ANTALYA SOKAK ÇOCUKLARI PANELİ SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Mayıs 20, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA SOKAK ÇOCUKLARI PANELİ SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Antalya’da Sokak Çocuklarına dönük panel çalışmasını aylar öncesinden, bu projenin uygulamaya konduğu Eylül 2009 tarihinden beri düşündük, planladık, ancak Mayıs 2010 ayının ilk yarısında gerçekleştirebildik. Uzun soluklu bir uğraş sonucunda ortaya koyduğumuz bu çalışmanın sonuç değerlendirmesini yazabilmem de, kişisel yoğunluğumdan dolayı gecikmeli olabildi.

Sokak çocukları sorununu, Güneydoğu’nun değişik illerinde panellerle işlerken, Antalya Valiliği’nin hazırlattığı, Antalya’daki sokakta yaşayan çocukların dramını anlatan “Ben İnsanım” adlı kısa filmi salondaki konuklara izletiyorduk. Bu filmi bir gün Antalya’da yapacağımız aynı mahiyetteki panelde Antalyalı öğrenci, veli, vatandaşlara izleteceğimiz hiç aklımızdan geçmemişti. Gerçek yaşamdan bir kesitti o film. Sokaktakilerin yaşamından bir parça idi. Ve diyordu ki; “ben insanım”.

Ben insanım abi, biz insanız abi, bizi kurtarın abi” diye yalvaran o çaresiz gençlerin feryatları insanın kanını donduruyor. Benim önerim, o filmin, yetkililer tarafından daha çok izlenebilecek arenalara taşınmasıdır.

Sokakta çalışan veya sokakta yaşayan çocuklar sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunudur ve son derece can acıtan bir meseledir. Alınan önlemlerle gittikçe azalması bekleneceğine, aksine kırsaldan kente göç, terörden kaçış, işsizlik, büyük şehirlerin gettolarındaki kalabalıklaşma bu sorunu daha da büyütmektedir. Bu sosyal yaranın asıl muhatabı devlet olsa da vatandaş duyarlılığı sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Ailesine para götürmek zorunda olduğu için sokakta çalışmak zorunda kalan her çocuğa, maddi durumu yerinde bir vatandaş el uzatsa sorun kendiliğinden çare bulur. Kaldı ki devlet de bu konuda ne yapıyor, vatandaş tarafından sorgulanmalıdır.

Bilgi birikimli konuşmacılarımızdan birisi şöyle diyordu ikili konuşmamızda; “Diğer şehirlerdeki sokak çocukları kışın Antalya’ya gelir, kışı burada geçirirler. Çünkü Antalya kışın daha sıcaktır onlar için”. Bu sözlerden de anlaşıldığı gibi Antalya, Sokak Çocukları sorununun önde geldiği illerimizden birisidir.

11 Mayıs 2010 tarihinde Antalya’da gerçekleştirmiş olduğumuz Sokak Çocukları Panelimizin asıl konusu, Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan “Çiçekler Solmasın, Anneler Ağlamasın” adlı projenin irdelenmesi ve kamuoyu ile paylaşılması üzerine idi. Son derece insanı amaçlarla ve titizlikle yürütülmekte olan projeyi aylar önce de irdelemiş ve yazmıştım. Projenin sonuna doğru bir panel yaparak daha da bilgilenmek istedik. Projenin tarafları oldukça fazla idi. Valilik destekli projeye Antalya Kepez Belediyesi, Kepez Kaymakamlığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve diğer kurumlar maddi ve manevi destek veriyorlar. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen paneli organize eden taraf ise biz, yani Güneydoğum Derneği idi.

Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz’ın Sokak Çocuklarına dönük proje ve çalışmalarını daha öncelerden bilen ve takip eden Güneydoğum Derneği, bu anlamda Ali Yılmaz’ın Antalya’daki çalışmalarını da irdeleyerek kamuoyu ile paylaşmak istedi.

Bu organizasyonda zorluk yaşasak da, bizi anladıkları zaman Kepez Belediyesi’nin desteği son derece bonkördü. Daha önce hiç tanımadığımız, tanışmadığımız, adımızı bile duymamış olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Budak ise konuşmasında Güneydoğum Derneğini iyi tahlil etmiş sözlerle anlatınca bizi yüreklendirmiş oldu.

Panelde ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ve Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz birer açış konuşması yaptılar.

22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, Türkiye’nin Sokak Çocukları analizini yaptı. Güneydoğu’dan büyük şehirlere olan kontrolsüz göçlerin, sokak çocukları sorununu büyüttüğünü vurguladı.

22. Dönem Siirt Milletvekili ve TBMM Sokak Çocukları Komisyon Başkanı Öner Ergenç, Dünyadaki Sokak Çocuklarıyla ilgili bilgileri verdi. Bazı Latin Amerika ülkelerinde, bu sorunla baş edebilmek için binlerce çocuğun, tıpkı hayvan itlaf eder gibi itlaf edildiğini anlattı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Ömür Saka, Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın Projesinin uygulama ve sonuçlarını anlattı. Panelin ana teması, odak noktası olan bu projeden biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Hakan Albayrak ise, kurum olarak Antalya genelindeki çalışmalarını anlattı, yaşadıkları zorluklara değindi.

Proje kapsamındaki yaklaşık 200 çocuk ve aileleri ile sivil toplum öncüleri, öğrenciler ve birçok kesimden geniş katılımla gerçekleştirilen panelde önemli mesajlar verildi.

****

Projenin adı: Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın.

Panel çalışmaları esnasında öğrendiğime göre, bu proje, AB tarafından örnek proje seçilmiş.

Antalya’nın, ağırlıklı olarak Doğu-Güneydoğu’dan aldığı göçlerle oluşan yerleşim birimi Kepez İlçesinde uygulamaya konmuş pilot bir proje.

Antalya Emniyeti, önce pilot bölgeyi seçmiş, projeyi hazırlamış sonra da birlikte çalışacağı kurumları belirlemiş. Bunlar; Kepez Kaymakamlığı ve Belediyesi, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Sivil Toplu Kuruluşları (Türk Kızılayı, ATSO, AESOB). Bu kurumlarla, hangi çerçevede nasıl bir işbirliği yapılacağının protokollerini imzalamış sonra da.

Projeye göre, 18 yaşın altında sokakta çalışan ve sokakta yaşayan çocuklar eğitime ve sosyal yaşama yönlendirilecek, böylece ailelerine ve topluma kazandırılacaklar. Sokakta yaşayan tespitli çocuk olmamakla beraber sokakta çalışan çocuk sayısı Antalya geneli 192 olmak üzere, bunların 113’ü Kepez ilçesindedir.

Bu çocukların sokaktan alınarak okula gönderilmeleri sonucunda ailelerinin maddi anlamda mağdur olmamaları için gerekli destek verilmiştir. Çocuklar eğitimlerine devam ederken, spor aktiviteleri, sinema-tiyatro gibi kültürel etkinliklerle sosyal faaliyetlere yönlendirilmişlerdir. Ailelerine, çeşitli seminerlerle sokaktaki tehlikeler anlatılmıştır. Gerektiğinde çocuklara koruyucu aile veya koruyucu kurum bulunacağı belirtilmiştir.

Projenin maliyeti bir yıl için yaklaşık 88 bin liradır.

Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, bu çalışmaları ilk olarak İzmir’de görev yapıyorken başlatmış, Gaziantep Emniyet Müdürü iken yaptığı ve uyguladığı sokak çocukları projeleriyle başarılı olmuş; aynı projelerini, sokak çocukları yönünden önemli şehir Antalya’da da uygulamaya koymuştur. Kendisine teşekkür eder çalışmalarının devamını dileriz.

Panelimiz için destek veren Antalya Valiliği başta olmak üzere, Antalya Emniyet Müdürlüğü, Kepez Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, tüm katılımcılar, orada bulunan tüm Antalya Bürokratları, Siyasetçileri, Medyası ve bu işi başından beri bire bir çalıştığımız Antalya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’ne teşekkürlerimizi iletiyorum. Ve diyorum ki; bu örnek çalışma,  toplumsal bir sorunda kurumların nasıl bir araya geldiğinin en iyi örneği olması vesilesiyle, gerekli olan her yerde uygulanmalı.

20.05.2010

Duygu Sucuka

Güneydoğum Derneği Başkanı

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari