ANKARA’DA MAYINLAR PATLIYOR!

Haziran 4, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

ANKARA’DA MAYINLAR PATLIYOR!

BMM’de mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili görüşmeler gerginlik içinde sürüyor. Muhalefet tasarıyı engellemek için elinden geleni yapıyor

ANKARA – Meclis Genel Kurulu’nda mayın tasarısı gerginliği devam ediyor. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın verdiği yanıt iktidarla muhalefet arasında gerginliğe neden oldu.

Meclis’te dördüncü haftaya giren mayın temizlemeye ilişkin tasırının dünkü mesaisi de zorlu geçti. AKP, önceki gün kavga nedeniyle Genel Kurulun çalışma saatlerini uzatamayınca dün Danışma Kurulu bir kez daha toplandı. Ancak partiler arasında uzlaşma yine sağlanamadı. Bunun üzerine hem AKP hem de muhalefet partileri Genel Kurula grup önerilerini getirdi.

Meclis’te sık sık kavga çıkması ve tansiyonun yükselmesi üzerine TBMM Başkanı Köksal Toptan dün oturumu bizzat yönetti. Gündem dışı konuşmalarda da tartışmalı tasarı vardı. Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Tan, eski başbakanlardan, Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz ile sohbet ederken Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli konusundaki görüşlerini sorduğunu ifade ederek, kendisinin, “YİD modelini biz getirdik. Ama sınırlarımızı yarım yüzyıllığına devredeceğimizi hiç aklımıza gelmemişti” dediğini aktardı. Kiralamanın “gözden çıkarmak” anlamına geldiğini ve satıştan önceki son adım olduğunu savunan Tan, “Türkiye topraklarını kiralama yoluyla Sudan, Etiyopya ve Mali ile aynı duruma düşecektir. Burayı alacakların mutlaka ilave toprak ihtiyacı olacaktır. Tıpkı 1 Mart Tezkeresi gibi, bu tasarı da reddedilmeli, geri çekilmeli. Sayın Cumhurbaşkanı da diplomatik nezaket içinde görüşlerini açıkladı ve ’veto ederim’ sinyali verdi” görüşünü ileri sürdü.

Grup önerileri geldi

Tasarının görüşmelerinin engellenmesi için CHP’nin, muhtarların, MHP’nin, esnafın, DTP’nin de güneydoğudaki göçebelerin sorunlarının görüşülmesine ilişkin grup önerileri Genel Kurul’da tek tek ele alındı. Daha sonra da AKP’nin Meclisin 1 Temmuz’a kadar fazla mesai yapmasına ilişkin önerisi gündeme geldi. Muhalefetin önerileri AKP’lilerin oyları ile reddedilirken Genel Kurul yine tartışmalara sahne oldu.

Tansiyon yükseldi

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in, Başbakan Erdoğan’ın, “bunların zihinleri mayınlı…” dediğini ifade ederek, “Zihinlerimiz mayınlıysa sizin de vicdanınız mayınlı. Tayyip Bey, burada konuşsun, grupta değil. Yiğitliğiniz varsa, Başbakan da dahil, gelin televizyonda konuşalım” dedi. Bu sözler AKP’yi kızdırdı. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Genç’in konuşma üslubunun İçtüzüğe aykırı olduğunu, içtüzük uyarınca başkan tarafından kürsüden uzaklaştırılması gerektiğini savundu. Bozdağ, “Bizim her söze verilecek cevabımız var. Ama biz iftirada, ahlaksızlıkta, edepsizlikte yarışamayız. Hepimiz İçtüzüğe uygun yükümlerin gereğini icra etmekle görevliyiz. Sayın Başkan’dan, İçtüzüğe uygun, Meclisi çalıştırmasını talep ediyorum” dedi.

Bunun üzerine Toptan, herkesin dikkatli konuşması ve kimsenin, birbirini itham etmemesi gerektiğini ifade etti. Toptan, Genç’in konuşmasının tonu böyle olunca, cevabın da aynı olduğunu belirterek, ikisinin de yakışıksız kaçtığını vurguladı. CHP, MHP ve DTP grup Başkanvekilleri, Bozdağ’a tepki göstererek, sözlerini geri almasını istedi. CHP’li Hakkı Suha Okay, Genç’in “ahlaksız” ya da “edepsiz” kelimelerini kullanmadığını kaydederek, hakaret ile eleştirinin karıştırılmaması gerektiğini söyledi. MHP’li Mehmet Şandır, Meclisin “kahve kürsüsü” olmadığını, Bozdağ’ın kullandığı kelimelerin Meclise yakışmadığını, geri çekmesi gerektiğini kaydetti. DTP’li Fatma Kurtulan da Mecliste eril siyasetin şekillendiğine tanık olduklarını ifade ederek, “Kutsal mekanı, bazı arkadaşlarınız erkek kahvesine dönüştürüyor” dedi.

AKP’li Bozdağ da, Genel Kurula hakaret olmadığını, İçtüzüğü okuduğunu, kimsenin üzerine alınmaması gerektiğini belirtti. Bozdağ, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yönelik çok ağır konuşulduğunu, aynı tepkinin bunun için de gösterilmesi gerektiğini belirtti. CHP’i Mustafa Özyürek ise Toptan’ı, “AKP’nin grup başkanı gibi yönetiyorsunuz” diye eleştirdi. Bunun üzerine Toptan, “Siz şimdi kötü bir şey söylediniz. Kim söz istedi de vermedim?” dedi. Toptan, birleşime ara vermeden önce Bozdağ’ın sözlerinin Genel Kurula yönelik gibi algılandığını belirterek, geri almasını istedi. Yanlış anlaşıldıklarını söyleyen Bozdağ ve Genç’e teşekkür eden Toptan, birleşime ara verdi.

Önerge tartışması

Aradan sonra da hem AKP’nin çalışma saatine ilişkin grup önerisi hem de mayın temizleme tasarısının 2. maddesinin yeniden görüşülmesine ilişkin hükümetin verdiği tekriri müzakere önergesi görüşmelerinde de İçtüzük tartışmaları yaşandı. Muhalefet, her iki önergenini de içtüzüğe aykırı olduğunu, tekriri müzakere önergesinde gerekçe olması gerektiğini savunarak usul tartışması açılmasını istedi. Toptan ise, “Tavrımda İçtüzüğe aykırı bir durum yok. Bir konu görüşülmeye başlandıktan sonra usul tartışması açılamaz” dedi. Tartışmalar üzerine yine ara verildi. Ara sonrası da bir süre daha tartışma devam etti ardından öngergeler kabul edildi. Toptan, tartışmalı tasarıya geçmeden önce bir kez daha ara verdi.

Tartışma, bu sırada da sürdü. MHP’li Osman Durmuş’un, Toptan’ın tutumuyla İçtüzüğü ihlal ettiğini iddia ederek, AKP Grup Başkanvekili Bozdağ’ın yanına gitmesi üzerine, tartışmanın büyümesini, TBMM İdare Amirleri Sırrı Sakık ve Hüsrev Kutlu araya girerek önledi. Saat 11.00’de çalışmalarına başlayan Genel Kurulda, ancak 17.40’ta tasırının görüşmelerine geçilebildi.

(Radikal)

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari