BAYRAM GELDİ BİP.. BİP..

Eylül 20, 2009 tarihinde tarafından  
OKUYUCU YAZARSA kategorisinde yayımlanmıştır.

BAYRAM GELDİ BİP.. BİP..

Bugün, Bayramın birinci günü. Otobüsle Antalya’ya dönüyorum. Herkeste bir tatlı telaş. Birkaç saat sonra sevdiklerine, sevildiklerine kavuşacaklar.

Sabah Ezanı, yani Bayram Namazı saatinin ardından önce anonsla şoförümüz bayramımızı kutladı. Ardında tüm yolcular katıldı bu iyi dileklere ve bayram sevincini paylaşmaya.

Artık otobüslerde cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojinin nimetleri serbest, yakınlarına mesaj çekmeye başladı hemen herkes. Bunun doğal yansıması da telefonlarımıza geliyordu, mesaj olarak.

Tüm otobüs, her telefonun kendine has zil sesi ile çınlıyordu. Aslında kapalı olması gereken zil sesleri açılmış, tüm yolcular bu ulvi günün etkisiyle daha bir müsamaha içerisinde kuş sesi dinler gibi telefon seslerini dinliyorduk.

Ara sıra, şarkı, türkü, oyun havası sesi gelse de, ağırlık bip, bip seslerindeydi. Aklıma geçmişte Bizim Kemer Dergisinde ve Sitesinde yayımlanan, Ali Nail Kılıç Bey’in bir yazısı geldi. Günün mana ve önemine binaen ve dostumuzun engin hoşgörüsüne sığınarak bu eskimeyen yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

BAYRAM GELDİ BİP, BİP.

Bizim kuşak olarak ne zaman bayram gelse “nerde o eski bayramlar” diye hayıflanır dururuz. Eski bayramların anıları eski bir dost gibi, bir türlü terk etmez bizi, iç çekerek anımsar dalar gideriz. Anılar, eski dostlar, yitirdiğimiz sevdiklerimizin hatıraları alır götürür. Yaşları 45–50 veya daha ileri olan nesil eski bayramları bayram tadında yaşadı.

İlişkilerin samimi, sıcak olduğu o dönemler, artık yerini gelişen teknoloji ve iletişim araçlarıyla, çok farklı şekle dönüştüler. Teknoloji ve gelişmelere karşı olmak mümkün değil elbette, ancak bu gelişme hızı da insanın insanla olan ilişkisini de oldukça farklılaştırıyor.

Büyüklerden dinlenen masalların yerlerini çeşit çeşit tv kanalları, sokaklarda oynanan misket, çelik-çomak oyunlarının yerini bilgisayarda oynanan sanal oyunlar aldı. İletişim gelişerek iletişimsizliği getirdi adeta. Çok uzaktaki insanlarla iletişim olanakları ortaya çıkarken çok yakın insanlarla, dostlarla iletişimimiz bayağı ilginç şekle dönüştü.

Bu gelişmelerden en ilginci de bayram, yılbaşı, kandil gibi günlerde yaşanıyor. Böyle günlerde telefonunuz adeta durmaksızın bipliyor. Bayramınız kutlu olsun bip..bip. Kandiliniz mübarek olsun bip.. bip..

Teknolojiyle gelinen noktada durum şimdilik böyle. Bakalım bayram,vs. kutlamaları gelecek yıllarda ne hale gelecek.. Şimdilik bayramları bipleyerek geçiriyoruz.Büyüklerin ellerini öpmek,ziyaret etmek yerine git tatile Paris’e, Antalya’ya, al eline telefonu bip..bip..

Ne kadar hızlı gelişiyoruz pes doğrusu.. Bu hızla Amerika, Avrupa o kadar yakın ancak dostlarımız,büyüklerimiz bir o kadar uzak.. bas gönder tuşuna mesajı bip..bip..

Teknoloji sayesinde ne kadar yakınlaştık uzaktakilerle.. Ama bir o kadar da uzaklaşıyoruz yakınlarımızdan, yakınlarımızdakilerden…

Ali Nail KILIÇ (Eskimeyen Yazılar)

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari