ANTALYA’DA KÜLTÜR ELÇİSİ –AKDİM (Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi )

Ekim 18, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA’DA KÜLTÜR  ELÇİSİ –AKDİM (Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi )

İnsanların yaratılış gereği çeşitli yaşayış tarzları olduğu gibi kültürleri, gelenekleri de farklıdır. Kültür: İnsanın bilmesi gereken maddi ve manevi her şeydir. Bunun için çeşitli milletler farklı kültür ve yaşam tarzlarına sahip olarak yaşamışlar ve yaşamaktadırlar. Bu kültür ve medeniyetler bazen tarih seyri içersinde kah iyiye, kah kötüye kullanılmıştır. Kötü kullanılanlar insanlık için utanç kaynağı olduğu gibi, rahmetle değil, her zaman lanetle anılmışlardır.

İnsanları hayvanlardan ayıran özelliklerden en başta geleni düşünebilmesi ve fikir yürütebilmesidir. Tarihte birçok katliamlar, savaşlar ve büyük yıkımlar sağlıklı düşünememekten meydana gelmiştir/gelmektedir. İnsanlar birbirlerine hoşgörü ile yaklaşmamışlar, benim dediğim ve benim kültürüm üstün gelsin düsturu ile yaklaşmışlardır.

Türkiye’miz çeşitli kültürlerin yoğrulduğu ve kendini gösterdiği güzel oluşumların hizmetlerin mozaiğidir. Bunlardan biri de Antalya’daki AKDİM (Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi) olarak gösterilebilir. Gerek dernek başkanı Erdoğan Çiğdem gerek koordinatör İbrahim Kundak ve gerekse Avrupa Projelerinden sorumlu Muammer Ergan ve diğer çalışanları ile örnek davranışlar sergilemektedirler.

Şehir merkezinde faaliyet gösteren bu dernek Anadolu kültürünü, hoşgörüsünü ve misafirperverliğini; Alman, Rus, Avustralyalı, Avusturyalı, Amerikalı, İngiliz, Kübalı, Hollandalı, Fransız, Belçikalı kısaca dünya milletlerine göstermekte, kültürler arası diyalogu sağlamaktadır. Dernek 2005 yılında kurulmuş olup, kuruluşundan bu yana birçok faaliyetlerde bulunmuştur.

Bunlar sırasıyla şunlardır:

A)Kültür Gezileri: Farklı kültürleri yerinde incelemek ve bire bir bilgi edinmek için ülkemizin çeşitli bölgelerine geziler düzenlenmesi ve o yöre halklarıyla kültür alış-verişi yapılması, bilgi edinilmesi

B)Ev Ziyaretleri: Türk kültürünün nüvesini teşkil eden, aile yapısı ve komşuluk ilişkilerinin ayrı bir öneminin olduğunu kanıtlayan ev ziyaretlerinin yapılması, komşuluk ilişkileri…

C)Salı Çayları: Haftanın her Salı günü çeşitli milletler mensup kişilerin bir araya gelmesi ve diyalogu…

D)Bilgilendirme Seminerleri: Yaşadığımız ülkedeki haklarımızı ve yükümlülüklerimizi en sağlam şekilde öğrenilmesi için talep edilen konularda “Bilgilendirme Seminerleri” düzenlemek…

E)Türkçe Kulübü: Türkiye’nin en saygın kurumlarından “Türk Dil Kurumunun” ilk ödülü almakla “Türkçe Kulübü” vasıtasıyla yabancılara Türkçe öğretmekte, her kesimce takdir görmektedir. Birçok yabancı öğrendikleri Türkçe ile kendilerini rahatça ifade edebilmekte, kendi ülkelerinde imiş gibi konuşabilmektedirler. Türkçenin Dünya Milletleri arasındaki öneminin geçerliliği günden güne artmaktadır. Dilbilgisi kuralları ile, yerinde tatbiki olarak, mekanlara geziler düzenlenerek; Türkçemiz bire bir sıkı bir eğitimle kavratılmaktadır. Geziler hem insanımızı tanımaya hem de yeni dostluklara vesile olmaktadır. Gelecekte Türkçe aranan diller arasına girecek olduğundan; şimdiden herkes bu dili öğrenmeye gayret etmektedir. Çünkü Türk Dünyası; dünyada önemli bir yer almaya namzettir.

F)Doğa Yürüyüşleri, Yemek Kulübü, Müzik Kulüpleri gibi etkinlikler ile AKDİM medeniyetler arasında köprü görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Ne mutlu memleketimize, milletimize ve hatta bütün insanlığa hizmet veren böyle derneklere… Bu gibi yatırımlar insana yapılan en iyi yatırımlardan biridir.

Derneğin her türlü yabancı ve yerliye hizmete açık olduğu belirtilmek isterim İrtibat telefon numarası:0242 244 58 88 dir.

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar

“ANTALYA’DA KÜLTÜR ELÇİSİ –AKDİM (Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi )” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. RAMAZAN DÖNMEZ dedi ki:

    BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜZERİNDEKİ KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR. BU VATANIN DİLİDE GÜZEL DİNİDE GÜZEL. GÜNEŞ BATMAYAN İMPARATORLUN TORUNU OLMAKLA GURUR DUYUYORUM. FARKLI ETNİK KİMLİKLERİN SORUNU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. HERKES DİLİNE VE DİNİNE SAHİP ÇIKSIN YETER. HERKES MUTLU OLDUĞU YERDE YAŞASIN.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari