BAŞBAKAN ABD’DE AŞI OLACAK

Kasım 17, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

BAŞBAKAN ABD'DE AŞI OLACAK

Ankara kulislerinde Başbakan Erdoğan’ın 7 Aralık’da yapacağı ABD gezisi sırasında, bu ülkede kullanılan domuz gribi aşısı olacağı öne sürüldü.

Ankara kulislerinde ilginç bir iddia ortaya atıldı ve “Ben aşı olmayacağım” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’da yapacağı ABD gezisi sırasında, bu ülkede kullanılan aşılardan olacağı öne sürüldü. Erdoğan “ABD’de uygulanan aşı farklı” açıklaması da dikkat çekmişti.

ABD’deki aşılarda, “Adjuvan” adlı madde yer almıyor. Türkiye’deki aşılar ise, öldürülmüş virüs etkisini arttırmak için aşıya eklenen “Adjuvan” içeriyor.

Gazeteport’un haberine göre Erdoğan 3 Kasım günü TBMM’deki grup toplantısında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a kızmış ve “Aşı konusunda Sağlık bakanımla aynı düşünmüyorum. Kimse aşı için zorlanmamalı” demişti. Erdoğan kendisinin aşı olmayacağını açıklamış ve Sağlık Bakanına, “Benim ve Cumhurbaşkanının adını da vermişsin bunu düzelt” demişti.

ABD’DEKİ AŞI FARKLI

Başbakan 8 Kasım günü TRT’de katıldığı programda ise ABD’deki aşı ile Türkiye’ye ithal edilen aşıların farklı olduğunu açıklamış ve ” ABD’nin kullandığı aşılarda farklı şeyler olduğu, bize gelende farklı şeyler olduğu belirtiliyor” demişti. Amerika’da kullanılan aşı “Adjuvansız” Türkiye’deki aşı ise “Adjuvanlı” olarak adlandırılıyor.

Adjuvan adı verilen madde, aşı içindeki ‘İmmünojen ” (Öldürülmüş virüs) etkisini artırmak için, aşıya eklenen bir molekül’85 Bazı bilim adamları, adjuvansız aşının etkinliğinin yüzde 90, adjuvanlı aşının ise yüzde 70 olduğunu ve bu aşıda kızarıklık ve ateş gibi yan etkilerinin daha fazla görüldüğünü savunuyor. Türkiye’nin de aldığı aşılarda MF95 adında bir adjuvan bulunuyor.

ABD’de ise adjuvanlı olmayan aşı kullanılıyor ve aşı burun içine püskürtülüyor. ABD, GlaxoSmithKline firmasının aşılarını tercih ediyor. Türkiye’de kullanılan aşı ise adjuvanlı ve adaleye enjekte ediliyor. Avrupa ve Türkiye’de Novartis firmasının aşıları uygulanıyor.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Yorumlar

“BAŞBAKAN ABD’DE AŞI OLACAK” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Cemil Korkmaz dedi ki:

    Halkın bu hükümet ve mensuplarına hiç güveni kalmadı ki, ne malum daha önceden Amerikadan aşı getirtip olmadığı? Belki de o yüzden olmuyordur. Milletin de kafası karıştı. Onlar fikir dahil herşeyi Amerikadan ithal etmeyi adet edinmişler ne de olsa…!

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari