BANKALAR VERDİKLERİ KREDİLERLE HALKI KAZANMADIĞI PARALARLA BORÇLANDIRDI

Mayıs 12, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

BANKALAR VERDİKLERİ KREDİLERLE HALKI KAZANMADIĞI PARALARLA BORÇLANDIRDI

Saadet Partisi Genel Başkanıı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü’ne ‘Türkiye’nin ekonomi-politik yolları ve çözüm önerileri’ konulu bir konferans verdi.

Üniversitenin Dolapdere’deki kampüsünda yapılan konferansı, Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri ile partinin İstanbul İl Başkanı ve GİK Üyesi Erol Erdoğan da takip etti. Türkiye’deki bürokrasi, ekonomi ve yükseköğretim alanlarında karar verme yetkisinin milletten alınıp üst kurullara verildiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Karar alma mercilerinde milletin olmadığı bir sistem nasıl demokratik olabilir. Buralarda millet olmadığı için sürekli kurumlar arasında kavga meydana geliyor” diye konuştu.

7 yıldan bu yana iktidar ile muhalefetin milletin hayrına olacak hiçbir konuda ortaklaşa bir karar almadığını ifade eden Kurtulmuş, “Bu siyaset üslubu bizlere soğuk savaştan mirastır. İçinde olduğumuz Anayasa sürecinde AK Parti’li milletvekillerinin hayır diyeceği hiç madde yok mu? Aynı şekilde CHP’li vekillerin evet diyeceği hiç madde bulunmaz mı” ifadelerini kullandı. Türkiye’de siyasetin rant üreten bir mekanizma haline geldiğini söyleyen Kurtulmuş, “Yapılması planlanan 3. Boğaz Köprüsü güzergahında olağanüstü bir rant oluşma ihtimali var. Ama bu kararda da millet yok” şeklinde konuştu.

Bütün bunların uygulanan ekonomik programın doğal bir sonucu olduğunun altını çizen Saadet Lideri, “Acilen bütün alanlarda bir reform sürecine gidilmeli” dedi. Vesayetin her türlüsüne karşı çıkmadan demokrat olunamayacağını dile getiren Kurtulmuş, “Askeri vesayete, milletin tercihini hiçe saydıkları için karşıyız. Ama seçim sistemindeki, halkın tercihini çöpe atan seçim barajını, sivil vesayeti, istikrar kelimesini öne sürüp koruyorsunuz. Askeri vesayet ile sivil vesayet arasında fark yoktur” ifadelerini kullandı.  Kurtulmuş, IMF’nin dış kaynaklı bir vesayet biçimi olduğunu söyledi.

“Bankalar verdikleri kredilerle halkı kazanmadığı paralarla borçlandırdı”

Vergi alınması gereken insanlardan vergi alınmadığının altını çizen Saadet Lideri, kazançtan alınan verginin yüzde 25 civarında olduğunu söyleyerek, “Alınan vergilerin yüzde 70’i dolaylı vergilerdir. Söz konusu dolaylı vergiler doğrudan zulümdür” dedi. Türkiye’de uygulanan ekonomik modelin diğer bir ayağının halkı borçlandırma çalışmaları olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Bankalar verdikleri kredilerle halkı kazanmadığı paralarla borçlandırdı. Türkiye’de kamu kurumları büyük bir özelleştirmeyle sermayeye verildi. Şu ana kadar GSM operatörleri dahil, özelleştirmelerden kazancımız 50 milyar dolardır. Ama Türkiye’nin bir yıllık iç borç faizi 56.8 milyar liradır. Özelleştirmelerden elde ettiğimiz geliri 16 bin aileye faiz olarak vermişiz” ifadelerini kullandı.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari