BAKAN YILDIRIM, BU YIL SONU İTİBARİYLE ANKARA-KIRIKKALE BÖLÜNMÜŞ YOL ÇALIŞMALARININ TAMAMLANACAĞINI BİLDİRDİ

Ağustos 30, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BAKAN YILDIRIM, BU YIL SONU İTİBARİYLE ANKARA-KIRIKKALE BÖLÜNMÜŞ YOL ÇALIŞMALARININ TAMAMLANACAĞINI BİLDİRDİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu yıl sonu itibarıyla Ankara-Kırıkkale bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanacağını bildirerek, “Burada 60 milyon lira tasarruf sağlanacak” dedi.

Yıldırım, Elmadağ’da yeni inşa edilen viyadükte basın açıklaması yaptı.

Projenin başlangıç tarihinin 1998’in Ocak ayı olduğunu belirten Yıldırım, yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla ayrılan ödeneklerin yetersizliği nedeniyle proje bitirilme süresinin 2024’e revize edildiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, “2024 yılına kadar da bu Elmadağ rampalarında, diğer adıyla ölüm rampalarında birçok kaza ve birçok can kaybı yaşayacaktık. Arkadaşlarımızla oturduk, değerlendirdik ve dedik ki ‘bu yol bizim için en öncelikli yollardan bir tanesi’ ve geçen yıl, ‘bu yola ne kaynak gerekiyorsa onu aktaralım’ dedik” diye konuştu. 

“Ekimde bitecek”

Yolu bitirdiklerinde toplam harcamanın yaklaşık 200 trilyonu bulacağını da bildiren Yıldırım, “Böylece artık sürücülerimizin Elmadağ rampalarındaki korkulu rüyası sona ermiş olacak” dedi.

Yıldırım, viyadüğün Ekim ayı sonunda bir tarafını açmış olacaklarını belirterek, viyadüğün iki tarafının da açılması çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Çalışmanın geçen yıl haziran ayında başladığını ancak asıl çalışmanın geçen altı ay içinde gerçekleştiğini ifade eden Yıldırım, “Bu sene sonu itibarıyla Ankara’dan Kırıkkale’ye olan mesafe tamamen bitmiş olacak. Son kat asfalt hariç, aşınma seviyesinde yolu trafiğe açmış olacağız” dedi.

Yolun 2×3 şerit olduğunu, rampa olduğu için bir de tırmanma şeridi koyduklarını dile getiren Yıldırım, dolayısıyla 6 şeritli bir otoyol standardında yola sahip olunacağını belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Hedefimiz, 2010 yılı sonunda Edirne’den Doğubayazıt’a kadar tamamen hattı, İpek Yolu hattını, hem kuzeyden hem de Yozgat, Sivas üzerinden olmak üzere bölünmüş yol haline getirmek.

Burada bu rampaların virajlarının ortadan kaldırılması, trafik kör noktalarının ortadan kaldırılmasıyla tabii trafik emniyeti sağlanacağı gibi, araçların işletme masraflarında da yılda 60 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Bir başka deyişle 5-6 yıl gibi kısa bir sürede bu yola harcanan tüm parayı tekrar kazanmış olacağız. Tabii çevreye de emisyon, egzoz gazı daha az neşredilmiş olacak. Bu bakımdan çevreyi korumaya ayrı bir katkı sağlamış olacağız.

Yol standardı yükseldiği için buradaki trafikte yüzde 60 civarında bir artışı da rahatlıkla bu yol kaldırabilecektir.”

“Krizin ilacı yatırım”

Bir gazetecinin, IMF’nin kamu borçlarının kısıtlanması yönündeki taleplerini hatırlatması ve “Bundan rahatsız mısınız?” diye sorması üzerine Yıldırım, “Biz hiçbir şeyden rahatsız değiliz. Çünkü biz işlerimizi yapmaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

Yıldırım şöyle devam etti:

“Biz, yatırımlara, yol yapımına, havaalanı yapımına, liman yapımına, demir yolu yapımına hiç ara vermedik, kriz süresinde de ara vermedik, bundan sonra da ara vermeyi düşünmüyoruz.

Ben IMF’nin de böyle düşündüğünü zannetmiyorum. Çünkü krizin ilacı yatırımdır. Çünkü krizde ne oluyor? Uluslararası ticarette daralma oluyor. Ülke içindeki piyasalarda daralma oluyor, durgunluk oluyor, üretimde azalma oluyor. Bunun tek çaresi, talep sorunu olmayan alanlara yatırım yapmak.

Talep sorunu olmayan alan nedir? Otomotiv üretirsiniz, tekstil üretirsiniz, elinizde kalır, onun size bir maliyeti var ama yol yaparsanız yola her zaman talep vardır. Cumhuriyet’in kuruluşunda da talep vardı, bugün de talep var.

Büyük Atatürk ne diyordu Cumhuriyet’in ilk yıllarında? ‘Nereye gitsem benden yol ve su istiyorlar, okul istiyorlar.’ Bugün de nereye gitsek yol istiyorlar, su istiyorlar, okul istiyorlar ama biliyorsunuz, KÖYDES projesiyle, bölünmüş yollar projesiyle ve milli eğitimde başlattığımız hamlelerle vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarını yüzde 95’ler seviyesinde gördük.”

3. köprü

İstanbul’da yapılması planlanan 3. köprünün güzergahına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine de Bakan Yıldırım, bu konuda çok şey konuşulduğunu, hiçbir şeyin sır olmadığını söyledi. Yıldırım, “Gözükmeden, hiçbir şey açıklamadan, ne köprü yapabilirsiniz, ne yol yapabilirsiniz” dedi.

Güzergahların hepsinin belli ve çalışmalarının yapıldığını vurgulayan Yıldırım, bir güzergahın ortaya çıkmasının şartının, önce o güzergahın bütün yönleriyle incelenmesi olduğuna dikkati çekti.

DÜNYA

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari