ANTALYA BİR TURİZM KENTİ (KÜLTÜR VE SANATSIZ)

Ekim 11, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA BİR TURİZM KENTİ (KÜLTÜR VE SANATSIZ)

Antalya bir turizm kenti olduğu kadar, aynı zamanda bir kültür ve sanat kentidir diyemiyorum.  Çünkü Antalya’nın kültür ve sanat etkinlikleri sadece özel günlerde hatırlanıyor. Bu özel günler ya Ramazan Şenlikleri, ya da Antalya Film Festivali oluyor. Bu etkinliklerde daha çok İstanbul endeksli sanatçı ve müzisyen gruplara yer veriliyor.

Geçtiğimiz Ramazan ayı etkinliklerinde de böyle oldu. Bir ay boyunca İstanbullu sanatçı ve müzisyen gruplar boy gösterdi. Sanki Antalya’da sanatçı ve müzisyen gruplar yokmuş gibi Antalya’da bugün her kesime hitap edecek solistinden tiyatrocusuna, şairinden ozanına, fasıl heyetinden folklor grubuna kadar pek çok sanat dalında sanatçı ve müzisyen gruplar var. Ama ne yazık ki bu sanatçı ve müzisyen gruplar görmemezlikten geliniyor.

Ramazan ayı boyunca düzenlenen etkinliklere İstanbul’dan getirilen sanatçı ve müzisyenlerin, Antalya’ya yüksek maliyetinden başka ne gibi bir katkısı olmuştur? Bir yandan Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nin borç harç içinde olduğundan yakınılıyor, diğer yandan büyük paralar karşılığı İstanbul’dan sanatçı ve müzisyenler getiriliyor. Belediyelere yüklü faturalar ödetiliyor.

Düzenlenen kültür ve sanat ağırlıklı etkinliklerde, Antalyalı sanatçı ve müzisyen gruplara yer verilmiş olunsaydı, hem bu işin maliyeti daha az olurdu, hem de Antalya’daki sanatçı ve müzisyen gruplar onurlandırılmış olunurdu. Düşünüyorum da, Büyük Şehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, diğer belediyelerin kültür müdürlükleri, kültür ve sanat vakıfları gibi kuruluşlar, bu kentin kültür ve sanat etkinliklerinin neresindeler?

Antalya’nın kent kültürüne ve sanatına ne gibi katkıları oluyor? “Kentlilik kültürü” adına belediyelerin söz konusu bu birimleri bugüne kadar hangi projeleri ürettiler? Kültür ve sanat faaliyetleriyle ilgili Antalya’nın en etkili derneği olan Antalya Şair-Ozan-Yazar-Ressam ve Bestekârlar Kültür Derneği’ne (ANŞOYAD) yer konusunda veya toplantılarını yapacak bir salon tahsis edilmesinde, Büyük Şehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ile Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’in söz verdiklerini biliyorum.

Aradan 6 ay gibi bir süre geçmesine rağmen, bu konuda en küçük bir gelişme olmaması, bu anlamda başkanların kültüre ve sanata bakış açılarının olumsuz olduğunu düşünmek istemiyorum. Ancak orta yerde seçim öncesi ve seçim sonrası verilmiş sözler var. Bu sözlerin yerine getirilmesi birinci derecede isteğimizdir.

Kent Müzesi tarafından her ay düzenlenen “Günbatımı” konserleri ne oldu? Kültür ve sanat etkinlikleri sadece Ramazan Şenlikleri veya festivalle sınırlı değildir ve olmamalıdır. İnsan kültürünün yanında, bir de kentlilik kültürü vardır. Kent kültürü, gelenek ve görenekleri farklı, değişik kültürlerden gelen, kişilerin, bireysel hak ve sorumluluklarının bilincine vararak, yaşadıkları kente özgün görgü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir arada yaşama kültürüdür.

Bu anlamda Antalya’daki ilgili kuruluşlar ne yapıyorlar? Antalya’da başta ANŞOYAD olmak üzere bünyesinde sanatçı ve müzisyen bulunduran dernekler var. Bu kuruluşlardaki sanatçı ve müzisyenlerin hepsi amatör bir ruhla, Antalya’nın kültür ve sanat etkinliklerine hizmet ediyorlar, kent kültürünün gelişmesine katkı sağlıyorlar. 

Antalya, turizmde ne kadar önemseniyorsa, kültür ve sanat alanında da o kadar önemsenmelidir. Antalya’nın kendi öz kültür ve değerlerine ne yazık ki yeterince sahip çıkılmıyor, sanatçı ve müzisyen gruplara gereken saygı ve destek gösterilmiyor. Yerel seçimler öncesi, başta ANŞOYAD olmak üzere, pek çok derneği ziyaret edip sorunlarını dinleyen belediye başkan adayları, seçimi kazandıktan sonra, bu derneklerin yerini ve yolunu unutulacağa benziyor

Binali efe

binaliefe@hotmail.com.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari