BELLEĞİMİZE KAZIDIĞIMIZ KELİME; PROVOKATÖR

Ocak 6, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

BELLEĞİMİZE KAZIDIĞIMIZ KELİME; PROVOKATÖR

Provokatör kelimesi günümüz Türkiye’sinde birilerinin sırtından epeyce yük kaldıran, müsebbibin üstünü kapatan, hedef saptıran ve halkımız tarafından da garip bir şekilde kanıksanan bir tanımlama oldu.

Öyle ki; olay ne olursa veya nasıl olursa olsun altında bir provokatör olduğu, her kim ne yaparsa yapsın bunun provokasyon amaçlı yapıldığı gibi beyanatlar ortalığı kasıp kavurmaya başladı.

Böyle bir sözün ardına sığınmak birilerinin işine geliyor ve her türlü camianın, iktidarın, grubun sorumluluğunu taşıyanları rahatlatan, sorumluluktan kurtaran bir durum olarak karşımıza çıkıyor, parti liderlerinin, önderlerinin hiç bir şeyin sorumluluğunu almak zorunda kalmamasına imkân veriyor.

Siz böyle bir kavramı bu şekilde belleklere yerleştirdiğiniz zaman; açım diyen de, işsizim diyen de, hastayım diyen de, işinize gelmediği zaman okuduğunuz bu yazı da, provokasyon kapsamında ele alınabilir.

O zaman nasıl, adaletten, demokrasiden, hak aramak ve özgürlükten bahsedebiliriz.

Öyle ki; hangi siyasi düşünce konuşursa konuşsun, kendisini tamamen haklı görüyor ve karşı bir tez ileri sürüldüğünde, bir kişi itiraz etmeye veya derdini anlatmaya kalktığında, anında provokatör damgasını yiyor ve  “provokasyon yapma, biz senin gibi provokatörleri iyi tanırız” gibi suçlamalara hedef oluyor.

Aslında bu davranış; acizliğin, basiretsizliğin ve makamını hazmedememiş olmanın göstergesidir. Çünkü siz orada size hiçbir şekilde zarar veremeyecek ve sizin hakaretlerinize cevap veremeyecek birini azarlamakla, haksız yere suçlamakla hem Allah katında hem de toplum önünde küçük düşmüş oluyorsunuz.

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne ve sorulara;

Bir olayın provokasyon amaçlı olması veya provokatörlerin o olayda parmağının olması ilgili olayın hafifletici bir sebep midir?

Mesela yedi evladımız şehit edildiği zaman olay bu şekilde değerlendirildi ve ben merak ediyorum ne oldu, ne değişti veya bundan biz ne anlamalıydık?

Yine bu şekilde gelişen bir olayın görünen failleri başkaları tarafından bu olaya sürüklendikleri için suçsuz mudur veya bu olayı onlar yapmamış mı sayılmaktadır?

Kısacası, provokatörlerin devreye girdiği olayları biz nasıl algılamalıyız, yapanlar hakkında ne düşünmeliyiz?
Bu gibi haince olaylarda şunu görmek gerekir ki sizin içinizde kötülük, hainlik ve insanlara karşı düşmanlık hisleri olmasa kimse sizi böylesi olayları gerçekleştirmeniz için etki altına alamaz, insan birilerinin yönlendirmesiyle provokatörlerin oyununa gelmez veya provokatörlük yapmaz. Bu onun kanında, geninde vardır. Yani bu olayların planlayıcıları da tetikçileri de zaten dünden hazırdır bu işlere.

Aslında gelmiş geçmiş iktidarların beceriksizliği ile oluşan ülkemizdeki asıl provokatör açlıktır, işsizliktir, ekonomik sorunlardır, eğitimsizliktir, adaletsizliktir, bölgesel kalkınma farklarıdır, devleti soyanlardır, muhalefetin veya iktidarın hoşgörüsüzlüğü ve toplumu germesidir, iktidara yanaşıp köşeyi dönenlerdir, halktan gittikçe uzaklaşan siyasilerin halkın asıl dertlerini, sıkıntılarını, arzularını ve isteklerini artık göremeyecek hale gelmesidir, verilen sözlerin tutulmamasıdır.

Bütün bunlar da Türk, Kürt fark etmez herkes için geçerlidir.

Sivile,askere, polise, vatana, millete kurşun atan, attıran, taş atan, attıran, devlet ve millet malını yakan yıkanların bu illetten kurtulmaları için yapmaları gereken şey; aklı referans olarak almalarıdır. Aklın yolu birdir ve o da insanı sevmekten geçmektedir.

Hiç kimse oluşan olaylarda, bir provokatör veya provokasyon arayıp da birilerinin yüzünü yıkamaya veya suçunu örtmeye çalışmasın.

Saygılarımla…

Binali EFE

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari