ANTALYA DA BİR ÇERKEZ KÖYÜ YELEME

Kasım 15, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

ANTALYA DA BİR ÇERKEZ KÖYÜ YELEME

Antalya-Burdur Tefenni yolu üzerinde Korkuteli’ne 27km uzaklıkta bir köy var: Başpınar (YELEME) Başpınar ismi 1980 yılından sonra konulmuş. Ne yerli halka ne de muhtarına hiçbir haber verilmeden isimlendirilmiş. Köyün kuruluşundan beri bilinen ismi ve halen de herkesçe kullanılan adı YELEME. Sözlük anlamı; havadar ve sağlığa uygun yer.

Yeleme’yi kuran ve iskân edenler; Kafkasya’dan göç eden ÇERKEZLER. İsmi Antalya’da ki Çerkez Köyü olarak bilinmektedir. Bu köyün kurulması ve iskân edilmesi Av. Gültekin SARIGÜL’ün ifadesine göre şöyle:

Ruslar ile 150 yıl gerilla harbi yapan Çerkezlerin Osmanlı İmparatorluğuna sığınması şöyle oluyor. Osmanlı İmparatorluğunun zayıf düşmesi ve yenilmesi ile 08.09.1862 Büyük Avrupa Devletleri İstanbul Protokolü imzalıyor. Ruslar, Çerkezleri Maykop tarafına sürüyor, gençlerini askere almak ve halkı Hıristiyanlığa zorluyor. Ruslara asker vermek istemeyen halk, göçe karar veriyor.

Dağıstan’da okumuş Hacefen İbrahim Efendinin önderliğinde topluca mezarlığa gidilip dualar ediliyor. Hacefen İbrahim Efendi orada bir konuşma yaparak, iki tercih olduğunu belirtiyor. Bunlardan birinin Rusya’da kalarak tehcire uğramaları, diğeri ise; Osmanlı’ya iltica etmek.

Eğer Osmanlı’ya iltica edersek belki eririz, ama Müslüman olarak yaşarız. Rusya’da kalırsak hem eririz, hem de dinimizden oluruz diyor. İlticaya karar veriliyor, bir kısmı ise kalıyor. Oradan Soçi’ye geliyorlar. Fakat diğer kolları olan Şapsılar Soçi’de ikâmet etmek istiyor. Diğerleri gemilerle İstanbul’a hareket ediyorlar, İstanbul’dan da Antalya’ya geliyorlar. Antalya’da bir müddet çadırda kalıyorlar.

Abdülhamit Han, onları Giritli mahallesine yerleştirmiş. Fakat Antalya sıcak ve rutubetli olduğu için alışamamışlar, bir kısmı sıtma olmuş. Dağlık yer talebinde bulunmuşlar. Padişah onlara hangi yeri isterseler vereceğini beyan etmiş. Şimdiki yerleştikleri Yeleme Köyünü beğenmişler.

Fakat yer Adile Hanım adlı kişinin şahsi malı ve çiftliği imiş. Abdülhamit Han orayı kendi şahsi parası ile satın alarak Çerkezlere 1894 yılında hediye etmiş. O devirde ekmek Antalya’dan gelirmiş. Köy daha sonra ikiye bölünmüş, bir kısım halk Konya-Ilgın Zebiler’e gitmiş, diğer kısım Antalya’da kalmış. Ayrıca Antalya’nın Serik ilçesinin Kadriye Beldesinde yerleşmiş birkaç aile bulunmaktadır.

Çerkezler; ananelerine, göreneklerine, dillerine, dinlerine bağlı gözlerini budaktan sakınmayan, saygılı milletlerden biridir. Türkiye Cumhuriyet Kanunlarına uyan ve Türkiye aşığı vatandaşlardır. Osmanlı-Rus Savaşlarında birçok yararlılıklar göstermişlerdir.

Bir kısım Çerkezler Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gelmişlerdir, Türk Vatandaşı olmuşlardır, bir kısmı ise Rusya’da kalmıştır. Kurtuluş Savaşında da birçok kahramanlıklar göstermişler, devletin çeşitli kademelerinde vazife almışlardır.

Tarihçilerin belirttiğine göre; Çerkezlerin Ataları M.S 375 yıllarında belirgin olarak tarih sahnesinde görülmüşlerdir. Asya’dan Batı’ya geçen Hunlar, Kuban steplerini aşarak Taman’a doğru ilerlerken, arkalarında harabe, yangın, ölüm bırakarak Alan-Sarmat kabile birliğinin yıkılmasına neden olmuşlardır. Yağmalanıp yıkılan, güçsüz bırakılan Kuban’ın sağ yakası bundan böyle göçebe boylarının yerleşim yeri olmaya başlamıştır. Meotlar ve Zikhiler etik anlamda pekişerek bu günkü ÇERKEZ toplumunu oluşturmuştur.(Kaynak: Nart Dergisi Mart-Nisan 19 )

Nart Destanları meşhurdur. Kahramanlık üzerine Çerkezlerin binlerce yıldan buyana ürettikleri ulusal destanlarının bütününün adıdır. Çerkez Mitolojisinin tümünü Nart Destanları, İsa’dan önce ki çağlardan bu güne, Kuzey Kafkasya Halklarının dilinde,  müziğinde, sanatında yer etmiştir.

Türkiye’de bu kültürü yaşatan birçok Kafkas Derneği vardır. Bunlardan biri de Antalya’da ki Kafkas Derneğidir. Dernek 1964 yılında kurulmuş Türkiye’nin ilk derneklerindendir.

Şamil HORULUOĞLU
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Turizm Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ANTALYA DA BİR ÇERKEZ KÖYÜ YELEME” adlı makaleye 9 yorum yapilmis
 1. duran eroğlu dedi ki:

  köyünüzün ismi pek hoş değil ismi neden değiştirmiyorsunuz
  adiğlere selamlar

 2. merve şenyıl dedi ki:

  Başpınar oldu yeni adı.. ama eski adıda fena değil .. 🙂

 3. GUBLAN dedi ki:

  YELEME TARİHİNDE TÜRKİYE’DE ÇERKESLİK MÜCADELESİNİ VEREN EN BÜYÜK BİLİMADAMLARINI
  YETİŞTİRMİŞTİR.BU KİŞİ AVRUPA ÇERKES KONGRESİ BAŞKANLIĞI, DÜNYA ÇERKES KONGRESİ BAŞKANLIĞI, BİRÇOK KİTAP YAZAR, PRH.DR.YEDİÇBATIRAY’IÇIKARMIŞTIR.YEDİÇ NİHAİ,YENEMUK MEVLÜT

 4. GUJAN dedi ki:

  YELEMEDEN 2BİLİM ADAMI ÇIKTI.FINDIK KÖYÜNDEN 100KİŞİ BİLİM ADAMI ÇIKTI.

 5. HAYRİ dedi ki:

  YELEME TARİHİNDEN BU YANA ANTALYA İLİN DE OKUMA YAZMA ORANINDA 1GELEN KÖYDÜR. BU KÖY GÖÇMEN KÖYÜ OLMASINA NAZARAN TÜRKÇEYİ EN DÜZGÜNKONUŞAN KÖYDÜR

 6. şefik şimşek dedi ki:

  yeleme köyümüzü tarihçesini ve tanıtıcı yorumlarınz için teşekkür ederim birde köyümüzün kuruluşundan günümüze kadar sırasıyla köyümüze hizmet etmişolan muhtarlarımızında isimleri yazılsa onlarında unutlmaması adına faydalı olacağına inanıyorum bukonuda hizmeti olanlara teşekkür ederim

 7. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Sayın Gujan neyin mücadelesini yapıyorsunuz Fındık köyünden 100 bilimadamı çıktıysa bravo size , bu kadar takıntılı hasımhane olmayın.

 8. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Gujan neyi neyle yarıştırıyorsun anlamadım. ADYGHA73

 9. Anonim dedi ki:

  muhtar isimleri ne işe yarar

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari