AVRUPA PARLAMENTOSUNDA “DENİZ FENERİ” SORUSU

Temmuz 25, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDA

Bir AP üyesi, AB ve Türk Hükümeti arasında adli konularda yapılanları sordu

Avrupa Parlamentosu Üyesi Emine Bozkurt, Avrupa Konseyi’ne, Deniz Feneri e.V. dahil İslami yatırım kurumlarıyla ilgili adli kovuşturmalarda, AB üye devletleri ve Türk Hükümeti’nin “daha iyi işbirliği yapması” yönündeki resmi tavsiyeye uyulup uyulmadığını sordu.

Avrupa Parlamentosu Üyelerinden Emine Bozkurt, Avrupa Konseyi’nin yanıtlaması istemiyle Parlamento başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinin konusunu“ ‘Yeşil Fonlar’ (Türkiye’de yerleşik İslami yatırım fonları, holding şirketleri, ortaklıklar ve küçük ölçekli işletmeler)” diye belirledi. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye hakkındaki son İlerleme Raporu üzerine alınan bir karara, Avrupa Parlamentosu’nda iki en büyük grubun talebi üzerine bir paragraf eklendiği, burada Türk Hükümeti ve yargı yetkililerinden, çoğunluğu Türk soyundan gelen, dolandırıcılık kurbanı olmuş AB vatandaşı ya da yerleşikleriyle ilgili ceza davalarında AB’ye üye devletler ve bunların yetkilileriyle “daha iyi işbirliği” yapmalarının istendiği belirtildi. Soru önergesinde “Yeşil Fonlar” ve “Almanya’da yerleşik bir yardım kuruluşu Deniz Feneri e.V.” davası örnek gösterildi.

“Avrupa Konseyi, Türkiye’yle ilgili 2008 yılı ilerleme raporuyla ilgili kararda yer alan bu paragrafı dikkate aldı mı?” sorusunun yöneltildiği önergede şöyle denildi:

“-Avrupa Konseyi, Konsey ve Türk yetkilileri arasında, ‘Yeşil Fonlar’ denilen kuruluşlar hakkında yapılan temasları, özellikle faillerin karşı karşıya kaldıkları adli kovuşturmalar, kurbanlar için tazmin olanakları, Avrupa’da hala etkin olan hileli şirketlerin kapatılması ve benzer dolandırıcılıkların gelecekte de olmasını engellemek üzere atılacak adımlar itibarıyla tanımlayabilir mi?

-Milyarlarca avroyla ölçülen bu tür bir dolandırıcılığın büyüklüğü ve bu hileli holding şirketlerinin en az 15 AB ülkesinde çalıştığı yönündeki haberler dikkate alındığında, Konsey ya da AB Üye Devletleri’nden biri (Merkezi Lahey’de bulunan Avrupa soruşturma bürosu) Eurojust’tan bu dolandırıcılığın araştırılmasını istedi mi? Komisyon ne tür yasal soruşturmalar başlatılmış olduğunu açıklayabilir mi?

-Konsey, bu tür dolandırıcılıkların üstesinden gelmek ve kurbanlarına etkin yasal destek sağlamak için taslak çalışma yapmayı istemekte midir? Eğer öyleyse Komisyon’un teklifi nasıl ve ne zaman olacaktır?”

Avrupa Birliği’nin yasama organı Avrupa Parlamentosu’nda, üyeler soru önergelerini AB Komisyonu yanı sıra bir başka üst yürütme organı olan Konsey’in yanıtlaması için de sunabiliyorlar.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari