BAŞBAKAN SİYASETİN PELE’SİDİR

Temmuz 27, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BAŞBAKAN SİYASETİN PELE’SİDİR

Gazeteci-yazar sıfatına ‘dünür’ü de ekleyen Sadık Albayrak’la, hem kendisinin hem de Başbakan Erdoğan’ın torunlarıyla olan diyaloğunu ve torun sevgisini konuştuk.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile Sadık Albayrak’ın küçük oğlu Berat Albayrak, 2004 yılında evlendi. Ahmet Akif adında 2,5 yaşında bir çocukları olan çift, ikinci çocuklarının doğumu için de gün sayıyor. İkinci torunla birlikte, 55 yaşındaki Başbakan Erdoğan da, ondan 12 yaş büyük 67 yaşındaki Albayrak da, 3 torun sahibi birer dede olacak. Gazetelerde ‘Erdoğan’a üçüncü torun’ haberleri çıkınca Sadık Albayrak’ın kapısını çaldık. Sadık Albayrak, fırsat buldukça İstanbul’dan kaçıp, doğayla baş başa kalmak için tercih ettiği Durusu’daki çiftliğindeydi.

Çiftliğe adım atar atmaz dikkatimizi Albayrak’ın, Kangal cinsi köpeklerine olan düşkünlüğü ve sevgisi çekti. Adını Ashab-ı Kehf’in köpeğinden alan Kıtmir’le, adeta yerlerde yuvarlanarak boğuşan Albayrak, ‘Muhteşem hayvanlar’ diyerek, çiftliğin diğer tarafındaki Melisa adındaki bir başka Kangal’ıyla tanıştırdı bizi. Albayrak, bunaltıcı sıcağa aldırmadan çiftliğinde bizi gezdirirken; böğürtlenden şeftaliye, salatalıktan kiviye kadar yetiştirdiği sebze ve meyvelerini gösterdi, elleriyle topladığı şeftalilerden ikram etti. Kangallarının yanı sıra, kaz ve tavuk da besleyen Albayrak’la, kısa süreli çiftlik gezimizden sonra başladığımız sohbette, dünür olduğu Başbakan Erdoğan’la eskiye dayanan tanışıklıklarını, torunlar ve aile hayatını, ayrıca yakında çıkacak kitabını konuştuk. 

DEDE ERDOĞAN’I TRABZONSPOR SLOGANIYLA KIZDIRIYOR 

– Başbakan’ın çocukları çok sevdiğini biliyoruz, üçüncü torun da geliyor. Başbakan Erdoğan’ın torunlarıyla diyaloğu nasıl?
Başbakan çocukları çok seviyor. Torunlarına da çok düşkün. Torunlarıyla bir araya geldiği zaman dünyası değişiyor. Ahmet Akif dediği zaman, o da yerinden fırlar. Evde, Ahmet Akif, ‘bordo-mavi, en büyük Trabzonspor’ diye bağırınca, Başbakan da Fenerbahçeli olduğu için başlıyorlar kavgaya. 

– Ahmet Akif Trabzonsporlu mu?
Evet. Çünkü ben de, iki oğlum da Trabzonsporluyuz. Ailecek Trabzonsporlu olunca, torun Ahmet Akif de Trabzonsporlu oldu. Hatta Başbakan’ın, Trabzon gezisinde, kendisine ‘Ahmet Akif-61’ yazılı Trabzonspor forması da hediye etmişlerdi. 

– Oğlunuz Berat Albayrak, ikinci kez baba olmaya hazırlanıyor. Bebeğin cinsiyeti belli mi?
Daha belli değil. Cenab-ı Allah ne takdir ederse… Erkek de olur, kız da. Yeter ki, sağlıklı olsun. 

– Peki, Ahmet Akif televizyonda, gazetelerde gördüğünde Başbakan Erdoğan’ı tanıyor mu?
Tanımaz mı, tabii tanıyor. Televizyonda konuştuğu zaman, ‘Bak dede konuşuyor’ diyerek, bize gösteriyor. Hatta 29 Mart seçimleri için Kazlıçeşme’deki AKP mitingine iki torunu da götürdük. Başbakan, konuştuğu zaman en büyük alkışı, torunlardan aldı. O kadar ki, bağırdılar, çağırdılar, sonra uyudular. Bir yerde görünce, hemen fark ediyorlar. 

– Ahmet Akif, hangi dedeye düşkün; Başbakan Erdoğan’a mı, size mi?
İkimize de düşkün. Tabii onlar, birbirini kızdırıyor. Başbakan koyu Fenerbahçe, o da Trabzonsporlu olunca. 

– Başbakan, torunuyla sık bir araya gelir mi?
Gelmeye çalışıyor. Bayramlar, yaş günleri, kandil gibi önemli günlerde bir araya gelmeye çalışır. 

– Yurt gezilerinde çocuklara oyuncak dağıtan Başbakan, torunlarına da hediye alır mı?
Almaz mı… Ne istiyorlarsa onu alıyor. Sadece o değil, hepimiz de hediye alırız. 

– Peki, Erdoğan’ın, nikah törenlerindeki,            3 çocuk tavsiyesine ne diyorsunuz?
Bu bir nasip melesi. 2’de de kalır, 3 de olur. Siz normal hayat seyrine devam edersiniz, örf üzerine hayatınızı sürdürürsünüz. Kimse geleceğini tayin edemez. Çok verir; 2 kız verir; oğlan vermez… Bunlar insanın elinde olan şeyler değil. Ben kızları niye çok seviyorum? Çünkü kızım yok. Gelinlerim, benim kızım yerinde. 

– Sizin torunlarla aranız nasıl?
İstanbul’u sevmememe karşın, torunları görmek için sık sık çiftliği bırakıp İstanbul’a geliyorum. Torunlarla vakit geçirmek insanı dinlendiriyor. Onları parka, havuza götürüyorum. Sırtıma alıyorum. Birlikte çok güzel vakit geçiriyoruz. Ahmet Akif’le, Elif Mihrimah’ı (Serhat Albayrak ile Şule Albayrak’ın kızı) sık sık arabayla gezdirip arabada onlara şarkı, ilahi dinlettiriyorum. Her yeri dolaşıyoruz. 

– Çocuklar, torunlar çiftliğe geliyor mu?
Ara ara geliyorlar. Köpeklerin yavrularıyla oynarlar. Ben de, tavuklarımın yumurtalarını torunlara ayırıyorum. İstanbul’a onlara götürüyorum.

BAŞBAKAN’DA HAZRETİ EBUBEKİR AHLAKI VAR
– Başbakan Erdoğan’la dünürlük nedeniyle değil, çok önceden tanışıyorsunuz…
Biz 30 senedir birbirimizi tanırız. Beraber siyaset de yaptık. Başbakan’la farklılığımız taktik konusunda olabilir. Başbakan, futbol taktiğine göre adam adama markaj siyaseti uygular, bense toplu hücum, toplu müdafaa taktiğini. Onda Hazreti Ebubekir ahlakı, müsamahası, toleransı var. Bizim tanışıklığımız, dünürlükten önce uzun yıllara dayanır. Kandillerde, aile yemeklerinde, bayramlarda bir araya geliriz. 

– Şimdi artık torunlarla birlikte daha neşeli geçiyordur aile toplantıları.
Torunlarıyla bir araya gelince dünyası değişiyor. Sohbet ediyoruz, şaka yapar. Hatta şarkı söyler. 

– Başbakan’ın, zaman zaman sert               çıkışları oluyor…
Kendisi, düşündüğünü söyleyen ve söylediğini yapan birisi. İnsan hata yapar ama Başbakan’ın tutturduğu çizgi açık ve nettir. Sen bana hakaret edersen, tabii sert cevap alacaksın. Ailelerimizin, çocuklarımızın bir yere gitme hakkı yok mu? Başbakan denize girmiş; ne giymiş; ne marka giydi? Sana ne! Bunlar olunca… Çalma kapıyı, çalarlar kapını. Tabii sert olacaksın ama yumuşak da olacaksın. Sen bana biraz yaklaşırsan, ben de yaklaşırım. Ama dirsek vurursan, tekme atarsan, dişimi kırarsan, ben ne yapacağım? Dişini kırmam ama hakkımı da ararım. Başbakan liseden beri münazaradan, hitabetten geliyor. Halkın psikolojisini, kimliğini yakaladığı için her genç, Başbakan Erdoğan gibi yürümek, onun gibi konuşmak ister. Çünkü bu milletin kimliğini yok ettiler. Futbolda Pele, basketbolda Kerim Abdülcabbar, boksta Muhammet Ali neyse, siyasette de Tayyip Erdoğan odur.

Kitap taslağını istihbarat çaldı
– Üzerinde çalıştığınız kitabın taslağı arabanızdan çalınmıştı, kitap tamamlandı mı?
29 Mart seçimlerinden bir hafta evvel, otoparkta bulunan arabama hırsız girdi. Arabanın iki camı da kırılmıştı. Hiç dokunmadan, polis çağırdım. Kalabalık bir ekip geldi, parmak izleri alınıp, rapor tutuldu. Ama bir şey çıkmadı. Araba merkezi bir noktada, emniyete yakın bir yerdeydi. Kitap çalışmalarım, tarihi belgeler, resimler, aile fotoğraflarıyla birlikte üzerinde çalıştığım, kitap ve hatıra çalışmalarım da vardı. 

– Hırsız yakalandı mı peki?
Polisler, ‘Buluruz’ dediler ama daha evvel de aynı şey olmuştu, yine bulunmadı. Türkiye’de emniyet istihbaratta koordineli bir çalışma yok. Birimler farklı çalışıyor. Emniyet istihbaratı, farklı alanlarda farklı belgeler sağlamaya çalışıyor. Bunun için de, en çok hırsızları kullanıyorlar. Hırsızlık, gasp olayları bazen yarım saat içinde bulunur, bazen bulunmaz. 

– Sizin olayınızın da böyle olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Benim arabanın hırsızı da bulunmadığına göre benim kanaattim, bilgi toplamak için yapılan hırsızlık olduğu yönünde. 

– Peki, hakkınızda başka bilgi toplama yöntemleri olduğunu düşünüyor musunuz?
Olabilir, tabii. Benim hakkımda, çocuklarım hakkımda, herkes hakkında olabilir. Bakın benim için kutsal üç şey vardır: At, avrat ve silah. 

– Peki kitap ne zaman piyasaya çıkacak?
İslam Enternasyonalizmi adıyla yakında çıkacak. 

– Kitabın içeriği hakkında bilgi verir misiniz?
Her şeyin alternatifi vardır. Sosyalist enternasyonalizme karşı Kurtuluş Savaşı yıllarındaki İslam enternasyonalizmini anlatıyor. O yıllarda, Sivas’ta yapılacak İslam Enternasyonali toplantısı anlatılıyor. Bu toplantıya, Şii uleması bile çağrılıyor. Alevi sorunları filan deniyor ya. O dönemde, bunun toplantısını bile yapmak istiyorlar. Bunun etrafında bir çalışma yaptım. O günün sorunları neyse bugün de aynı. İlk meclisteki dinamizm yakalanırsa, Türkiye’nin üniter yapısı güçlü ve kuvvetli olur.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari