BAKAN FARUK ÇELİK İN KATILDIĞI NALAS GENEL KURULU YAPILDI

Aralık 11, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

BAKAN FARUK ÇELİK İN KATILDIĞI NALAS GENEL KURULU YAPILDI

NALAS 5. Genel Kurulu Toplantısı, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Çelik, etkinliğin İstanbul’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlar’da barış ortamının sürmesini istediklerini belirtti.

Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın  5. Genel Kurul toplantısı yapıldı. Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde Taksim Elite World Otel’de gerçekleştirildi. Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra çok sayıda belediye başkanı ve üst düzey bürokratın katıldığı etkinlikte NALAS’ın başkanlık ve yönetim kurulu seçimi de yapıldı. NALAS Başkanlığı’na Bulgaristan’ın Gotce Deltsev Belediye Başkanı Vladimir Moskov seçilirken, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, NALAS’ın Başkan Yardımcılığına seçildi.

İki gün süren ve Taksim Elite World Otel’de gerçekleştirilen NALAS Genel Kurul Toplantısına, yurtiçinden ve yurtdışından geniş katılım oldu. Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen genel kurul toplantısında Arnavutluk, Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan çok sayıda belediye başkanı ile yerel yönetim birlikleri katıldı. Etkinlikte, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, AB Bölgeler Komitesi gibi kuruluşlar da üst düzeyde temsil edildi.

Beşincisi gerçekleşen NALAS Genel Kurulu’nda, NALAS Başkanı Tarzan Milosevic, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Avrupa Parlamentosu üyesi Tanja Fajon, Avrupa Konseyi temsilcisi Yavuz Mildon ve Devlet Bakanı Faruk Çelik konuşma yaptı.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlar’da barış ortamının hakim olması için yapılan çalışmaların önemine değindiği konuşmasında, “Dünya savaşlarının ardından, birbirini yok etmeye çalışan milletler, ortak amaç doğrultusunda Avrupa Birliği’ni kurdular. Ortak refah ve dostluk duygusuyla hareket edince, her şey çok güzel oluyor. Bu bağlamda yerel yönetimlere de çok büyük görevler düşüyor. NALAS, Balkan ülkelerini bir araya getiren çok önemli bir oluşumdur. Üye ülkelerin hepsi iyi niyetle, balkanların gelişmesi, ilerlemesi, demokrasi ve barışın hakim olması için önemli çalışmalar yapmaktadır. Bizler de Balkanlar’da barış rüzgarlarının esmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Marmara Belediyeler Birliği, NALAS’a büyük önem ve değer veriyor. Belediyecilik alanında, NALAS’a üye ülkelerle ve çeşitli yerel yönetimlerle önemli işbirlikleri yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’se yaptığı konuşmada, NALAS yetkililerini İstanbul’da ağırlamaktan ötürü mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Coğrafi konumu, tarihi geçmişi ve üstün nitelikleriyle İstanbul, Balkanlar olarak adlandırılan Güney-Doğu Avrupa’da en yoğun nüfusa sahip ve belediyecilik alanında en gelişmiş şehirlerimizden biridir. Bu bakımdan bu önemli genel kurul toplantısının İstanbul’da gerçekleştirilmesi, çok anlamlıdır. NALAS’a üye ülkelerin yerel yönetimleri ile belediyelerimiz arasında çok sayıda ilişki geliştirme amaçlı etkinlik olmuştur. Yine Bakanlığımıza bağlı bulunan TİKA (Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı) NALAS üyesi belediyelerle sayısız işbirliği ve ortak organizasyon yapmıştır. Hükümetimiz tarafından dostluk ve kardeşlik duygularıyla geliştirilen yapıcı dış politika sayesinde, tüm dünya ile bağlantı kurmayı sürdüreceğiz” dedi.

————————————–

Marmara Belediyeler Birliği

www.marmara.gov.tr

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari