AKILLI ÇANTA

Şubat 8, 2010 tarihinde tarafından  
TÜKETİCİNİN PERİHAN ABLASI-PERİHAN GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

AKILLI ÇANTA

Gazetede okuduğum bir yazı başlığı beni heyecanlandırdı. ÇOCUKLAR ARTIK KAYBOLMASIN, ÇOCUKLARA ÇİPLİ TAKİP. Gazetelerde okuyup haberlerde izlediğimiz kaybolan çocuklarını arayan onlarca gözü yaşlı ailelere ve bu endişeyi yaşayan ailelere umut ışığı olabilir miydi? Neydi bu haber bir solukta okudum, çok güzel harika dedim.

Bir firma tarafından tasarlanıp geliştirilmiş AKILLI ÇANTA aile tarafından verilen çantanın bir bölümüne kibrit kutusu büyüklükteki bu takip cihazı yerleştiriliyor. Aile çocuğunu internet ortamından adım adım takip edebiliyor, hatta bindiği servis aracın kaç kilometre hızla gittiğini yine sistemden saniye saniye izleyebiliyor. Harika bir buluş olan çantanın maliyetinin 340 avro olduğunu (yaklaşık 700-800 TL civarında) okuyunca maalesef bu buluşun elit kesime hitap ettiğini, bu başlığa uymadığını insanlığa hizmet etmediğini düşündüm.

Organları yada farklı emeller için kaçırılan çocuklar zaten kırsal kesimler güvenlik ve mobesalardan yoksun bölgelerden tercih ediliyor. Bu bölgelerde yaşayan dar gelirli ailelerin kaçı bu hizmetten yararlanabilir? 3-4 çocuğu olan aile hepsi de alabilir mi? Yoksa birine mi almayı tercih eder? Sizce hangi çocuğunu tercih edebilir?

Tüm ailelerin evinde bilgisayar ve internet ortamı var mı? Ülkemiz bu düzeye gelebildi mi? Keşke gelebilseydi; her aile çocuklarına bu hizmeti kullanabilseydi. Ama maalesef imkan ve gelir düzeyleri yüksek olan ailelerin çocukları okul çıkışı direk eve mi geliyor yoksa kafelere mi takılıyor?

Nereleri dolaşıyor takibi açısından mükemmel. Zor durumda kalırsa çocuk acil düğmesine basınca kayıtlı telefonu direk arıyor cevap vermezse de mesaj gönderiyor. Güzel bir buluş. Dileğim hiçbir çocuk bu cihaza ihtiyaç duymasın. Varlığından bile haberdar olmayan, haberdar olup ta kullanma imkânı olmayan çocuklarımızı da Allaha ve emniyet güçlerimize emanet ediyoruz.

Yüce Rabbim; gülen minicik yüzleri soldurmasın, ana babaların yüreklerini evlat acısı ile yakmasın.

Perihan GÜLLÜ
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar

“AKILLI ÇANTA” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. CENAN AKPINAR dedi ki:

    Çocuklarla ilgili duyarlığınız gerçekten her türlü takdirin fevkinde. Siz ve sizin gibiler iyi ki varlar. Sağolunuz.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari