ANTALYA TURİSTİK TESİSLERİNDEN DESTEK TALEBİ

Nisan 6, 2010 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA TURİSTİK TESİSLERİNDEN DESTEK TALEBİ

Hepimizin malumu olduğu üzere turizm mevsimi geldi-gelmekte…

Geçen yıl ekonomik kriz nedeni ile işsiz kalan onlarca müzisyenimiz, bu yılki turizm sezonunu adeta iple çektiler. Bazıları maalesef sahibi oldukları enstrümanlarını satarak, geçimlerini idame ettirmek zorunda kaldı. Bu sezonda ise kazanabiliriz ümidi ile borçlanarak yenisini alacaklardır.

Çok acıdır ki; birçok turistik tesisimiz, kendi müzisyenlerimiz evlerine götürebilecekleri bir ekmek parasını bulamazken, yabancı müzisyenlere kapılarını açtılar. Belki aldıkları eğitimin doğal sonucu olarak müzik icra etmekte bazıları iyi olabilirler (hepsi değil). Ancak tespitlerime göre yabancı müzisyenler de çoğunlukla midi ve MD altyapısı kullanarak sözde sanat icra ediyorlardı. En büyük avantajları ise genelde doğu bloğu ülkelerinden geldiklerinden, Rusça Disko türü parçaları rahatlıkla söyleyebilmeleri ve bu ülkelerden gelen turistlerin de disko müziğine aşırı ilgi ve talepte bulunmaları…! Turistik tesis sahiplerimiz de, Türk müzisyenlerimizin Rusça parça yapamadıklarından iş bulamadıklarını, repertuarlarında Rusça parçalara yer vermelerini istiyorlar…!

Hangi Türk İspanya’da Türk parçaları dinlemek ister, en azından oranın kültürünü öğrenmek, yapısını inceleyebilmek adına İspanyol müziğini dinlemeyi tercih etmez mi? Gelen turist, bize kendi müziğini mi kabul ettirmek istiyor, bizim şarkılarımızın dinlenilmeyecek kadar kötü olduğu kanaati mi var? Turizmin temel işlevlerinden birisi kültürümüzü turiste yansıtabilmek değil midir?

Burada altı çizilmesi gereken en önemli gerçek Atalarımızın dediği gibi “misafir umduğunu değil bulduğunu yer …” sözünden hareketle kendi hafif ve pop müziğimizi onlara tanıtabilmek ve öncelikle Türk olduğumuzu unutmamak…!

Yine tespitlerime göre, her şey dahil sistemi içerisinde alkol bedava olduğundan, kendi müzisyenlerimize, turistlerce fazla alkol tüketimi olmaması için programlarının dahi kısa tutulması…!

Bunların hepsinin mantıklı bir yanı belki olabilir ancak, lütfen kendi müzisyenlerimize program yapma şansı vererek, insanımıza sahip çıkalım. Zaten diskoya geçtiklerinde turistler ücreti mukabilinde alkol alabildiklerine göre, bırakınız canlı müzik programlarınızı Türk müzisyenler, bu toprağın evlatları yapsınlar, hem evlerine ekmek götürsünler hem müziğimizi tanıtma fırsatını bulalım. İlle Rusça disko parçalarla dağıtmak isteyen turistler de, disko tesislerinizde, diledikleri gibi kendilerini sergileyip, tepinsinler…!

Ancak içinizde birazcık vatan ve vatandaşlık sevginiz varsa bu sezon Türk müzisyenleri işsiz, perişan bir halde bırakmayınız. Onlara sahip çıkınız, onlar bu toprakların, bu vatanın sanat emekçileridir. Kendi öz müziğimizi dinlemelerine imkân sağlayarak kültürümüzü turistlere yansıtınız, bu da ancak Türk müzisyenlere iş vermeniz ile mümkün olabilecektir.

Duyarlılık gösterecek tüm turistik tesis sahipleri ve yetkililerine en kalbi sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

CENAN AKPINAR/MÜZİSYEN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari