BABA KOKUSU – BABA KORKUSU

Ağustos 3, 2009 tarihinde tarafından  
BİZİM KEMER YAZILARI kategorisinde yayımlanmıştır.

BABA KOKUSU - BABA KORKUSU

Bu yazım geçmişte Kemer Hâkimiyet Gazetesi ve sitesinde yayımlanmıştır.  Hüseyin SOYDABAŞ

BABA KOKUSU 

Memlekette, İzmit’te evimizdeyiz. Yıl 1989 Babamı son görüşüm hasta yatağındaydı. Kardeşim ve annem başında Kuran-ı Kerim okurken bana doktor getirmek düşmüştü. Şekere bağlı felç geçirmiş, birkaç yıl direnmişti. Öleceğini hiç düşünmemiştim. Ona toz konduramayan ben ölümü nasıl kondururdum. Doktor arkadaşım diyebileceğim, samimi bir ağabey Antalya Serik’li Op. Dr. Süleyman Balcı. Hemen hemen iki buçuk yıldır babamın hastalığı ile ilgileniyor, onu yaşatmaya çalışırken aslında beni onun ölümüne hazırlıyor gibiydi. Vakit gece yarısını geçmişti. Hastaneye gittim, o gece nöbetçi doktor olduğunu biliyordum. Niyetim, yerinden kaldıramadığımız o dev babam için eve bir doktor getirmekti. Yüzüme baktı ve “Haşim Amca kötüleşti mi” ? Dedi. Evet, anlamında başımı salladım. “Ölüyor, Hüseyin” dedi ve devam etti, “hastanedeki tüm imkânları kullanabiliriz, istiyorsan ambulansla aldıralım, ama bana sorarsan kendi evinde ve yatağında, sizin yanınızda can versin, görevimiz acı dindirmek, daha fazla acı çektirmeyelim” Beni hastaneye getiren taksiyi bile unutmuşum. Koştuğumu hatırlıyorum, gözlerimden önümü görmemi engelleyecek kadar yaş akıyor, eve koşuyordum, ama eve varmayı, o kötü haberi duymayı istemiyordum. Yollar bitti, babamı son defa canlı olarak görememiştim. Babamı son koklamam, ölümü de ilk koklamam olmuştu. Daha sonra kızımı, kardeşimi kaybettim. Ama babamın acısını hala içimde, çok derinlerde hissederim. Ve ne zaman, nerede bir yetişkin erkek ölümü duysam, babamın kokusu aklıma gelir. Acaba çocukları son defa görebilmiş, babalarını koklayabilmiş midir diye düşünür dururum. Bitmeyen bir özlemdir benim için, baba kokusunun peşinde koşmak.

BABA KORKUSU

Beni çok üzen ikinci baba vakası; geçen yerel seçimlerde Mustafa Gül’le, Babası İsmail Gül’ün arasının açılması olayıdır. Değil belediye başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı bile Mustafa Gül’ü haklı göstermez. Ama olan olmuş, küçükler özür dilemiş, büyükler affetmiştir. Benim asıl incelemek istediğim olayın diğer yüzüdür. Bir babadan niçin bu kadar korkulur, bir baba ile oğlun barışması neden bu kadar başkalarını üzer veya aralarının bozuk olması neden başkaları için bu kadar önemlidir. Neden bazı gazeteler bu baba oğul ilişkisinden nemalanmak peşindedir.

Bunun arkasında “ya Mustafa Gül, Belediye Başkanı olursa” korkusu vardır. O günleri siyaseten yaşamamış olduğum için, sorarak öğrendim. İnanın ister Gül’ün yanında, ister Gül’ün karşısında olsunlar hiç kimse, onun için “belediyenin bir zerresine itibar etti” diyemedi. Ve gerek taraftarları, gerek seçmenler, bir dönem mensubu olduğu partinin isim ve alametlerini seçim bürosundan kaldırma cesaretini göstererek ve kendi adınla seçime katılan, bu adama yine güvendiler, yine itibar ettiler. Geçen yerel seçimlerde iktidar partisinin yerel seçimleri kaybetmesine yol açan ayak oyunlarına karşılık bu adam, seçimlere 24 gün kala Milliyetçi Hareket Partisine gitmiş, belediye başkan adayı olmuş ve partinin yerel seçim oylarını 125 ten 2532 ye çıkarmıştır. Yani, Mustafa Gül hep savunduğum; partiler insanları değil, insanlar partileri şereflendirir sözümün bir örneğidir. Ve artık partisi “Gül” adıdır.

Bu bağlamda, başkanlık günlerini sorduğum kişilere, şunu da sordum. Mustafa Gül’ün Babası İsmail Bey, belediyeden fayda sağlamış, bir rant elde etmiş midir?

Ortak cevap, ne babasının nede Gül soyadını taşıyanların maddi ve manevi olarak belediyeden bir fayda sağlamadığı, aksine İsmail Beyin belediyeye maddi katkıda bulunduğu, dahası belediyeden fayda uman bazı akrabaların taraf değiştirdiği şeklinde olmuştur. Hatta akrabası olduğu halde renk vermek istemeyen bir ticaret büyüğümüz, “o dönemde Kemer’i; ne Gül ailesi, Ne İsmail Gül, nede başka güçler değil, sadece Başkan Mustafa Gül yönetti” diyerek, o günlere olan özlemini dile getirmiştir.

Tarafsız bir gözlemci ve bir baba olarak sön sözlerim şunlardır. Dostların barışmalarına, düşmanların dargınlıklarına sevindiği bu durum, artık bitmelidir. Evladın başarısı, babanın eseridir. Ve ailesinin yeri bu adamın yanı olmalıdır, en azından karşısında olmamak gerekir. Başka kutuplar aramak, başka kutuplardan fayda sağlanacağı anlamını taşır ve bu Gül Ailesine yapılan bir haksızlık olur.

Haddim olmayarak İsmail Beye söyleyeceğim şunlardır. Aleyhte yazılanlar korkunun eseridir. Siz öncelikle oğlunuza sımsıkı sarılın, bu siyasetten daha önemlidir ve insan olmanın erdemidir. Daha sonra akrabalarınızı, bilhassa eskimeyen dostlarınızı ziyaret ederek oğlunuzun başarısı için siyaset yapın, onun için oy isteyin. Bu oğlunuza değil, Kemer’e olan borcunuzdur.

Ve unutmayın; istisnalar vardır ama herkes bir gün öyle veya böyle toprağına dönecektir. Kemer’in İsmail Ağa’ya olduğu kadar, İsmail Ağa’nın da Kemer’e ihtiyacı vardır.

AKP’Mİ ŞEKER’E, ŞEKER’Mİ AKP’YE GEREKLİ

Bir siyasi marka isimde Hasan Şeker’dir. Artık hangi partiye giderse gitsin, taraftar ve seçmenlerini de gittiği yere taşıyacağı aşikârdır. Gül adı gibi Şeker adı da adeta bir partidir. Ve Kemer’in partiye değil yöneticiye ihtiyacı vardır. Parti sadece ilgili siyasi kanunun gereği olarak olmamız gereken yerdir.

“Daha iyi şeyleri, daha kısa zamanda yapabilmek ve bunları yaptıktan sonra münferit şikâyetlerin yarattığı teftişleri bertaraf edebilmek” gerekçesi ile iktidar partisinden belediye başkanı olabilmek istediğini Sevgili Başkanımız Hasan Şeker hemen her yerde söylemekte ve bu yönde çalışmalar yapmaktadır. Bana göre bu kavuşma her iki taraf içinde zararlıdır.

Şeker Başkanımız yönünden incelersek, seçmenin konuşmalarına kulak vermemiz gerekir. Seçmenin söylediklerinin özeti şöyledir. “Eğer bu gerçekleşirse Şeker Başkanımıza olan güvenimiz sarsılır, bu politik zırhın içine girmeyi gerektirecek bir suiistimal mi var. Turizme bakış açısı belli olan ve Anayasa Mahkemesi tarafından ihtarı bulunan bir partinin Kemer’e verebileceği ne olabilir ki.

Gerçektende bana göre bazı görevlerin yerine getirilmesinde bazı kanun ve yönetmeliklere uygun olmayan şeyler oluşabilir. Mesela “yeni otogarımız” Bu çok başarılı bir projedir. Kemer’in yüz akıdır. Bunun yapımı sırasında kabahat nispetinde oluşmuş bazı eksiklikler varsa, bu yapının tümünü karalayamaz ve yıkılamaz. Kemer’in gelişim sürecinde yapılan ve ekonomik ömrünü tamamlayarak yeni yerine nakledilen sanayinin yerine, böylesine göze hoş gelen bir yapının yapılması bir hizmettir ve bu hizmet gölgelenemez.

Diğer yandan AKP’nin Kemer’de kuruluş ve sürecinin hikâyesini bilen herkes; Kurucu Başkan Mustafa Bilici’yi, Hasan Şeker’in “bu parti Atatürk düşmanıdır” gerekçesiyle istifa ettirdiğini bilmektedir. Benim AKP İlçe Başkanlığım döneminde kendisine şu anda AKP ilçe Başkanı olan Sn. Zafer Yaman ve yönetim kurulu üyesi olan Helim Beyin yanında Hannover Paşa restoranda yapmış olduğum AKP ye katılma teklifime “Bu partiden hiçbir şey olmaz” diyerek reddettiğini bilmektedir. Dahası eski ve rahmetli AKP İl Başkanı Hamza Taş’ın, kendisine Kuğulu Park Restoranda yaptığı AKP ye geçme teklifine verdiği cevabı herkes bilmektedir.

Hal ve gelişmeler böyleyken bir isim ve bir marka olan Hasan Şeker’in AKP ye girmesi de, üç defa reddedilen bir partinin, sırf oy kaybına tahammülü olmaması ve geçen seçimlerde yaşadığı hezimeti unutturabilmesi için bu adaylığı kabullenmesi de, Kemer yakın siyasi tarihini yazanlardan biri olarak bana ve Kemer’de yaşamak, hak ettiği hizmeti almaktan başka bir düşüncesi olmayan seçmenlere de zulüm gelmektedir.  

Bana göre ikisinin de bir birine ihtiyacı yoktur, bir birlerinden ayrı kuracakları kadro ile daha iyisini yapacaklardır.

 Sevgi ve saygılarımla..

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari