ATATÜRK, ANADOLU SİGORTA VE ÖTESİ

Nisan 7, 2010 tarihinde tarafından  
EĞİTİM VE KÜLTÜRÜN TARİHİ - M.ALİ SULUTAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

ATATÜRK, ANADOLU SİGORTA VE ÖTESİ

Dostlarım,

İnternet denilen bilgisunarımda açılış sayfam olan msn/e-kolay sergisinde, aşağıda yer alan yazı ve yorumlar yer alıyordu. Hızlı bir incelemeden sonra şu yorumu yazıp gönderdim:

“Reklam için her yol mübah mı?” diye sorana sormak gerek, “Atatürk’ün copyright’ı yok mu?” ne demek?.. “Sigorta reklamında Atatürk’ün ne işi var?” diye sorana sormak gerek: Bu nasıl bir Türkçe? “Mehveş Evin / Milliyet” imzalı bu yazı baştan aşağı yazım yanlışları, dizin eksiklikleri, çarpık düşüncelerle dolu. Bu ne saygısızlık ‘Ana Sütüm Türkçeye’?.. mas 6.4.10

http://haber.ekolay.net/HaberYorum/2705/700039/1/sigorta+reklaminda+ataturkun+ne+isi+var.aspx

Bu yorumu gönderdim, 22:22’de ve sayfada yer alır almaz o bozuk düzen ve saygısız yazı yayından çıkarılıp Bu sözler yeni bir kriz çıkarır başlıklı ve [‘Erdoğan Kaddafi’ye dönüşüyor’ İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Gazze ve Kudüs’e yönelik son eleştirilerinin ardından, Erdoğan’in “giderek, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye dönüştüğünü” öne sürdü. (…)] alt başlıklı haber yerleştirildi.

Bilgi ve ilginize saygı ve sevgiyle sunarım… mas  6.4.10

[Sigorta reklamında Atatürk’ün ne işi var? Mehveş Evin / Milliyet

Anadolu Sigorta’nın 85’inci yılı dolayısıyla hazırladığı Atatürklü reklam filmi tartışma yarattı. 1924 Erzurum depremi sonrası kurulan şirketin reklamında “Anadolu’nun gururlu insanı” ve Atatürk’ü kullanması, duygu sömürüsü değil mi?

İnsanın içini burkan bir müzik eşliğinde, harabeye dönmüş bir köyden perişan olmuş insan manzaraları… Altında ‘1924 Erzurum depremi’ yazmasa, pekala 2010 Elazığ depremi sonrasında çekilmiş görüntüler sanabilirsiniz! Bölgeyi gezen Atatürk yaşlı bir köylüye yaklaşıp “Geçmiş olsun… Kaybın büyük mü?” diye soruyor. Cevap, “Memleketimiz sağ olsun.” Yaşlı köylü evlatlarını şehit vermiş, “yedi düvel harp ettik, devletten bir şey istemeyiz” diyor. Atatürk duygulanıp “Üzülme dayı, bu halin çaresine bakaçağız” diyor ve olay yerinden uzaklaşıyor.

Atatürk, ifadesinden anladığımız kadarıyla yaptığı işten memnun. Dış ses yankılanıyor: “Anadolu’nun gururlu insanı bir daha kimseye muhtaç olmasın diye, altı ay sonra Atatürk‘ün talimatıyla Anadolu Sigorta kuruldu. O günden bugüne tam 85 yıldır kaybetmek yok.”

Reklam için her yol mübah mı? 10 gündür televizyonlarda gösterilen Anadolu Sigorta’nın 85’inci yıl reklamı, izleyenlerde farklı duygular uyandırdı. Reklamın atmosferi, Atatürk ve yaşlı köylüyü canlandıran aktörlerin performansına diyecek yok. Ayrıca sigorta şirketinin hakikaten Atatürk‘ün talimatıyla kurulduğunu biliyoruz. Buna rağmen “Atatürk’ün sigorta poliçesi satmak için kullanılması”na fena halde içerleyenler var. Sabah yazarı Engin Ardıç, reklamdan yola çıkarak bu mantığa göre Atatürk‘ün AOÇ veya Kurukahveci Mehmet Efendi reklamında da kullanılabileceğini ve bundan hoşlanmadığını belirtmiş.

İster beğenin ister beğenmeyin, Ardıç, haklı. Atatürk‘ün her fırsatta reklam aracı olarak kullanılması hem yersiz, hem de yakışıksız oluyor. Sigorta şirketinin kurucusu olması bu durumu değiştirmez. Hele deprem, Kurtuluş Savaşı gibi temaların bir sigorta şirketinin yıldönünümüne mal edilmesi, olacak iş değil! Reklamda Atatürk‘ün “Anadolu’nun gururlu insanı kimseye muhtaç olmasın” diye kurulduğu söylenen sigorta şirketi, bu köylüleri bedavaya mı sigortaladı? “85 yıldır kaybetmek yok” deniyor da neden her depremde memleket perişan oluyor? Acaba Anadolu Sigorta, 85’inci yılında bu reklama para harcayacağı yerde daha yeni yerle bir olmuş Elazığ’ı sigortalasaydı, ‘kaybetmeyen’ Türkiye‘ye daha anlamlı bir katkı yapmış olmaz mıydı?

EKŞİSÖZLÜK’TE ATATÜRK REKLAMI TARTIŞMASI SEVMEYENİ ORTAYA ÇIKARIYOR

Türkiye’nin ilk sigorta şirketinin kuruluşunu anlatan çok güzel bir reklam. aynı zamanda sigortacılık konusunda en ufak bir bilgisi olmadan yorum yapanları, atatürk‘ü sevmeyenleri ortaya çıkaran yeni bir turnusol kağıdı. Bugün benzer bir köydeki evlerin sigortalı olmadığı muhtemeldir, ama bu sigortacılık kavramını sahtekarlık kavramıyla eş tutmayı, sektörün tamamen gereksiz olduğunu söylemeyi gerektirmez. Yanan, yıkılan, sel basan fabrikalar ve diğer tesisler hep sigorta sektörü sayesinde yeniden kurulmakta, ekonomi bu şekilde ayakta kalmaktadır. (cienciano)

ATATÜRK’ÜN COPYRIGHT’I YOK MU?
Koşun, koşun hemen anadolu sigorta yaptırın!.. Şart-şurt konuşmayın, prim-mrim önemli değil.. Atamız kurmuş ne de olsa, 85 yıl önce hem de.. Bugün hala ssk’dan, bağkur’dan başka sigorta namına bi’şey bilmeyen köylüsü, felaketlerden en az zarar görsün diye.. Ne kadar basit, ne kadar kötüye kullanıma açık bir toplumuz biz, çok üzülüyorum halimize..

Atatürk’ün bir “marka değeri”, bir “copy right” ı yok mudur çok merak ediyorum, cidden. Her önüne gelen koysun önümüze bir kilo makyajla bir atatürk, yapıştırsın bol bol ajitasyonu, sürsün ürününü piyasaya, oh ne güzel.. Ne de olsa rtük, reklam kurulu gibi ne halt ettiği meçhul kurumlar, saçma sapan sansürlerle çok meşgul.

O KÖYDE YAŞAYANIN HAYATI DEĞİŞMEDİ
O köyde yaşayan insanların hayatına o sigorta şirketinin ve cumhuriyet’in bir şey katmadığını göstermesi açısından güzel olmuş. Hâlâ fakirler, o b.ktan evlerde yaşıyorlar, oğullarını devlet istedi diye askere götürüyorlar. Sadece sağda solda mustafa kemal heykelleri var değişen. Evlerine giren tv bir de. Zaten bu reklam da mustafa kemal heykeli gibi bir şey. (jackieboy)

HAFTANIN EN PARLAK ÜÇLÜSÜ

SEDAT ERGİN: Anayasa değişikliği tasarısında, HSYK’nın üye seçimlerine dair en açıklayıcı yazıları o yazdı.
CÜNEYT ARKIN: Cadde’deki röportajında meseleğinin muhasebesini yaptığı için: “Bunca ödül aldım, değdi mi? Nayır!”
EKATERİNA GAMOVA: Aslında bütün takımın kellesini koymak isterdik. Fenerbahçe Acıbadem, Avrupa ikincisi oldu. Gamova ise finalin en göz dolduran oyuncularındandı.

bu kadar atatürkçü bir milletsek kimse rant için prim için kullanmıyorsa o reklam filminden vizyondaki veda ve dersimiz atatürk filmlerinden ve başka kim atamızı kullanıyorsa bunlardan para kazanç elde etmemeli o zaman içtenlikle yapılmış derim sen para için yap sonra ben kemalistim yok öyle dünya… gönüllü olarak yapacaksın..

ama sonuç olarak özel bi şirket atamız kurmuş olabilir ama başında değil sen onların doğru insanlar olduğunu ne şekilde ispatlayabilirsin ?? hiçbir şekilde !!! reklam çok güzel o ayrı bi konu ama reklamı yapılan şirket bunu ne için yaptı prim için yaptı adı üstünde öyle değil mi reklam ??? bunda atamızın kullanılması ne kadar doğru ? tartışılır… (Murat)

izmir e atatürk ün kocaman çok güzel bir portresi rölyef şeklinde yapıldı. çokta güzel oldu etkileyici görünüyor ihtişamlı beğenmeyen türk olamaz diye düşünüyorum . peki bu çalışmaya imza atan belediye hangi partiydi ??? akpartinin belediyesi bu projenin sonuna gelmişti ki seçimlerde kaybetti ve chp açılışını yapmış oldu.. fakat akparti yaptı bunu beğenilmeyen atamıza düşman denilen akparti .. siz bi düşünün diğerleri ne yaptı … (Buca)

MÜKEMMEL BI REKLAM OLMUŞ.BENCE REKLAMDA ATATÜRK ÜN CANLANDIRILMASINA DEĞİL ATATURKUN CANLANDIRILMASINDAN NEDEN RAHATSIZ OLUNDUĞU DIKKATIMI CEKTI ZATEN SABAH YAZARI OLDUĞUNU GORUNCEDE CEVABIMI ALDIM 10 NUMARA REKLAM BENCE .HALKA ANANIDA ALGIT DEMIYO TAYIB ERDOĞAN OLSAYDI BENCE O REKLAM FILIMINDE ANANIDA AL GID DERMIYDI AMCAMIZA DUŞUNMEDIM DEĞİL (Ertan Atalay)

birilerinin kafası basmıyo herhalde olay ATATÜRK lü bir reklam filminin yayınlanması değil ! sadece bunun ne kadar içten gelerek yapıldığıdır !!! sonuçta ATAMIZIN canlandırıldığı bir reklam filmi bir sigorta şirketi tarafından işleniyor çok güzel ama halkı ATATÜRK ü kullanarak kendine çekmek ne kadar doğru ??? olay bu içtenlikle yapılmışsa ne ala ama sırf prim içinse yazık derim tartışılanda bu !!! (??)

evet bende bi erzurumlu olarak çok beğendim duygulandım reklam tamamen gönülden gelerekte yapılmış olabilir ama ATATÜRK ün bu şekilde kullanılması ne kadar doğru bu tartışılır herkes bu ara ATAMIZI kullanmaya başladı .. ne kadar içtenlikle yapılıyor o önemli yani yoksa reklam çok güzel çok etkileyici tebrikler.. (Biri)

çokda güzel reklam olmuş erzurumlu amcamızda yeni nesile çok iyi mesaj veriyo bu reklamı düşünenin beynine sağlık çekemeyenler çatlasın (Panzehir)

Harika bir reklam olmuş Atamızın halkıyla ilgilenmesi ve halkın nasıl bir vatanperver ruh hali içinde olması ayna gibi yanssıyor.Şimdi ne Atatürk var ne de öyle bir halk.. (Ferit Türkoğlu)

Bazı örümcek kafalar da yazar olursa reklamda tartışma konusu olur. Kurucu olduğu kuruluşun reklamında olması yaratıcıktır. Sizin kasımpaşalı Başbanınızı mı oynatacaklardı. Elazığ depreminde yurtdışı gezisine devam eden biri olarak. Atatürk böyle atılımlar yaparak Türk halkının huzur ve refah içinde olması için uğraştı. Bırakında İş bankası ve Anadolu sigorta vede diğerlerinde de kullanılsın. (Murat)

Çok güzel bir reklam. Bu ülkeyi yönetenlerin nelerle bizzat uğraşması gerektiğini, halkını ne düzeyde düşünmeleri gerektiğini göstermesi açısından ders gibi reklam. Reklamı beğenmeyenlerin neden gocundukları da ayrı bir ders konusu olmalı. (Birol)

Ben bu reklamı çok begendim harika olmuş.Bence yılın reklamı seçilmeli.Anadolu Sigortayı tebrik ederim. (Seyhan)

bencede çok güzel olmuş nasıl olsa bu ülkenin doğusunu batısını kuzeyini güneyini Atatürk kurtarmadımı bu ülkenin her taşında onun hakkı var o yüzden her ilde her köyde adı geçebilir zaten Atatürk herkesin yardımına koşmuş değerli bir kurucu. ben bu reklamı seyredince gözlerim dolu dolu oluyor (Sezen)

bence çok güzel bir reklam.neden gocunuluyor anlamış değilim.ATATÜRK’ün o asilliğini mi çekemiyorlar. o köyde yaşayanın hala hayatı değişmediyse başımızdaki yönetenlerin sorumsuzluğudur.ATATÜRK bir adım atmış verdiği sözü altı ay sonra yerine getirmiş.başka hangi iktidar verdiği sözü değil altı ay altı yılda yerine getirse razıydık.aslında reklam çok güzel bir ders ama anlayana.işine gelmeyen ATATÜRK’ü yerden yere vuruyor.akıllanın artık millet. (Bahar)

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari