ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ VE BAŞARILI REKTÖRÜ

Haziran 27, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ VE BAŞARILI REKTÖRÜ

Bu üniversite bu rektörle altın çağını yakalayabilir.

Adıyaman Üniversitesi’nin, Güneydoğu’da son yıllarda kurulan yeni üniversiteler arasında en hızlı gelişeni olduğu izlenimlerini edindiğim zaman üniversiteyi biraz inceleme gereği duymuştum. Üç yıllık üniversite oluş sürecinde önemli bir mesafe alan ve hızla büyümeye aday olan Adıyaman Üniversitesi’nin en önemli şansı, son iki yıldır başında bulunan Rektör Mustafa Gündüz’dür.

1 Mart 2006 tarihinde kurulan Adıyaman Üniversitesi, 1983 yılında kurulan Adıyaman Meslek Yüksek Okulu’nun temeli üzerinde gelişmiş, genişlemiş ve büyümeye devam etmektedir. 2009–2010 öğretim yılı yeni kayıtlarıyla öğrenci sayısını 10 bin civarında yapmayı hedefleyen Üniversite, yaklaşık 1000 dönümlük bir alandaki kampusunda hizmet vermeye çalışmaktadır. İki yıl içerisinde öğrenci sayısı yaklaşık 2 katına, personel 4, 5 katına, sosyal-kültürel etkinlikler üç katına çıkmıştır. ÖSS’de tercih edilebilirlik ve ödenek temini ile harcamalar konusunda önemli başarılar sağlanmıştır.

Adıyaman Üniversitesinin kısa süredeki başarı öyküsünü Rektör Mustafa Gündüz’e sorduğumuz zaman yüreğimiz heyecan ve umutla doluyor. Kendisindeki müthiş enerji ve sinerjiyi tüm alt birimlerine aktarma gayreti içinde bir Rektör var orada.

Aslen Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden olan Mustafa GÜNDÜZ, Fırat Üniversitesi (Elazığ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun olduktan sonra akademik kariyerini Atatürk Üniversitesi’nde (Erzurum) tamamladı. Atatürk Üniversitesi’nden sonra Mersin, Cumhuriyet (Sivas) ve İnönü (Malatya) Üniversiteleri’nde görev yaptı. Mayıs 2007 yılında Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilen Sayın Gündüz, gerçek bir aydın, idealist bir toplumbilimci, iyi niyetli bir yönetici, örnek bir insandır. Çalışma azmi ve heyecanıyla Adıyaman Üniversitesi’ne gelecek vadeden Rektör ve onun direktifindeki Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman, dolayısıyla Güneydoğu, dolayısıyla Türkiye için önemli bir kazanımdır.

Yayımlanmış birçok eseri ve makalesi bulunan Prof. Dr. Mustafa Gündüz’ü dinlemek heyecan, azim, umut, nezaket içeren her duyguyu paylaşmak demektir. Üniversitenin ödenekleri, yeni açılmakta ve açılacak olan bölümlerinin oluşumu, personel temini, sosyal etkinlikleri gibi konularda olağanüstü bir çabayla çırpınırken Türkiye’nin karmaşık bürokrasisi ve siyasi atmosferi içersinde koşturan Profesör, yeri geldiğinde taşıdığı tüm ünvanları bir kenara bırakıp sade vatandaş oluvermektedir.

Biliyorum ki, Türkiye’de, Rektör Mustafa Gündüz gibi anlatılmaya, kamuoyuna tanıtılmaya değer birçok bürokrat, akademisyen, sivil toplum temsilcisi, hatta siyasetçi var. Ancak onları tanıdıkça ve elimden geldiğince aktarmaya, okuyucu ile paylaşmaya çalışıyorum.

Ve diyorum ki, Mustafa Gündüz’le yazılmaya başlanmış olan Adıyaman Üniversitesi’nin başarı öyküsü, hiçbir siyasi akımın etkisinde kalmadan, hiçbir siyasi düşüncenin kesintisine uğramadan yine Mustafa Gündüz’le tamamlansın. Eğitime, çağdaş ve uygar olmaya tutkulu bir şehir olan ve bu doğrultuda önemli bir potansiyeli bulunan Adıyaman ilimizin buna son derece ihtiyacı vardır.

 25.06.2009 / dsucuka@hotmail.com

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ VE BAŞARILI REKTÖRÜ” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. İsmail Özdemir dedi ki:

  Sayın Duygu Hanım;
  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta sergilediği tutumu yiğitlik olarak değerlendirmiş. Sizin görüşlerinizle tam zıt bir durum ve siz yine böyle yazıyorsanız, bu adam doğru adam demektir.

 2. Baki Tüfekçi dedi ki:

  Hoca Hanım; Bir yerde madenlerimizle ilgili bir yazınızı okumuştum. Neden bizim maden politikalarımız hep dışa bağımlı. Biraz bilgi aktarabilir misiniz.
  Saygılar

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari