AKP İNİŞE, UMUTLARIMIZ DA ÇÖKÜŞE BAŞLADI

Mart 7, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

AKP İNİŞE, UMUTLARIMIZ DA ÇÖKÜŞE BAŞLADI

AKP İktidarı’nın geleceği tehlikede, bizim de umutlarımız.

Allah için doğru oturup doğru konuşmak gerekir, Türkiye yamalı bohça hükümetler döneminde enflasyon, devalüasyon, yokluklar, kuyruklar velhasıl borç batağı içinde saplanmış bir ülke durumundaydı.

Uluslar arası kredisi bitmiş, umutlar tükenmiş, sancılı ve onur kırıcı dönemler başlamıştı.
Bıçak kemiğe dayanmış vatandaş çaresizlik içinde çırpınırken 1980 da Turgut Özal, 2002 yılında da Tayyip Erdoğan rüzgârı, fırtınaya dönüştü beklentilerin üstünde oy aldı.

Rahmetli Turgut Özal dönemi günahı ve sevabıyla tarihteki yerini aldı. Bunun ardından yaşanan koalisyonlar ve çıkmazlar döneminin ardından Tayyip Erdoğan’ın iktidara gelişi umutları alevlendirdi, tek başına hükümet kurması Türkiye’nin çaresi ve kurtuluşu olma ihtimalini kuvvetlendirdi.

Ama istenilenler olmadı, umutlar söndü, kalpler kırıldı, iflaslar ve intiharlar dönemi ile beklentiler başka bir bahara kaldı. AKP’nin tek başına hükümet olması, sorunları çözecek, hayalleri gerçekleştirecek kadar çok milletvekili ile iktidarı sırtlanması tüm seçmenlere umut vermişti. Yastık altı paralar yatırıma dönüştü, vatandaşlarda güven pekişti, hakikatten ilk icraatları umut verici olması nedeniyle muhalefet parti başkanları bile memnuniyetlerini gizlemeden hükümetin atılımlarını hoş görü ile karşıladılar.

İktidar tek başına hükümet olmanın avantajını kullanarak iyi niyetini muhalefetle paylaşmış olsaydı bugün Türkiye sorunlar yumağı halinde olmayabilirdi. Kör kuruşun hesabını soracağız, hortumları keseceğiz, devlet tüccar değildir, özelleştireceğiz vaatleri tutulsaydı ülkemiz dünya standartlarının üzerinde bir devlet olurdu.

Bu vaatler kısmen tutuldu tabii, kör kuruşun hesabı, hortumlar ve özelleştirmeler yapıldı. Ülkenin kaynaklarına uzanan eller kırıldı ama bu kaynakları ülke menfaatlerine kullanmak şöyle dursun, yeni zenginler, çok zenginler yaratıldı dahası yanlış özelleştirme politikası devleti de gelirden mahrum ederken kaynakların bir çoğu yabancılara bir kısmı da dost ve akrabalara peşkeş çekildi.

AKP iktidarının işi çok zor. Hem Ak parti seçmeni olmayıp umut ve istikrar adına kendisini destekleyenler hayal kırıklığına uğradı hem de kökten dinci seçmenlerine seçim meydanlarında veya kapı arkalarında  vermiş olduğu sözlerin birçoğunu tutamadı.

Örneğin Kuran kursları, imam-hatip liseleri ve de türban konuları çözülmediğinden Ak partinin tabanla sıkıntısı hat safhada.

ABD’de AKP’ye karşı olan sevdası ihanete uğradı, ABD yeni sevgililerle flört etmeye başladı, AKP nin ABD ile sorunlu olduğunu Türk kamuoyu tarafında kabul görmeye başladı

İktidarın İsrail’e kafa tutması ABD nin orta doğu projesine ihanet sayılacağından dış politikamız sekteye uğradı. Aslında bu zaten hatalı bir dış politika uygulamasıydı ve su mecrasına akmıştı.

Türk seçmeninin Akp ye karşı umudu kalmadı beklenenleri veremeyeceğinden heyecan bitti.
TSK nin Türk Milleti için ne kadar önemli ve güvenilir bir kurum olduğunu hepimiz iyi biliriz, ama iktidar laikliğin güvencesi olan TSK i milletin gözünde küçük düşürme ve yıpratma gayretlerini saklamaya bile gerek görmedi.

AB oyalanarak Kopenhag Kriterleri yerine getirilmedi, zira Akp yapacağı bazı açılımları kendi tabanına bile kabul ettiremezdi. Artık zaman daraldı, AB nin içindeki dost görünen ve arkadan vuran ülkelerin öngörüleri tuttu. Gerekli kriterlere uyulmaması sonucu AB nin bundan sonra nasıl bir tutum sergileyeceği bellidir.

İhracat İthalatın çok altında kalırken, dış borç artarak devam ediyor. Yurt içinde ve dışında yakalanan ivme artık etkisini kaybediyor ve bildiğimiz “Türk İşi Hükümet Modeli” kendisini gösteriyor. Yandaşlara peşkeş çekilen kaynaklarla beslenen hükümetler.

Artık hukuka müdahale hükümetin yaşama kriteri olmuş, kurumlar arası değil kurum içi savaşlar başlamıştır. Grevler, işsizlikler, yokluklar, yoksulluklar, borçlar ve borçlular ülkesi olarak anıldığımız günler kapımızdadır. Bunda da tek sebep bu hükümetin son iki genel ve son iki yerel seçimde sağladığı aritmetik üstünlüğünü ülkesinin ve vatandaşının refahı ve geleceği adına değil kendi çıkarları ve sığ düşünceleri adına kullanmasıdır.

“Yanlış doktor candan, yanlış imam dinden eder” derler, artık dini hasletleri kullanarak oy isteyenlere kapılarımızı kapatarak canımızı kurtarmanın günü gelmiştir.

Saygılarımla…
Binali EFE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari