar. Türkiye yük oluşturmak için değil, yükü paylaşmak için oraya gidiyor. Eğer AB’nin Türkiye’nin katılımıyla ilgili farklı düşünceleri varsa, bu konuda dürüst olmalıdır. Avrupa’da 5 milyon Türk var zaten”

İSLAMCI YAKLAŞIM: Erdoğan, “Economist” dergisinde, “Erdoğan test ediliyor” başlığıyla, “Erdoğan’ın İran ve Sudan’la samimiyetinin, İsrail’e yönelik salvolarının İslamcı yaklaşım” olarak nitelendirildiğinin hatırlatılması üzerine, bunun söyleyenin kendi düşüncesi olduğunu kaydetti. Halkı Müslüman olan bir ülkenin Başbakanı olduğunu, ama bunun, halkı Hıristiyan olan ülkelerle diyalog kurmasını engellemediğini ifade eden Erdoğan, bu yazıyı yazan köşe yazarının önce kendini test etmesi ve düzeltmesi, kendisiyle yakından tanışması gerektiğini söyledi.

AHMEDİNECAD’A KATILMIYORUM: Erdoğan, “Obama İran konusunda rol oynamanızı istiyor. İran lideri Ahmedinecad’ı iyi arkadaşım olarak tanımladınız. Ne yapabilirsiniz?” sorusu üzerine, dış politikayı düşman değil dost kazanma üzerine yürüttüklerini ve bu kapsamda lider ülke olmaya çalıştıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, “Ahmedinecad’ın Yahudi soykırımı konusundaki düşüncelerini paylaşıyor musunuz?” sorusuna, “Paylaşmıyorum” yanıtını verdi.

Erdoğan, düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada da başlıca şu noktalar üzerinde durdu:

HUKUK DIŞI ENGELLER VAR: Sadece bizim iktidarımız döneminde şahit olduğumuz provokasyonlar bile hukuk dışı örgütlenmelerin değişimin önünde nasıl bir engel teşkil ettiğini çok net olarak ortaya koymuştur. Türkiye’deki hukuk dışı örgütlenmeye ilişkin konu şu anda yargı aşamasındadır. Benim bu konunun ayrıntılarına girmem zaten doğru olmaz. Ancak, ortaya çıkan iddianameler, iddialar, kirli ilişkiler, kirli senaryolar, çirkin planlar, Türkiye’nin geçmişte ne büyük bir tehdit altında olduğunu ortaya koymaya yetecek kadar malzemeyi gün yüzüne çıkarmıştır.

ERKEN DÖNÜYOR
Meksika’da Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından karşılanan Başbakan Erdoğan’ın programında yer alan Aztek  piramitlerini ziyaretini iptal ettiği ve Türkiye’ye erken döneceği bildirildi.

MİLLİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari