BASIN AÇIKLAMASI

Ağustos 2, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BASIN AÇIKLAMASI

Küresel finans kriz ilk hissedildiğinde bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın 2008 yılının sonbaharında “Türkiye’nin krize gitmekte olduğunu, bu kriz karşısında derhal ciddi önlemler alınması gerektiği” talebini  “ekonomik kriz diyorsun, bir çare biliyorsan söyle, eğer söylediğin çareyi uygulamazsam siyasi hayatıma son vereceğim” salvolarıyla yanıtlayan, Sayın Baykal’ın bu konuda vizyon ve önerilerini hemen yedi maddeyle özetlemesi sonrasında, ”Sana mı kaldı? Bana akıl veriyor.., Ekonomiyi git ehlinden öğren…, Senin bu konularda öneri sunman için kırk fırın ekmek yemen lazım…”gibi ipe sapa gelmez laflarla karşılayan, kriz konusunda sözde milleti ferah tutmak için “ Efendim bu kriz Türkiye’ye dokunmayacak,teğet geçti,krizin dibini gördük artık,düzelmeye başladı” gibi gerçeklerden uzak,hiçbir değer taşımayan,ekonomi temellerinden,verilerinden yoksun bir anlayışla değerlendirmeler yapan Sayın Başbakanın, bölgedeki tek Belediye Başkanı Yusuf Üras’ın, adeta Başbakanın kopyası gibi hiçbir maddi dayanağı ve inandırıcılığı olmayan, sırf demeç vermek ve  gazetelerde çıkmak amaçlı “Türk turizminin canlanması için tüm kurumlara çağrıda bulunmasını” yerel gazetelerimizde ibretle okuduk.

Tedaş, Telekom, Maliye ve SSK gibi kurumların kış aylarında turizmciler için indirime gitmelerini istemek bu kuruluşların yapı ve özelliklerini bilmemek gibi bir sonuç çıkarır ki, bu da bir Belediye Başkanı tarafından söyleniyorsa, üstelik bu Belediye Başkanı da iktidar mensubu ise konu iyice komikleşir. AKP iktidarının daha geçen günler de 1.nci sınıf lokanta ve yıldızlı otellerde ki yiyecek içecek bölümlerinde KDV yi %8 den %18’e çıkardığını duymayan mı kaldı.

*Turizm desteklenecekse konaklama, yiyecek ve içecek bedellerinde KDV oranı indirilirken bu oranın yılbaşından beri alkollü içeceklerde bu kapsama alınması önerimiz neden dikkate alınmadı? Hatta bu oranın daha aşağıya çekilmesini önermiştik.

*26 Mayıs 2008 tarihli kararla tüm sektörlerde uygulanmak üzere SSK priminde aylık %5 indirim neden %10 veya% 20 boyutunda uygulanmadı?

*09 Haziran 2006 tarihli kararla enerji desteği verilmeye başlandı.31Aralık 2008 tarihine kadar geçerli olan bu desteğin süresi uzatıldı ve halen devam etmekte. Neden bu desteğin gelecek 3 yıl süresince de uygulanması şimdiden açıklanmalı önerimiz dikkate alınmıyor?

*Neden enerji desteği alanının sadece elektrik ile sınırlı kalmamalı, diğer enerjiler içinde uygulanmalı önerimiz dikkate alınmıyor? Oteller de ne yakılıyor?

*Doğu’da uygulanan personel stopaj vergisinde asgari ücret vergisi kadar indirim niçin diğer bölgelerde de uygulanmıyor?

*Milli emlak müdürlüğünce oranı belirlenen ve tahsil edilen ecri misil rakamları neden aşağıya çekilmiyor?

*Turizm Bakanlığı’nın ülke turizminin tanıtılmasına katkısının artırılması neden sağlanmıyor?

Bu soruların muhatabı kuşkusuz AKP hükümetidir. AKP Belediye Başkanı değil.

Sayın Üras turizmcilere şirin görünme çabası içerisinde kurumlara dayanaksız çağırı yapacağına, yukarıda CHP’sinin önerilerinden yararlanarak mensubu bulunduğu AKP’nin iktidarına yazılı çağırıda bulunsun. % 30 oranında kış aylarında oteller için bizimde katıldığımız su ücretlerindeki indirimi esnaf ve evler için de uygulasın. Ancak bu uygulanan indirimin GATAB bütçesinde yarattığı eksilmeyi hangi tasarruf tedbirleriyle karşılayacağını da açıklasın. Önerilerimizi dikkate alırsa ilk tasarruf kalemi olarak reklam harcamalarını seçsin. GATAB’ın reklama gereksinmesi yok. 30.07.2009

Kemal YÜKSEL

CHP KEMER İLÇE BAŞKANI

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari