BASIN DANIŞMANLARINA PROPOGANDA DERSİ

Mart 14, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

BASIN DANIŞMANLARINA PROPOGANDA DERSİ

Marmara Belediyeler Birliği Hızır Bey Çelebi Seminer Salonu’nda Basın-İletişim Platformu tarafından gerçekleştirilen eğitim programları çerçevesinde, belediyelerin siyasi PR ve propaganda çalışmalarına yön vermek amacıyla Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Prof. Dr. Osman Özsoy’un katılımıyla “Belediyelerde Propaganda ve Siyasi PR” başlığıyla bir seminer düzenlendi. Prof. Dr. Özsoy, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

“İNANAN EKİP, SEÇMENİ DE İNANDIRIR”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Nail Yılmaz, Birliğin çalışmaları hakkında bildi verdi. Amerika’da yürütülen çeşitli seçim kampanyaları ve Obama’nın PR çalışmalarından örnekler vererek sunumuna başlayan Prof. Dr. Osman Özsoy;

“Seçim çalışmalarında esas olan, ekibi inandırmaktır. İnanan ekip, seçmeni de inandırır. Sarkozy henüz 17 yaşındayken aynanın karşısına geçip ‘ben bir gün Fransa’nın Cumhurbaşkanı olacağım’ diye bağırırmış. Başarı için inanmak çok önemlidir” derken, açıklamalarının devamında “İletişimde asıl amaç, hedef kitleyi bilmek ve ona göre strateji oluşturabilmektir. Halka, o yörenin isteğini sunarsanız, vatandaş eskiyi bırakır ve sizi tutar. Seçmen vefasızdır; hemen satar. Belediyecilik, müşteri memnuniyeti gibidir. Herkes memnun edilmelidir” diye konuştu.

“İKİ SENE BOYUNCA ‘VAR MISIN, YOK MUSUN’U SEYRETTİK”

İmaj ve algılama biçimleri hakkında da açıklamalarda bulunana Prof. Dr. Osman Özsoy, “İmaj yaratılabilir, algı ise oluşturulabilir bir kavramdır. Örneğin, var mısın yok musun diye bir yarışma vardı. İki sene boyunca bu yarışmayı seyrettik. Programda yapılan tek iş kutu açmaktı. Programda o kadar güzel bir algı oluşturuldu ki; “İnanıyor musun?”, “İnanmıyor musun?”, “Hissediyor musun?”, “Hissetmiyor musun?” dendi ve yarışma güzel pazarlandığı için, yüksek reyting aldı” dedi.

“İMAJ ÇALIŞMALARINI, TURGUT ÖZAL BAŞLATTI”

Türkiye’de imaj çalışmalarının ilk olarak Turgut Özal’ın başlattığına da değinen Prof. Özsoy, “Ürün iyiyse pazarlamak kolaydır; kötüyse zordur. Ama mutlaka pazarlanır. İsim ve algılar iletişimde çok önemlidir. Tip de çok önemlidir. Seçmen kaportaya çok bakıyor. Türkiye’de imaj çalışmasını ilk başlatan kişi Turgut Özal’dır. Önemli olan bir şeyin nasıl satıldığı ve pazarlandığıdır. Sadece siyasette değil birçok konuda da önemli olan pazarlamayı becerebilmektir” diye konuştu.

“YÜZYÜZE İLETİŞİM, BİRÇOK PR KAMPANYASINDAN DAHA ETKİLİ”

Akademisyen ve Yazar Osman Özsoy, açıklamalarının devamında, “İngiltere’de Kraliçe Elizabeth trene biniyor. Ekonomi için, çevre için, toplu taşıma için ve bu gibi birçok nedenle bizim yöneticilerimiz de binmeli. Siyasetçiler sürekli halkın içinde olmalı. Halkın içinde olmayan, halkın ne beklediğini bilemez. Seçim propagandaları seçmenin eğitim, kültür ve gelir düzeylerine göre yapılmalı. Yüz yüze iletişim, birçok PR kampanyasından daha etkilidir. Siyasetçi giydirilmiş bir profil gibi yansıtılmalıdır; doğal yönleri pazarlanmalıdır. Seçmen, karşısında kendisini anlayan bir insan görmek istiyor” derken, Türkiye’deki siyasetçilerin seçmenlerden daha ahlaklı olduğunu da belirterek, “Bu ülkenin siyasetçileri, seçmenlerinden daha ahlaklı; çünkü siyasetçinin her şeyi ortada… Her şeyi ortada olan siyasetçi, düzgün ve namuslu olmak zorunda” diyerek sözlerini tamamladı.

Belediyelerin basın danışmanları ve halkla ilişkiler müdürleri tarafından ilgiyle izlenen seminerin ardından, Prof. Dr. Osman Özsoy’a teşekkür eden Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan, Özsoy’a bir de çini işlemeli tabak hediye etti.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari