ANTALYA’DA TRAFİK ÇİLESİ-Av.Mutlu SEYHAN

Haziran 5, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA’DA TRAFİK ÇİLESİ-Av.Mutlu SEYHAN

Bizler Antalya’da yaşayan insanlar ister dolmuş, otobüs ister özel otomobil olsun her gün trafik ile boğuşuyoruz.

 

 İstanbul’un trafik sıkışıklığı herkesin bildiği bir konu. Peki İstanbul’un onda biri bile olmayan Antalya’nın trafik sorununa ne demeliyiz. Antalya’nın araç sayısı mı fazla insan sayısı mı fazla? Elbette değil. Antalya’nın sorunu yanlış sinyalizasyon ve hatalı toplu taşıma sistemi’dir.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin verilerine göre; Antalya Büyükşehir sınırları içersinde 136 sinyalizasyonlu, 10 tane yaya butonlu toplam 146 adet ışıklı uyarı sistemi vardır. Yol uzunluğu ise 207 km yani 1.41 km ye bir ışık tabi bu durum normal ortalama.

               

Milli Egemenlik caddesi ve devamı Teomanpaşa caddesinde, Yıldız-Tonguç Caddesi-Meltem Bulvarında, Naranciye-Avni Tolunay-Sinanoğlu caddesinde kaç tane ışık olduğunu saymaya gerek var mıdır?

Bir örnek Milli Egemenlik caddesi ve Teomanpaşa caddesine bakalım. Muratpaşa Camisi Köşesinde 1. ışık, 50 metre gitmeden yayalar için 2. ışık, 50 metre ileride 54. sok 3. ışık, 100 metre ilerde 4. ışık Anafartalar (güllük) kavşak ışıkları, Teomanpaşa Caddesine geçmeyi başardık ise hemen karşımızda 5. yaya sinyali, biraz ilerde Samanyolu pastahanesine çıkan yol için 6. ışık, yine 50 metre gitmeden Pamir caddesi kavşağında 7 ışık ve biraz ilerde Polis evi kavşağı 8. ışık. Peki Muratpaşa Camisinden Falez Otel önüne kadar toplam yol uzunluğu ne kadar? Sadece ve sadece 2.1 km.

 

Örnekler çoğaltılabilir. Battı çıktı diye tabir edilen ve bir önceki belediye başkanı TÜREL zamanında yapılan alt geçitlerin trafiği bir ölçüde de rahatlattığı dikkate alındığında takdirle karşılıyor ve yeni başkanımız sayın Mustafa AKAYDIN’dan da yenilerini bekliyoruz. Burada battı çıktıların da kamuoyunda iyice tartışılmalı, faydaları veya zararları masaya yatırmalıdır. Çünkü bu konuda kanaatimce bir bilgi kirliliği vardır. Ayrıca battı çıktıların verimli olabilmesi için devamı olan kavşakların da aynı sisteme sahip olması gerekir.

 

Öncelikle her kavşağa ışık koymak yerine köprü veya kelebek kavşak tabir edilen hiç ışıksız kavşaklar yapılması en güzelidir. Mevlana Kavşağı faydalıdır. Ama her zaman trafik sıkışıklığı vardır. Mevlana kavşağı ışıksız döner kavşak olması halinde trafik çilesi de olmayacaktır. Yüzüncü yıl Turgut Reis Cad. keşişim yerine caddeyi aşağıdan geçen bir yol yapılması ile karşıya bağlanması ve yüzüncü yılın tamamen ışık sisteminden arındırılması şehir merkezine büyük rahatlatma getirecektir. Şehir merkezinde şehri güney-kuzey ve doğu-batı şeklinde boydan boya giden en az bir ve mümkünse daha fazla ışıksız yol yapılması Antalya trafiğine en büyük armağan olacaktır. Belki yapılması zordur. Ama en azından planlanma üzerin de çalışılması gerekir diye düşünüyorum. Ve yeni yollar açılırken de hava sirkülasyonunu sağlayacak, denizden gelecek esintiyi şehrin içlerine kadar taşıyacak şekilde yol ve binaların konuşlandırılması gerekmektedir. En önemlisi de bir trafik master planının olması gerekliliğidir.

 

Ve büyükşehirlerin vazgeçilmezi Metrolar veya Raylı Sistem. Sayın Menderes TÜREL eksik veya hatalıda olsa bir iş yapmış ve raylı sistemi Antalya’nın gündemine getirmiştir. Tabii ki bu sistemin teknik altyapısı, maliyeti kamuoyunca sorgulanmalı ve hatalı iş yapan varsa da bunun hesabı sorulmalıdır. Sayın Mustafa AKAYDIN’dan beklenen ANTRAY’ın hatalı yerlerini düzelterek en kısa zamanda sefere koyması ve ANTRAY hattından diğer toplu taşıma araçlarını kaldırmasıdır. Bu bile şehir merkezi trafiğine bir nebze olsun faydası olacaktır.

               

Işıklar araçların hızını kesmek için vardır. Elbette ama araçlar dur kalk yaparak hızları kesilmesi hem tamamen dışa bağımlı petrol nedeni ile ülke ekonomisine zarardır. Araç bakımları ve akaryakıt fiyatları nedeni ile Antalya’lıların ekonomisine zarardır.

 

Bütün bu sıkıntılardan başka birde sürekli yol ve trafik akışını değiştiren UKOME nin bu kadar da olmaz dedirtecek şekilde parmak ısırtan, akıllara zarar, garip ve neye hizmet ettiği belli olmayan uygulamalarına ne demek gerekir. İşte bunlardan bazıları;

 

*Kapalı yol olarak tabir edilen Kazım Özalp Caddesine son zamanlarda yolunuz düştü mü? Şehrin merkezinde, turizmin başşehrinde, Türkiye’nin incisi Antalya’da halkın gezinti yaptığı yerde giderken birden önünüzden araç geçerse lütfen şaşırmayın. Artık halk buraya kapalı yol yerine yarı açık yarı kapalı yol mu der, bazen açık bazen kapalı yol mu der, kapalı yoldan geçen açık yol mu der bilemeyiz ama trafiğe kapalı olmayan yol olduğu açıktır. UKOME bu icraati ile dünyada eşi benzeri görülmemiş bir icraata imza attıklarından dolayı ne kadar kendileri ile övünseler yeridir. Binlerce insan hareketinin olduğu, halkın çoluk çocuk gezinti yaptığı yerden aniden araç çıkması saçmalığına son verilmesi için bazı insanlarımızın can vermesi mi gerekiyor? Eğer UKOME bu uygulamaya son vermeyecekse buraya dikkat araç çıkabilir yada hız sınırı şudur diye trafik tabelaları asacak mıdır? Burada oluşacak kaza sonucu tutulacak tutanak da karayolu üzerinde işlenmiş bir kaza olarak mı değerlendirilecektir?

 

*Mevlana kavşağından gelerek mezarlık önünden ile güllük istikametine giderken alt geçitte geldiğinizde sağ taraftaki yolun trafiğe bloklarla kapatıldığını gördünüz mü? Bu kapalı yol üzerinde araçların park ettiğini fark ettiniz mi? Peki aynı geçit önünde kapalı olan yolun biraz ilerde doğu garajı ve İsmetpaşa caddesi devamından gelen araçlar için açık olduğunu gördünüz mü? Bu yolun niye alt geçit bölümünün kapatıldığını bir yetkili çıkar da şu yüzden kapatıldı derse bilgisizliğimizi gidermiş oluruz. Eğer bu yol geçite girmeyerek yan yoldan Muratpaşa camii veya şarampol istikametine gitmek isteyen araçlar ile tali yoldan gelen araçların çarpışma ihtimali olduğu için kapatıldıysa çok daha büyük bir faciadır. Çünkü bu battı çıktının çok büyük bir planlama hatasının olduğunun göstergesidir. Bu yolun kapatılması ile şarampol veya Muratpaşa istikametine gidecek araçların güllük kavşağına kadar gidip geri dönmek zorunda kaldıklarını, yaklaşık gidiş dönüş 1 km lik yolu boşuna gitmek zorunda kaldıklarını, alt geçitten güllük istikametine gitmek için tali yoldan çıkan araçlarla ana yoldan gelen araçların çarpışma ihtimalinin çok daha arttığının yetkililer farkında değiller mi?  Düşünebiliyor musunuz bu yolla halka şarampole dönmek için önce güllüğe kadar git sonra geri dön, 1 km yol kat et, biraz benzin yak, tüketim ekonomisine katkı sağla, 5 dk kadar ekstra zaman harca sonra yoluna git, sen nasıl olsa vatandaşsın denilmektedir.

 

*Mevlana kavşağına doğru giderken mezarlık önünden alt geçitten hemen çıktığınızda sağ tarafta tek sıra araçların olduğunu görürsünüz. Çünkü yine muhteşem bir uygulama ile Mevlana kavşağından 50 m geriye kadar sağ şerit tek sıra şekilde araçların gitmesi için yol plastik direklerle bölünmüştür. Alt geçitten hızla çıkmanız halinde hemen önünüzdeki tek sıra araç trafiğine çarpma ihtimaliniz vardır. Bu plastik direkler birden önünüze çıktığından bu uygulamayı bilmeyen ve tek sıra asker düzenine girmeyi becerememiş araçlar trafik güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atmaktadırlar. Eğer kavşaktaki o muhteşem uygulamanın sembolü abide direkler kaldırılmış olsa trafik çok rahat ve seri şekilde ve güvenli şekilde akış sağlanacaktır. Hatta sağa dönüşteki kavşak için ayrılmış bölüm biraz daha genişletilirse iki araç çok rahat şekilde dönüş yapma imkanı sağlanırsa trafikte çok daha rahat akış sağlanacaktır. 

 

Peki bitti mi sizce? Hepsi bu mu? Elbette değil.

   

 Tebrikler UKOME, tebrikler sayın yetkililer…

 

 Acaba yetkililer yol ve trafik uzmanı bir ekip oluşturarak Antalya’nın cadde ve sokaklarını tek tek inceleseler, engelli vatandaşlarımızın olduğu da hatırlanılarak, trafikte kör noktaları, her türlü hatalı ve yanlış uygulamaları tespit etmeleri, her türlü trafik ışık, levha vs ile eksikliklerin giderilmesini sağlamaları çok mu zor olurdu?

 

Ya da en iyisi trafiksiz, stressiz bir Antalya için hiç mi trafiğe çıkmasak acaba? Sizce ne yapalım?

 

 

 

Av. Mutlu Seyhan

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi 

İnsan Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari