ATIK AMBALAJ YÖNETMELİĞİ AKLIMA DOMUZ RAPORU VE TEYO EMMİ PALAVRALARINI GETİRDİ

Eylül 29, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

ATIK AMBALAJ YÖNETMELİĞİ AKLIMA DOMUZ RAPORU VE TEYO EMMİ PALAVRALARINI GETİRDİ

Çevre sorunu; günümüzün ve geleceğin artarak devam eden ve mutlaka çözülmesi gereken evrensel bir sorun olarak her geçen gün önemini artırmaktadır. 

Çevre Bakanlığı da en yeni bakanlıklarımızdan olup yaşanabilir bir çevrenin olmazsa olmazı olan ormanı da kapsayan önemli bir sorumluluk taşımaktadır. Zira yurdumuzda çevre bilinci yeni yeni oluşmaya başlamış olup, duyarlı sivil toplum örgütleri ve medya aracılığı ile tüm kesimlere bu bilinç aşılanmakta ve büyük destek görmektedir.

Ancak yurdumuzda bürokrasi o kadar çok işlerle özdeşleşti ki insanlar abartıp dilden dile aktararak mizah kültürlerini geliştirmeye başladılar. Çevre bakanlığının ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği de günümüz mizahçılarını harekete geçirecek bir uygulama başlattı.

Bu uygulama aklıma geçmişte bir bakanlığımızın mizahçılara konu olan domuz raporunu getirdi. Domuz deyip geçmeyin; yiyecek ayrımı olmaksızın kendi pisliği de dahil olmak üzere ne bulursa yerler. Domuz hariç hayvanlar ya et yiyici, ya ot yiyicidirler. Tabiatın kuralı olarak ta et yiyiciler ot yiyicilere muhtaçtır. Zira et yiyiciler ot yiyicilerle beslenirler.

Domuzlar oldukça güçlü olan burnunu bir pulluk gibi toprağa gömüp bir iki böcek ve solucan yeme uğruna önüne gelen tüm mahsulü çok kısa bir süre içerisinde imha eder, buna mani olmaya çalışan insanları da acımasızca öldürürler.

Domuzlar bir seferde sekiz yavru doğurabilir ve hızla büyüyerek ya çiftçilere zarar verir veya sahtekarların karı olup etleri dana eti diyerek tüketicilere satılır. Peki hiç mi faydaları yoktur? Elbette vardır. Dinimizde haram olan etleri birçok din için bir sakınca oluşturmamakta ve yenilmektedir.

Yine bilhassa yaban domuzları güçlü burunlarıyla ormanları pulluk gibi sürerek orman ağaçlarına katkıda bulunurlar. Belirtilen bu olumlu ve olumsuzluklar dikkate alınıp ekolojik denge ve yaban hayatı da düşünülerek geçmişte birçok ilde ilgili bakanlığımızca mizahlara konu olan domuz raporları düzenlendi.

 İşte mizah konusu raporlardan biri: Bir ilimizde senelerce domuz sayısının değişmediğini içeren rapor her yıl hazırlanıp ilgili bakanlığa gönderilmiş. Seneler sonra o raporu yazan memur emekli olunca yenisi gelmiş ve domuz raporu hazırlanması istenmiş. Memur geçmiş kayıtlara bir bakmış her yıl aynı sayı hiç değişmemiş. Gerçekçi olsun düşüncesi ile bu sayıyı biraz artırmış ve rapor Ankara’ya gitmiş. Bakanlık o vilayete hemen bir fax çekip nedenlerini sormuş.

Müdür memuru çağırıp bir temiz azarlamış. Memur “efendim senelerce aynı adet domuz görüldüğü yazılmış, bunlar hiç mi üremezler düşüncesi ile sayıyı artırdım. Ancak yaptığım hatayı düzeltirim” deyip Ankara’ya bir fax çekilmiş. “Evet maalesef sayı artmıştır sürek avı gerekli” deyip ödenek istemiş. Ödenek hemen gönderilmiş tabi kağıt üzerinde sürek avları avcılar vs. derken sene sonu gelmiş ve ilgili memur tekrar önceki memurun yazdığı rakamı yazıp raporu göndermiş.

Bakanlık ta üstün gayretlerinden dolayı ilgili memuru mükafatlandırmış. Aslında kimsenin domuz saydığı falan yok, bürokrasi yerini bulsun diye düzenlenmiş rapor. Bu rapor daha bir çok benzer mizahlara konu olmuştur.

 Şimdi Çevre Bakanlığı bir yönetmelik hazırlamış; istisnasız tüm sektörler yıllık üç tonu geçen atık ambalajları için bir toplayıcı firma ile anlaşacaklar ve o firmaya belli bir bedel ödeyip atık ambalajlarının toplanıp geri dönüşümünü sağlayacaklar. Bu uygulama yerleşim birimleri içerisinde su kola vs. gibi birçok sektör için mümkün.

Ancak tamamı kırsal kesimde tüketilen tarımsal girdi ambalajları için bilhassa gübre ilaç tohum vs. hiç mümkün değil. Bunlar kırsal alanda toprağa veya bitkiye verilip ambalajı orada imha ediliyor. Zaten hiçbir şehir ve köy çöplüğünde de tarımsal girdi ambalajına rastlanmaz.

Bürokratik işlem tamamlansın diye gübre, ilaç ve tohum firmaları atık toplayıcı firmalara devamlı para ödeyip bu mükellefiyetten kurtulacaklar. Toplayıcı firmalar da kağıt üzerinde tüm Türkiye kırsalını dolaşıp ilgili firmanın atık ambalajlarını topladıklarını rapor edecek. Bunun gerçekçi olması mümkün mü?

Bu da aklıma meşhur Teyo Emminin palavralarını getirdi. Hani Erzurum’dan bisikletiyle Palandöken Dağına çıkıp kayak yaptıktan sonra dönüşte hızını alamayıp ta Bursa Uludağ’a kadar çıkıp ve yolda kara saplanan tır, kamyon vs. arabaları da yine bisikletiyle çektiğini söyleyip “bende yalan ve hilaf yok” diyen Teyo Emmi…

Atık toplayıcı firma da her sabah atık arabasını hazırlayıp tüm Türkiye kırsalındaki atıkları Antalya’daki atık toplama merkezine getirdiğini rapor ederse ve bunu da domuz raporunda olduğu gibi mizahçılar allayıp pullayıp okuyucularına servis yaparlarsa kimse şaşmasın.

Bu yönetmeliğin çevreyi koruma, atıkları da değerlendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmış olduğundan şüphem yok. Ancak uygulamanın gerçekçi olamayacağı ve birçok sektörün birilerine gereksiz ödemeler yapacağından eminim. Zaten bu uygulama kağıt üzerinde başlamış bile, ödemeler de gerçekten yapılıyor. Bizden ilgililere ve ilgisizlere! söylemesi. 

Tüketiciler Birliği Antalya Şubenin Tarım Komisyonu olarak konuyu takip etmeye ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yönetmeliğin tekrar gözden geçirilme temennisiyle.

Bizler yaşanabilir bir gezegen için çok şey istemeye devam edeceğiz…

Sebahattin EMÜL
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari