AYIK; TURİZM SEKTÖRÜNÜN KÜÇÜLMEYE TAHAMMÜLÜ YOK

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

AYIK; TURİZM SEKTÖRÜNÜN KÜÇÜLMEYE TAHAMMÜLÜ YOK

Turizm sektörünün küçülmeye tahammülü yok

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) eski Başkanı Osman Ayık, bu yıl, geçen yıla göre turizmin Türkiye genelinde yüzde 1.1 oranında büyürken, Antalya bölgesinde yüzde 6 lık bir düşüş yaşandığını söyledi.

Osman Ayık, bu yıl turizmde Antalya da yüzde 6 lık düşüş olmasına rağmen Türkiye genelindeki artışın sevindirici olduğuna dikkati çekerek, Dünyada yaşanan büyük ekonomik krize rağmen Türkiye genelindeki turist sayısı artışı sevindirici. Turizmde rakip ülkelere baktığımızda onlardaki düşüş çok daha büyük dedi.
    
KÜÇÜLMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Türk turizminin küçülmeye tahammülü olmadığına işaret eden Ayık, Türk turizminin 10 yılda ortaya koyduğu büyüme trendini devem ettirmesi gerekiyor. Türk turizminin büyümeye ihtiyacı var. Turizmdeki büyük hedefleri yakalamak için küçülmemek lazım. Son 10 yılda yakalanan büyüme trendi devam ettirilmelidir diye konuştu.

Turizmin büyüme trendini sürdürmesi için gelecek yıl için çok ciddi çalışma yapılması gerektiğini anlatan Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü: Gelecek yıl için şimdiden hazırlanmalıyız. Planlamalar yapıp, tanıtıma ağırlık vermeli, gelecek yıl için gerekli tedbirler alınarak küçülme mutlaka büyümeye dönüştürülmeli.

Bunda dünyadaki ekonomik göstergelerin etkisi var. Dünya ekonomisi 2010 yılında küçülmeden pozitife doğru gelişme gösterirse dünya turizm olumlu etkilenir. Türk turizminin krizden çok az etkilenmesinin nedeni, rakiplerimize göre otel fiyatlarımız daha ucuz ve her şey dahil sistemini iyi uygulamamızdır.
    
ANTALYA BÖLGESİNDE TURİZM NEDEN KÜÇÜLDÜ

Antalya bölgesine turistlerin ağırlıklı olarak Batı Avrupa, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ndan geldiğini vurgulayan Ayık, sözlerini şöyle tamamladı: Bu yıl ekonomik kriz nedeniyle Batı Avrupa pazarında biraz daralma var.

İngiltere ve İskandinavya ülkelerinin pazarında ise artış oldu. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ekonomik krizden çok etkilendi. Bu ülkelerden gelen turistlerde de büyük daralma var. Ayrıca en büyük pazarlardan biri olan iç pazarda beklenen hareket olmayınca Antalya bölgesindeki turist sayısında azalma oldu.

AYIŞIĞI

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari