ANAP LİDERİ SALİH UZUN, MHP TÜRKLERİN, DTP’DE KÜRTLERİN SÖZCÜSÜ OLAMAZ

Ağustos 24, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

ANAP LİDERİ SALİH UZUN, MHP TÜRKLERİN, DTP'DE KÜRTLERİN SÖZCÜSÜ OLAMAZ

 Hükümetin Kürt sorununun çözümüne ilişkin başlattığı projeyi eleştiri topuna tutan CHP ve MHP’ye tepki yağıyor.Muhalefetin tavrı “çirkin” diye nitelendirilirken, sürecin doğru okunması gerektiği vurgulandı…

Akan kanın durması için yapılan mücadeleye kimilerinin ”hainlik” dediğini belirten Devlet Bakanı Bağış, ”Onları Allah ıslah etsin diyorum” dedi…

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, son günlerde televizyon ve gazetelerde sürekli demokratik açılım konusunun gündeme getirildiğine dikkati çekerek, sorunların kardeşlik, birlik, beraberlik standartları içinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Muhalefetin eleştirilerini yersiz olduğunu söyleyen Bağış, ”Bu açılım sayesinde artık terör belası bitecek. Akan kanın durması için yapılan mücadeleye kimileri ‘hainlik’ dedi. ‘Onları Allah ıslah etsin’ diyorum. Bu ülkede üniter yapımızı koruyarak, barış ve kardeşlik adına doğru bildiklerimizi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HER İKİ PARTİNİN TAVRI ÇOK ÇİRKİN

Kürt açılımı isimle anılan demokratikleşme hareketine bir destek de Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’dan geldi. Öncelikle hükümetin gayretleri karşısında muhalefetin koyduğu tavrı eleştiren Altun, “Gerek Baykal’ın gerekse Bahçeli’nin tavrı çok çirkin. Dünyada bu süreç Türkiye’dekinin aksine işler ve iktidar partisi bu tür açılımları yapmakta zorlanırken, muhalefet hükümete baskı yapar. Bizde muhalefet köstek oluyor” dedi.

Açılımları, Türkiye’nin içine bulunduğu bunalımdan kurtulması için atılan tarihi adımlar olarak değerlendiren Altun, “Şimdiye kadar uygulanan korku politikaları son bulsun istiyoruz” dedi.

MHP, SÜRECİ DOĞRU OKUYAMIYOR

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, MHP’nin süreci yanlış okumaktan kaynaklı sert bir muhalefet yürüttüğünü söyledi. AK Parti’nin Türkiye’nin demokratikleşmesine hizmet edecek çalışma yapmak istediğini ifede eden Demirtaş, şöyle dedi:

“Şimdi ortada bu niyetler varken sanki Türkiye’nin aleyhine bir çalışma yürütülüyormuş sonucuna ulaşmış olması MHP’nin en büyük hatasıdır. MHP ‘Bu sorunu biz çözemezsek başkaları Türkiye’nin aleyhine olacak şekilde çözerler’ diye düşünmeli. Sürecin dışında kalarak aslında Türkiye’ye zarar veriyor. Bu da Türk milliyetçiliğine, yakışmıyor. Süreci doğru okumalı.”

TÜRKLER’İN SÖZCÜSÜ OLAMAZLAR

Anavatan Partisi lideri Salih Uzun, Türkiye’de siyaset yapan hiç kimsenin ”Kürt ya da demokratik açılım” meselesine kayıtsız kalamayacağını belirterek, ”Bu mesele ne DTP’nin istedikleriyle ne de MHP’nin reddettikleriyle çözülebilir” dedi.

Herkesin meseleye yapıcı ve olumlu bir şekilde bakması gerektiğini söyleyen Uzun, MHP’nin ya da başka bir partinin de Türkler’in sözcüsü olamayacağını savundu. Uzun, ”Hiç kimse böyle bir sözcülüğe soyunmamalıdır. Türkiye, MHP’nin de DTP’nin de temsil ettiklerinden çok daha büyük bir ailedir” görüşünü dile getirdi.

Mehmet Rıfat YEĞEN

BUGÜN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari