BAŞBUĞ’UN AÇIKLAMALARINA AK PARTİ’DEN İLK YORUM

Ağustos 26, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARINA AK PARTİ'DEN İLK YORUM

Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Zafer Haftası nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yayınladığı mesajı değerlendirdi.

Org.Başbuğ’un “demokratik açılım” konusundaki görüşlerine katıldıklarını belirten Bozdağ, “Anayasa zaten ‘kırmızı çizgileri’ koymuş. Org. İlker Başbuğ’un açıklamasını olumlu bir açıklama olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bozdağ ayrıca açıklamada muhalefet partilerine yönelik mesajlar olduğunu da öne sürdü.

İşte Bozdağ’ın açıklaması;

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un açıklamasını olumlu bir açıklama olarak değerlendiriyorum.

MGK üyelerine dönük hem MHP’den hem CHP’den eleştiriler geldi ve halksız eleştiriler, dozunu artırarak devam etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız bir cevap verdi “yakışıksız” olarak niteledi ama yine eleştiriler durmadı.

BAŞBUĞ’UN SÖZLERİNE BİZ DE KATILIYORUZ

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Türkiye açısından önemi de gözönüne alınarak Sayın Genelkurmay Başkanı duruşlarını herkese ilan etmiştir.

‘Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bir bütündür ve dili Türkçe’dir biz de katılıyoruz. Sayın Genel Başkanımız da “Tek dil, tek devlet, tek bayrak” diye bunu dile getirdi.

ANAYASA KIRMIZI ÇİZGİLERİ KOYMUŞ

Anayasa zaten kırmızı çizgileri koymuş. Değiştirilemeyecek, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek unsurları biz Ak Parti olarak hep dile getirdik.

Sanki biz bunları dile getirmemişiz gibi eleştiriler yapıldı. Zannedersem Sayın Genelkurmay Başkanımız “Biz dün nasılsa bügün de aynı hassaasiyetimiz devam ediyor”, MGK’da da söylediler, “Bir kez daha hassasiyetimizin bilinmesinin istiyoruz” diyor.

GENELKURMAY USÜL VE YÖNTEME DİKKAT DEDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’ya karşı mücadeleyi sürdürürürken sosyal, ekonomik ve siyasi tedbirlerin önemli ve gerekli olduğunu ifade ediyor. Şöyle bir ifade daha var “Usul ve yöntem esası belirler, noktasından hareketle takip edilecek usul ve yöntemlerde özenli olunmasının gereğine inanır.”

Burada Genelkurmay Başkanı “usül ve yöntem esası belirler” diyor, “usül ve yöntemde dikkatli olalım” mesajı veriyor hem hükümete, hem de muhalefete bir mesajı var. İfadeler kulanırken değerlendirmeler yaparken dikkatli olmak gerekir. Ben isabetli bir açıklama olarak değerlendiriyorum.

MHP: KÜRT AÇILIMI BİTMİŞTİR ISRAR BÖLÜCÜLÜK OLUR

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Zafer Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda Kürt açılımına yönelik ifadeleri olumlu bulduklarını belirterek “Malumun ilanıdır, bu açıklama ile bu açılım bitmiştir. Devamında ısrar bölücülük olur” diye konuştu.

Şandır, Orgeneral Başbuğ’un açıklamaları ile Kürt açılımının “Devlet Projesi” olmadığının ortaya çıktığını belirterek “AKP’li Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklemiş olması bu projesi devlet projesi yapmaz. Sayın başbakanı bu girdiği çıkmaz sokaktan geri dönmeye davet ediyoruz” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Meclis’te gazetecilerin soruları üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Kürt açılımıyla ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Başbuğ’un açıklamalarını olumlu bulduklarını kaydeden Şandır, “Malumu ilan etmiştir.

TSK’nin yetkisi ve görevi anayasamızda, kanunlarımızda çok açık belirtilmiştir. Kanunların, tarihi misyonun yüklediği gereken duruşu Sayın Genelkurmay Başkanı ortaya koymuştur.”dedi. Başbuğ’un açıklamaları ile “üç yalan”ın ortaya çıktığını savunan Şandır, şöyle konuştu:

“Birincisi; bize göre bir yıkım projesi olan bu Kürt açılımı,-demokratik açılım projesi- bir devlet projesi değildir. AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün desteklemiş olması, bu projeyi devlet projesi yapmaz, bu ortaya çıkmıştır. Bu proje, dış mihraklı, Abdullah Gül destekli AKP projesidir.

Bize göre yıkım projesidir, bize göre ihanet projesidir. İkinci yalan; bu projeye MGK’nın destek verdiği, tasvip ettiği ve devamını tavsiye ettiği yalanı da ortaya çıkmıştır. TSK anayasanın değiştirilemez maddelerinin tartışılmasının bir özgürlük olmadığını ifade etmiştir.

Dolayısıyla AKP ve yandaşları tarafından, Kürt açılımı adı altında bir etnik kimliğin sorunlarının siyasi çözümünü amaçlayan bu proje bu açıklama ile bitmiştir. Bu projeyi buna rağmen devam ettirmek ısrarı, iddiası bölücülük olur, bu kanunlarımıza göre suçtur, ülkemizin geleceği açısından da ihanet olur. Bu toplumu daha fazla germeye gerek yok, bu toplumu etnik sorunların siyasi çözümü amaçlanarak ayrıştırıp, cepheleştirip çatıştırmak ülkemizin geleceği açısından en büyük tehlikedir.”

“BAŞBAKANI GİRDİĞİ ÇIKMAZ SOKAKTAN GERİ DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin MGK toplantısından sonra yaptığı açıklamada sorduğu soruların cevabını bugün Genelkurmay Başkanı’nın verdiğini, bu cevabın aynı zamanda Kürt açılımı projesinin sahiplerine de bir cevap olduğunu kaydeden Mehmet Şandır, “Etnik temelde sorunları tartıştığınızda bulacağınız her çözüm ayrışmaya sebep olur.

Sayın Başbakan’ın ifadesi ile 36 tane etnik grup var. Bize göre Türkleri de etnik grup sayarsak bu sayının daha da fazla olması gerekir. Türkiye bir çiçek bahçesidir. Bunları siz sorunlu kabul eder, sorunların çözümünü siyaset üreterek bulmaya çalışırsanız, bu ülkeyi azınlıklar cehennemine dönüştürürsünüz.

Bu ülkenin geleceğine karşı yapılacak en büyük ihanet de bu olur. Sayın iktidarı sayın başbakanı bu girdiği çıkmaz sokaktan geri dönmeye davet ediyoruz. Türkiye’yi daha fazla germeye, ayrıştırmaya hiç kimsenin hakkı bulunmamaktadır” diye konuştu.

MİLLİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari