ALTIN TEPETAKLAK OLABİLİR Mİ?

Kasım 28, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

ALTIN TEPETAKLAK OLABİLİR Mİ?


Altın fiyatlarının 1.170 dolara kadar yükselmesi  bu hızlı yükselişin ne zaman duracağı hakkında soruları aklımıza getiriyor. Benin şahsi kanaatim ve beklentilerim çok uzun vadede olmamak üzere  Altının düşüş trendine gireceği bu arada alım satım yapanların dikkatli olmaları.

Çok sert olmasa da ciddi bir düşüş bekliyorum. Dolardaki ciddi düşüş, beklenilen ve istenilen seviyelere bir türlü yükselememesi Altının 1170 dolarlara kadar çıkmasının en önemli nedenlerinden biri olarak görüyorum. Bir zamanlar 140 dolarlara çıkan ve piyasalarda 200 dolarların telaffuz edildiği Petrolde yaşanan çöküşün aynısı olmamakla birlikte ciddi bir çöküş yaşanacaktır.

Onsu 1000 doların üstüne çıkması ve bu çıkışın kritik bir süreçte yaşanması bir zamanlar petrolde  yaşanan sıkıntıları akla getiriyor. Altının 1000 dolar kritik sınırı aşmasında Hindistan Merkez Bankasının yüklü miktarda altın alımının yanı sıra, dolardaki ciddi değer kaybı, düşük faiz vs. etkenler yer aldı.

Ülkemiz  ekonomisinin ise bir şekilde toparlanacağını ve bu toparlanmanın kalıcı olacağını düşünüyorum. İMKB 20 binli seviyelerden 50 binli seviyeler çıkması bir balon misali olsa da artık toparlanmanın başladığını IMKB nin 40 binli seviyelerin altına düşmesinin uzak ihtimal olduğunu düşünüyorum.

Yaklaşık 2 aydır, gerek Türkiye’de gerek dünyada toparlanmaya ilişkin güçlü sinyaller olduğun, Türkiye ekonomisinin diğer ülkelere oranla daha güçlü kılacak avantajları bulunduğunun, özellikle bankacılık sektörünün sağlamlığının çok  önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak en önemlisi önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün, reel ekonomiyi daha ciddi bir şekilde destekleyip, desteklemeyeceği eğer reel ekonomiye ciddi bir destek verilirse ekonomimiz daha hızlı bir toparlanma yaşayacağımız kanaatindeyim.

Türkiye Ekonomisinde 2010 yılının neler getirim götüreceğine  bakacak olursak  gerek bankacılık sektörümüzün  sağlam olması, gerekse enflasyon ve faizler konusunda elde ettiğimiz kazanımlar, Türkiye ekonomisini güçlü bir şekilde destekleyecektir. Orta vadede faizdeki tek haneli seviyenin kalıcı hale getirilmesi çok önemli diye düşünüyorum.

Faizlerin tek hanede kalması, reel ekonominin bankalar ve hükümetin alacağı ek tedbirler ile  güçlendirilmesi, vergi indirimlerinin gündeme gelmesi, enflasyonda yaşanan düşüş, işsizlik oranlarının düşürülmesi için alınacak tedbirler 2010 da ülkemizi çok daha iyi günler geçireceğinin işaretidir.

“Meslek lisesi memleket meselesi” sözüne katılanlardanım.

Ancak YÖK’ün kaldırmış olduğu katsayı uygulamasının Danıştay tarafından uygulamasının durdurulmasını bir o kadar esefle ve siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 10 yılı geçen bir süredir devam eden katsayı adaletsizliği sebebiyle Meslek liselerinin çoğu kapatılmış olup reel sektöre ara elamanı yetiştirilmesinin önüne geçilmiştir. Reel sektörün ihtiyacını karşılamak için meslek liselerinin çoğaltılması ve mesleki eğitimin 6. Sınıftan itibaren verilmeye başlanması kanaatindeyim.

İyi Bayramlar dilerim.

Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

  • Netinial Internet

Yorumlar

“ALTIN TEPETAKLAK OLABİLİR Mİ?” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. hakan dedi ki:

    2010 da altın fiyatlarının tıpkı çıkıştaki gibi aşağıya düşeceğine inanıyorum. biyerde altın fiyatlarının çıkışı yastık altındaki altınların dışarı çıkması açısından olumlu buluyorum. dövizde ise 2010 yılı için yükseleceğini faizlerin ise tek hanelide kalacağını ve artık kazanma zamanın bankaların değil de vatandaşın kazanacağına inanıyorum. gün gelir devran döner keser döner sap döner. dikkat edelim bir bardağın boşalması bir başka bardağın dolmasıdır. türkiyede hiç banka battımı hayır aksine bankalar kırizde en çok kar eden işletmeler oldu ama çok esnaf battı ve batmak üzere buradanda anlaşılacağı gibi batan esnafın parası bankaları zengin etti. hani sık sık sorarız kendimize piyasalarda iş çok ama para yok nerde bu paralar diye umarım paraların nerede olduğunu anlamışızdır ve birdaha bu hatalara düşmeyiz. neyseki artık kötü günler geride kaldı güzel günler çok yakında enflasyon denen canavarda artık yok gibi faiz=enflasyon. umarım Türkiyede olacak iyi yada kötü gidişata bizlerde olumlu destekte bulunuruz….

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari