BAŞBAKAN ATSIN ÖRTÜYÜ, BİTİRSİN KAVGAYI

Ağustos 30, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BAŞBAKAN ATSIN ÖRTÜYÜ, BİTİRSİN KAVGAYI

Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘Demokratik açılım’ kavgası yapan Başbakan Erdoğan ile muhalefet liderleri Bahçeli ve Baykal’a barış çağrısı yaptı. Arınç, İçişleri Bakanı Atalay’dan önce ‘Demokratik açılım’ın şifrelerini verdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet partileri liderleri Deniz Baykal ile Devlet Bahçeli’ye ‘Demokratik açılım’ paketi konusunda tansiyonu düşürerek bir araya gelme çağrısı yaptı.

Arınç, Başbakan Erdoğan’a Şeyh Edebali’nin sözleri ve Güneydoğu’daki ‘poşu atma geleneğiyle’ çağrıda bulundu. Arınç, önceki akşam gazetelerin Ankara temsilcileriyle Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Balgat’taki binasındaki iftar yemeği sonrasında bir araya geldi.

Hükümet ve iktidar partisi içinde ağırlığa sahip olan Başbakan Yardımcısı Arınç’ın öne çıkan görüşleri şunlar:

ÖRTÜYÜ AT BİTİR: Bunlar tansiyonu artıran, yüz yüze bakamayacak hale getiren suçlamalar. Böyle devam etmesi mümkün değil. Güneydoğu Anadolu’da kavga ederlerken biri başındaki örtüyü atsa kavga bitermiş. Bu da Şeyh Edebali’nin vasiyetini sıkça hatırlayan Başbakan’a düşüyor.

‘Onlar bölmek istesin sen bütünleştirici ol, onlar sert olsun sen yumuşak ol’ der Edebali. ‘Küstüm oynamıyorum,  seni muhatap kabul etmiyorum’ tarzı iktidarın yapacağı şey değil. Bançeli ile Baykal ile bir araya gelmenin faydası var.

Böyle önemli bir konuda iktidar kanadının alttan alarak görüşmeyi kabul etmesinin olumlu yansıyacağına inanıyorum. Liderlerin çevrelerine ‘sert üslup istemiyorum’ demesi lazım. Toplumsal barış her şeyin önünde olmalı. Ellerimizi uzatmalıyız.

BAHÇELİ İTİRAZ ETMEYECEKTİR: MHP Öcalan’ın idam edilmemesi konusunda hareket etti. Mutabakatı bozmadı. Şimdi aynı konuda Bahçeli’nin zaman içinde bu sürece itiraz etmeyeceğini hayal ediyorum. Baykal’ın ise davranışlarında tutarlılık görmüyorum. Tek umudum toplumsal baskı. Kendi içlerinden gelen taleplerle mecbur kalacaklardır. 

ARA TOPLAM YARIN: Beşir Atalay gelinen süreci ortaya koyacak, özetleyecek. Umarım yılbaşına kadar konu her şeyiyle şekillenmiş ve yürürlüğe girmek üzere olur. Takvim ise ekimde milletvekilleri Ankara’ya gelince başlıyor.

Üç aylık süreç bu işi ortaya koyar gibi. Tüm kurumlarla ilişki içinde olunması lazım. İşin yargı, yasama boyutu var.  Belki birkaç madde Anayasa değişikliği, yasa değişikliği gündeme gelebilir. Bunların çözüm yeri Meclis.

25 YIL VURGUSU: Aklım, tecrübem, Türkiye’de yaşananlar, acı tecrübeler bir şeyler yapmamız gerektiğini ve en iyi konjonktürün şu an olduğunu gösteriyor. ‘Hiçbir sorun yoktur diyenlerle tartışamayız. ‘Sorun vardır, ama sadece terör sorunudur’ diyenlerle de tartışmak mümkün değil.

CHP VE MHP ZORLANIYOR: Toplumda sıcak ilgi var. Bir sosyal demokrat parti lideri olarak Baykal’ın kendi program ve düşünceleri ileriyken, AK Parti’den gelen şeye karşı çıkmaları hoş değil. Kendi tabanlarında yüzde 40’lık kitle genel başkanlarını tasvip etmiyor. İyi anlatılırsa MHP ve CHP’nin içinde sıcak bakanların sayısı yüzde 50’lerin üzerinde olacaktır.

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ:  Türkçe’nin resmi dil oluşunu tartışmamak lazım. Ana dille eğitim ve öğretimi ayrı tutmak lazım. ‘Kürtçe  resmi dillerden biri olsun’ diyene karşı tartışabiliriz. Düşünce ve fikirlerde DTP’nin bazı düşünceleri MHP’den ve CHP’den çok daha olumlu.

DAĞDAKİLERİN İNDİRİLMESİ: Genelkurmay Başkanlarımız İlker Başbuğ da Yaşar Büyükanıt da önemli olan dağa çıkışları durdurmak ve dağdakileri indirmek demişlerdi. Bu çok önemli.  TCK 221. madde imkan vermektedir. Belki bu sözleri özendirici de olacak.

‘KARAYILAN VE BAYIK NE OLACAK?’ Murat Karayılan, Cemil Bayık’la ilgili çok önemli kararlar alınması lazım. Uluslararası örgütler konusunda bazı örnekler var. Örgütün tamamen tavsiyesi konusunda ciddi kararlı hareket yapılacaksa bunların da düşünülmesi lazım. Bu projenin 10 maddesi varsa biri de budur. 

Çiller bunu asker gücüyle yok etmek istedi. Çözülmediği görüldü. Sadece polisiye tedbirlerle, bombalamayla çözülecek gibi gözükmüyor. TSK da sosyal, siyasi, ekonomik boyuta dikkat çekiyor. Örgütün tavsiyesini de bu program içinde bir yerlerde çözmeliyiz.

ABD PLANI DİYEN GERİ ZEKALI: ‘ABD’de yazılmış, Türkiye’de AKP uyguluyor’ demek biraz geri zekalı işi. Bunu yapsa yapsa birileri yapar. ABD’nin lojistik ve psikolojik desteği arkamızda ama bu bizim kendi sürecimiz.

VURAL’IN YANINDA GENÇ, MELEKMİŞ: Oktay Vural’dan her gün hakaret yemek bize ağır geliyor. Cevap verelim diyoruz ama süreç uğruna katlanıyoruz. Kamer Genç bile daha şirin gözükmeye başladı. Ne kadar sevimliymiş.

Hayatta sevmediğim bir insan, Vural yüzünden melek gibi gelmeye başladı. Beterin beteri vardır. Adama ‘Tillo’lusun’ dedim, inadından ‘Aydınlar’ diyor. Genç olsa, ‘Dersim’ derdi.

GÜL’ÜN MÜDAHALESİ DOĞRU OLMAZ: Cumhurbaşkanı söyledi söyleyeceğini. Bu makamdan, partilerle bir araya gelmesi mümkün değil. Kaldı ki ‘MGK hakkında size bilgi vereyim’ dedi, ret yanıtı aldı. ‘Sen Bizans tekfuru musun’ üslubuyla Cumhurbaşkanı neyi ele alacak?

DTP’Yİ ZORLARSANIZ: Baykal’ın ‘DTP ile yapılan görüşme İmralı ile görüşmedir’ sözleri bombadır. DTP’yi yasal olmayan noktaya sokarsanız oradaki halka söyleyecek sözünüz kalmaz. Masum Kürtlerle teröristleri aynı kefeye koymuş olursunuz.

MEDYA DESTEĞİ: Medyanın yüzde 60 ve biraz daha üstü olumlu, sıcak bakıp destekliyor. Olumsuz ve taraf tutarak yaklaşmıyorlar.

(Aralarında AKŞAM’ın yayınladığı anketin de yer aldığı kamuoyu yoklamalarına atıf yaparak) Halkın desteğinin yüzde 45-48’lere çıkmasında etkili olmuş. Bu bugüne kadarki kabullerin üzerindedir. Benim bile düşüncelerimin üzerinde. Medyanın halkı bilgilendirmesi çok önemli.

BAŞBUĞ’UN AÇIKLAMASI: Genelkurmay Başkanı, MGK’da yer alan cümleyi tekrarladı. ‘Asker hükümetle ayrı düşüyor’ diye sevinenler varsa siyaset adına ayıp. Siyaset askerin mutlaka dediğini yapan bir kurum değil.

Silahlı kuvvetler söylediğini söyleyecek nihayet hükümet uygulayacak. Siyasetçi ‘ben askerin dediğine bakarım’ diyorsa ‘siyaseten mevta’dır. Genelkurmay Başkanı bildiri dışında bir şey söylemedi. Bence en can alıcı cümle sürecin devamı yönünde tavsiye kararıdır.

TEĞMENİN EDEPSİZLİĞİ;Öyle bir noktaya geldi ki bu mesele anneler bağırmaya başladı. ‘Vatan sağolsun demeyeceğim’ diyorlar. Hele hele bir teğmenin edepsizliğiyle dört askerin hayatını kaybetmesi.

ŞEHİT CENEZESİNDE YUHALANDIM: Manisa, şehit cenazesinde Meclis Başkanı yuhalanan, yuhalatılan bir yer. O da benim. Bunu bir daha yapmamaları için o kadar ihtiyacımız var ki bu açılıma. Özellikle tertiplenmiş olaydı.

Sorumlularını biliyorum. Türkiye’de onlarca, yüzlerce şehit aileleri var. Başkanını bile bilmezsiniz. Esas şehitlerin anne babaları önlerine bakar konuşamaz bile. Bu çok konuşanlara baksanız onlar profesyonel ağlayıcı. Gerçek anaların ‘kanı durdurun’ sözünü biz kendimize şiar alıyoruz.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari