AKPM YE İLK TÜRK BAŞKAN

Ocak 24, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

AKPM YE İLK TÜRK BAŞKAN

AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin koltuğuna ilk Türk başkan olarak oturacak.

Çavuşoğlu, adaylık için başvuran tek parlamenter olduğundan, yarın Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin yeni başkanı olacağı da kesinleşti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin 1949 yılından bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığına seçilen ilk Türk parlamenter olacak ve bu görevi 2 yıl yürütecek.

Çavuşoğlu’nun başkanlığının Türkiye’nin Kasım 2010-Mayıs 2011 arasında gerçekleşecek Avrupa Konseyi dönem başkanlığıyla çakışması da Ankara için ayrı bir öneme sahip.

STRASBOURG ÇIKARMASI
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke parlamenterlerini bir araya getiren çatı örgütlenme olarak tanımlanıyor. Meclis, son 60 yıldır Avrupa’nın siyasi oluşumu ve siyasi kriterlerinin yaratılmasında öncü rol oynuyor.

Çavuşoğlu’nun başkan ilan edileceği oturuma Başmüzakereci Egemen Bağış, çok sayıda milletvekili, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Antalya’dan bir heyet de katılacak.  Çavuşoğlu, daha önceden Parlamenterler Meclisi’nde temsil edilen siyasi gruplara üye çok sayıda parlamenterin desteğini almıştı.

Uluslararası komisyonlarda Türkiye’yi temsil eden Çavuşoğlu, İngilizce ve Almanca’nın yanı sıra Japonca da biliyor.

KRİTİK GÖRÜŞMELER YAPACAK
42 yaşındaki Mevlüt Çavuşoğlu, başkanlık  sıfatıyla ilk resmi görüşmelerini gelecek hafta Strasbourg’da Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon ve İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ile yapacak.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari