BAYDEMİR DEN KÜFÜRLÜ TEPKİ

Aralık 24, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

BAYDEMİR DEN KÜFÜRLÜ TEPKİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü PKK’nın Türkiye yapılanması Kürdistan Topluluk Birliği’ne yönelik yapılan operasyon Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP) düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

BDP’ye geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, partilileri arasında ‘Şahin’ ve ‘Güvercin’ tanımı yapanlara tepki gösterirken, “Bunu söyleyenlere ha….tir diyoruz” dedi.

BDP binasında yapılan basın açıklamasına, kapatılan DTP’nin milletvekilleri Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, Pervin Buldan, Ayla Akat Ata, Sabahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye başkanları ile yaklaşık 1000 kişi katıldı.

Basın açıklamasını izleyenler sık sık PKK ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atıldı.

İlk konuşmayı yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, aylardan bu yana bu ülkede, bu coğrafyada toplumun manipüle edilmeye, söz konusu bir projenin farklı gösterilerek halkın kandırılmaya çalışıldığını söyledi. Baydemir, şöyle dedi:


“TBMM’de, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Kürt sorunu ve açılım tartışmaları yapıldı. Aradan 1 ay geçtikten sonra DTP tasfiye edildi. Milletvekillerinin üyelikleri düşürüldü. Dün de belediye başkanlarımız demokratik siyasette ısrar için BDP’ye geçti. Parlamento grubu umut kırıntısı da olsa umuda sahip çıkmak için ‘Sine- i Parlamento’ kararı aldı. 16’sı belediye başkanımız, 80 kişi gözaltına alınarak tasfiye edilmek isteniyor.”

Baydemir, dün geçtikleri BDP ambelindeki meşe ağacından söz ederek, meşe ağacı dallarının tüm Türkiye için umut olacağını söylediğini anlatırken şöyle konuştu:

“Başbakan ve kabine üyelerine sormak istiyorum
, üslubumdan dolayı halkın affına sığınıyorum, meşe ağacının hangi dalı nerenize battı sayın hükümet?”
Hükümete seslenen Başkan Baydemir, “Tasfiye süreci böyle devam ederse gün gelecek elinizi uzatacağınız tek bir insan bulamayacaksınız. Yazıktır, günahtır bunu yapmayın. Kim demokrasi, barış, özgürlük ve birlikte yaşamak için cezaevine girmek gibi bedel ödemekten miskali zerre kadar korkarsa namerttir. Bizim endişemiz var. Endişemiz, 30 yıldır yaşanan savaş ve şiddetin bedelini çocuklarımıza geleceğimize, ödetmeme konusunda kaygılı ve endişeliyiz. Başka endişemiz de yoktur” dedi.

Başkan Baydemir, gözaltına alınan arkadaşlarının çiğnediği hukuk neyse bilerek ve isteyerek kendilerinin de onu çiğnediğini söyledi. Baydemir, “Bundan sonra da çiğnemeye devam edeceğiz. Ey hükümet ve ey devlet aklı. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bu kitle ve halkı sokaklara mı dökmeye çalışıyorsunuz?” diye devam etti.

İki gün önce AK Parti’li milletvekilinin otomobilinin polis ekibi tarafından çevrilmesi nedeniyle ‘kıyametler koparıldığını’ anlatan Baydemir, “16 belediye başkanı şu anda gözaltında. Bu mu halkın iradesine saygınız?” diye konuştu.

Baydemir, gözaltına alınanların serbest bırakılması için yarın Diyarbakır Adliyesi önünde olacaklarını belirterek, “Ya bizi de alacaksınız, ya arkadaşlarımızı serbest bırakacaksınız. Saygın Türk halkı ve Kürt halkına söyleyeceklerim var. Buradan söylediğimiz son sözümüz değil. Lütfen akıllı davranın söz tükenmesin. Hem ulusal hem ulaslararası düzeyde arkadaşlarımız bırakılıncaya kadar, demokratik ve meşru düzlemde her hakkımızı kullanacağız” dedi.

Baydemir, partilileri arasında ‘Şahin’ ve ‘Güvercin’ tanımı yapanları kasdederek, “Bunu söyleyenlere has..tir diyoruz. Kendi değerlerine ihanet eden tek Kürt politikacı bulamayacaksınız. Şeyh Sait ve Seyit Rıza ihanete uğradı. Ama ondan sonrakiler ihanete uğramadı, uğramayacaktır” diye konuştu.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari