ALEVİLER EKONOMİ GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRİYOR

Nisan 4, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

ALEVİLER EKONOMİ GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRİYOR

Yavuz Sultan Selim’in Kahire Fethinden dönüşü Hırka-i Şerif’i İstanbul’a getirip kendisini İslam Dünyasının Halifesi olarak ilanının ardından Arapça’yı Devletin resmi dili kabul etmesi Türk Alevileri arasında şaşkınlık yaratmıştı.

Türk topraklarında Türk Dili’nin yasaklanması, Türk yurdunun gericileştirilmesi karşısında Aleviler Osmanlı’yla ters düşmüş, o dönemin Şeyhülislamının fetvaları ile Alevileri kastederek, “Nerde görüle orda vurula, Alevi öldüren cennetliktir” gibi hutbeler okutturarak Alevileri ötekileştirme çabalarının ilk tohumları atılmıştır.

Bu ikiye bölme ve İslam içine nifak sokma hareketlerinin sonucu Alevilerin evsiz, yurtsuz, işsiz ve aşsız kalmaları ne yazık ki yakın döneme kadar devam etmiş ve ayrılıkçı hareketler desteklenmiştir.

Cumhuriyet döneminde az da olsa yaşama sarılma imkânına kavuşmuş olsalar da, Aleviler için kurtuluşun başlangıcı, Avrupa’ya çalışmaya gitmeleri ve üniversite tahsilini bir fırsat olarak görmeleri ile olmuştur.

Eğitimsiz ve kalifiyesiz olarak giden o işçilerin torunları, Avrupa’nın birçok bölgelerinde ekonomik bağımsızlığına kavuşmuş, yaşamış oldukları ülkelerin ekonomisine yön veren müthiş beyinler olarak yetişmiş ve neler yapabileceklerini ispatlamışlardır.

İşte dünün ötekileştirilmeye çalışılan Alevi Toplumunun gelecekleri, çocuklarımız Avrupa’nın onlara sağladığı imkanı da kullanarak, ekonomik güçlerini bir merkez üzerinden toplayıp Anavatanında iş gücü birliğine çevirmek için harekete geçmişlerdir.

Bu anlamda Türkiye’nin birçok kentinde toplantılar düzenleyerek güç birliği oluşturma çabaları başlamış, bu hareket olumlu karşılanmış en kısa zamanda ciddi yatırımlar yapılacağı umudu doğmuş olup projeler üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Avrupa’da Alevi Business Network Derneği’nin ilk defa ortaya çıkmasının altında yatan temel düşünce; Alevi sanayici ve İşadamlarını, serbest meslek sahiplerini, girişimci ve yöneticilerini tek bir çatı altında toplayarak birlik sağlamak, birbirleri ile iş yapmalarını desteklemek ve dünya, ülkeleri ile metropoller bazında örgütleyerek, güçlü bir işbirliği ağı yaratmaktır.

Alevilerin dünya çapında başarılı işlere imza atmaları bu vesile ile mümkün olacak, yıllar önce yurt dışına “Gurbetçi” sıfatı ile başlayan serüven Anavatanımızda başarılarla sürecektir.

Binali EFE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari