ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ KİMİN HEDEFİNDE?

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ KİMİN HEDEFİNDE?

Şimdi de poşu mu?

Türban krizine, ülke olarak, uzunca bir süre takılmıştık. YÖK bu konuyu çözümsüz görünce topu rektörlere atarak rektörler yasağı uygulamayabilirler demişti. Son derece mantık dışı olan bu yaklaşım tabi ki rektörleri zor durumda bırakmıştı. Yasalara uymak zorundayım diyen her rektör bu konuda sonuna kadar haklıdır.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü ile Üniversiteyi huzursuz ve rahatsız etmeye çalışan çevreleri dün konuşmuştuk. Aynı konuları bugün de basında görünce, konuya ilişkin düşüncelerimi sıralama gereği duydum. Boynuna poşu takarak Üniversiteye girmeye çalışan bir grup öğrenciyi güvenlik içeri almıyor. Poşu takanları protesto etmek için bir başka grup da Üniversite’ye geliyor. Ve gerilen ortam huzursuzluk yaratıyor.

Bir taraftan poşu takarak Üniversiteye girmeyi zorlayan bir grup, diğer taraftan yine Üniversiteye gelen karşıt görüşlü bir grup sınırları zorlamaktan ve Üniversiteye zarar vermekten başka ne yapıyor olabilirler ki?

Her şey bir yana oldu şimdi de poşu sorunu mu çıktı? Türban siyasi simgedir yaklaşımı kanunlarla cevaplanmaktadır. Poşunun siyasi simge olduğunu ise herkes bilir ancak bu simge hiçbir biçimde ön plana çıkarılmamıştır. Şimdiye kadar poşuyu hiçbir art niyet taşımadan hatıra olsun diye alan, boynuna takan, evinde süs eşyası olarak kullanan insanlar böyle bir tartışmadan sonra poşuya da temkinli yaklaşacaklardır.

Poşuyu yerel giysi olarak kullanan Güneydoğulu vatandaş diğerlerinin gözünde nasıl bir muamele görecektir, bu da işin bir başka boyutu.

Poşuyu boynuna takarak Adıyaman Üniversitesinin kapısında eylem yapan bir grup öğrenciden kapıdaki güvenlik görevlisine şöyle bir ses yükseliyor:

“Poşu siyasi simge ise senin yakandaki Türk Bayraklı rozet de siyasi simge, ben bunu çıkaracaksam sen de onu çıkar”.

Böyle bir mantığı kınayarak şunu söylemek isterim: Türk Bayrağı sokaklarda terör eylemleri yapanların başına sarılı bir simge değil, bu ülkede yaşayan herkesin güvenliğidir. Sokaklardaki başına poşu sararak eylem yapanlar bile o Bayrağın gölgesinde yaşadıklarını unutmamalıdır. Hedefi Türk Bayrağı olan hiç kimse vatansever olamaz ve bu ülke için iyi niyet taşıdığı söylenemez.

Adıyaman, bölücü düşüncelerin olmadığı, alt kimliğini konuşmak bile istemeyen insanların yaşadığı bir şehrimizdir. Böyle bir şehirde, Türk Bayrağına olan bu pervasızlık mutlaka cevap bulacaktır. Asıl sorun Adıyaman’ın bu duruşundan kaynaklanıyor olmalı. İzmir’i, Muş’u karıştırmaya çalışan mantık burada da devreye girmiş anlaşılan.

Adıyaman Üniversitesi’nde bu tür eylemlere gelince; bu Üniversiteyi birileri hedef seçmiş olmalı diye düşünmek gerekir. Huzurlu, başarılı, hızlı bir biçimde büyüyen ve Güneydoğu’da Model Üniversite olarak belirlenen Adıyaman Üniversitesi hangi çevreleri rahatsız etmiş olabilir, bu önemlidir.

Adıyaman halkı, çağdaş, çalışkan, hiçbir olumsuzluğa taviz vermeyen bir Rektörle büyüyen bu üniversiteye sahip çıkmalı, son derece iyi niyetli bir toplum bilimci olan Rektörün yıpratılmamasına dikkat etmelidir.

09.01.2010

Duygu Sucuka

Güneydoğum Derneği Başkanı

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari