ALLAH’TAN BULSUNLAR – CENAN AKPINAR

Kasım 28, 2009 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

ALLAH'TAN BULSUNLAR - CENAN AKPINAR

Eski ramazan, bayram bereketi ve kutsiyeti ile geçtiğimiz ramazan ayını ve bayramı, sanırım hepimiz mukayese ettik, kendi çapımızda.

Nelerin değiştiğini, o günden bugüne nelerin farklılaştığını..! İftar sofralarında dostlarımız ile aynı çorbaya kaşık salladığımız, sahur vakitlerinde ailelerin bir araya gelerek, bir bayram havasında Allah ne verdiyse paylaştığımız o güzel günleri.. Şimdilerde ise o kadar çok şey değişmiş ki, ne paranın,  ne alınan erzakların bereketi var.

Dostluklar sahte gülücüklerle yalandan hatır sormalardan daha ileri değil… Bayramlar da ona keza. Çoğu kıt kanaat geçim derdinde ve belki de, “ikram edecek bir şeyimiz yok bari kimse gelmese de rezil olmasak” derdine düşmüş…

Üç beş kuruş parası olanlar zaten bayramı bahane edip, bir yerlere kaçma telaşında… Çalışan dar gelirliler, çocuklarına, torunlarına ufacık da bir hediye alamamanın derdine düşmüşler.

Emeklileri sormayın..! Onlar tam bir sefalet içinde, perdelerini kapatmışlar, kapıları adeta bir duvar olmuş, hiçbir hazırlık yapamamanın utangaçlığından…

Düşünmemiz lazım, bütün bunlar bizim kaderimiz mi? Bizi bu hale kimler getirdi? Kimler ramazanları ve bayramları dertsiz, pür neşe ile geçiriyor?

Kendi kardeşlerimizin bile gelmemelerini, dostlarımızın kapımıza uğramamalarını adeta Allah’tan onun affına sığınarak en büyük istek gibi niyaz ettiğimiz, ramazanlarda bayramlarda…!

Nasıl isteyelim ki, elde yok, avuçta yok….! Para her şeyimizi alıp götürmüş bizden. Geleneklerimiz, göreneklerimiz yok edilmiş. Birilerine çağlayan misali akıtılan, birilerine ise üç kuruşluk iyileştirmelerin reva görüldüğü bu düzende, hele ki bunu yapanlar sözde Allah korkusu taşıyan, dini bütün Müslüman geçinen, kendilerini dindar olarak empoze eden yobazlar olunca, insan iyice kahrediyor.

Öyle hak etmediğimiz bir düzen kurulmuş ki başımıza, devletin Diyanet İşleri bile “Memura fitre, zekat vermek caizdir” buyuruyor. Vay benim memurum, işçim, emeklim vay…! Sizler bu hale de mi düşecektiniz? Bir zamanlar dükkanlara gittiğinizde “dükkan sizin” diyen esnaf bugün sizinle ilgilenmiyor bile..

Gerçi onların da soluğu kesilmedi mi? Çoğu, dükkanlarını gözleri dolarak kapattı, artık boş olan iş yerlerinin önünden geçemiyorlar bile, geçtiklerinde yürekleri cız ediyor, gözleri buğulanıyordur eminim…!

Biliyor musunuz, en çok merak ettiğim şey ne? Bizi bu hale getiren vicdansız, adaletsiz, riyakar, bencil, kendilerinden ve yakın çevrelerinden başka bir şey düşünmeyen densizler, hiç vicdan azabı çekiyorlar mı acaba? Cezalarını yüce Allah ne zaman verecek ve bizler bunu görüp “ilahi adalet varmış” diyebilecek miyiz? Bu, sözde dini bütün kan emiciler, cezalarını çekmediklerinden çoğu garibanın dini itikatları da zedelenmiştir diye düşünmekten kendimi alamıyorum…!

İşte böyle gerçeklerin ve düşüncelerin, karabasan dedikleri türden, yüreğimi daraltan baskısı ile bir bayramı daha yaşayacağız milletçe. Buruk, incinmiş, tüm değerlerini kaybetmiş, güvenilecek bir dalı kalmamış faniler olarak. Dudaklarımızdan belki şu kelimeler acı ile dökülecek “Allah’tan bulsunlar”….

Cenan AKPINAR
Müzisyen/Araştırmacı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari